عمر کوتاه حضرت زهرا و مقام ایشانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:اولیاء الهی، ملاک برتری، حضرت زهرا، تقوا.
پرسش:با این که حضرت زهرا (سلام الله علیها) در سنین نوجوانی به شهادت رسیدند و آن گونه که من می دانم احادیث کمی از ایشان صادر شده است و حدود ده سال هم کودکی صغیر بودند، پس قائل شدن چنین مقامی که قلم قادر به توصیف آن نیست، برای یک نوجوان چه دلیلی دارد؟ منظورم این است که چه عاملی باعث می شود یک دختر ۱۸ ساله به مقامی در حد انبیاء برسد؟ یعنی ایشان چه کمالاتی داشتند که صاحب چنان حرمتی شدند؟ دقیق و مشروح توضیح فرمایید؟
پاسخ: برای پاسخ به این سوال به نکته زیر توجه کنید.


مقام نبوت در نوزادی[ویرایش]

بر اساس تصریح قرآن کریم، عیسای پیامبر (علیه السلام) هنگامی که در گهواره بود مقام والایی نزد پروردگار داشت: "فَأَشارَتْ إِلَیْهِ قالُوا کَیْفَ نُکَلِّمُ مَنْ کانَ فِی الْمَهْدِ صَبِیًّا. قالَ إِنِّی عَبْدُ اللَّهِ آتانِیَ الْکِتابَ وَ جَعَلَنی‌ نَبِیًّا. وَ جَعَلَنی‌ مُبارَکاً أَیْنَ ما کُنْتُ وَ أَوْصانی‌ بِالصَّلاةِ وَ الزَّکاةِ ما دُمْتُ حَیًّا"؛ [۱] مریم به فرزندش اشاره کرد تا ماجرا را از او بپرسند. آنان با تعجب گفتند که چگونه با نوزادی که در گهواره است سخن گوییم؟! عیسای تازه متولد شده گفت: من بنده خدایم که او کتاب آسمانی به من هدیه کرده و مرا به عنوان پیامبر برگزیده است! و نیز هر کجا که باشم برکت را در وجودم قرار داده و مرا تا زمانی که زنده هستم به نماز و زکات سفارش فرموده است.
و نیز در جای دیگری از قرآن این آیه را مشاهده می کنیم: "وَ یُکَلِّمُ النَّاسَ فِی الْمَهْدِ وَ کَهْلاً وَ مِنَ الصَّالِحین‌"؛ [۲] و عیسی در گهواره و در میانسالی با مردم سخن گفته و همواره از نیکوکاران بود.

مقام حضرت زهرا(سلام الله علیها) در کودکی[ویرایش]

بر این اساس، اگر بپذیریم که فردی در نوزادی بتواند پیامبر باشد، پذیرش این موضوع که بانویی آسمانی در سنین نوجوانی و جوانی بتواند جایگاهی مانند پیامبران داشته باشد، با آموزه های اسلامی و قرآنی هیچ منافاتی ندارد.
اما این که چرا برخی افراد می توانند به این جایگاه ها دست یابند، موضوع دیگری است که در جای خودش مورد بحث و گفت و گو قرار گرفته است.

پانویس[ویرایش]
 
۱. سوره مریم/۱۹، آیات۳۱-۲۹.    
۲. سوره آل عمران/۳، آیه۴۶.    


منبع[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : تاریخ معصومان | حضرت زهرا
جعبه‌ابزار