علم خداوند به موجوداتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: علم خدا، علم سابق، قدیم، مخلوقات.

پرسش: از حسین بن بشار مروی است که گفت: از حضرت ابوالحسن علی بن موسی الرضا (علیه‌السلام) سؤال کردم که: آیا خداوند عالم است به چیزی که نیست که اگر آن چیز بود، به چه کیفیت می‌بود؟

پاسخ:


علم خداوند به مخلوقات[ویرایش]

درباره علم خداوند به مخلوقات به روایتی از امام رضا اشاره می‌کنیم:

← روایتی از امام رضا
امام رضا (علیه‌السلام) فرمود: خداوند عالم بود و هست به تمام اشیا، قبل از وجود اشیا؛ چنان‌که فرموده است:

←← آیه ۲۹ سوره جاثیه
«اِنَّا کنَّا نَسْتَنْسِخُ ما کنْتُمْ تَعْمَلُونَ؛ [۱] ما پیش از این استنساخ می‌کردیم و ثبت می‌نمودیم آن‌چه را که شما عمل می‌کنید بعد از این».

←← آیه ۲۸ سوره انعام
و به اهل جهنم می‌فرماید: «وَ لَوْ رُدُّوا لَعادُوا لِما نُهُوا عَنْهُ وَ اِنَّهُمْ لَکاذِبُونَ؛ [۲] این‌ها که ادعا می‌کنند که اگر ما برگردیم به دنیا، عمل خوب می‌کنیم، اگر رد شوند به دنیا، هر آیینه به آن‌چه که خدا نهی فرموده برمی‌گردند و اعمال سابق را که مرتکب می‌شدند، باز هم مرتکب خواهند شد و به‌درستی که این‌ها در ادعای خود کاذب‌اند»؛

←← آیه ۳۰ سوره بقره
پس خداوند علم داشت به این‌که اگر این‌ها بازگشت کنند، برمی‌گردند به عمل خود و چون ملائکه به خدا عرض کردند: «اَتَجْعَلُ فِیها مَنْ یفْسِدُ فِیها وَ یسْفِک الدِّماءَ وَ نَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِک وَ نُقَدِّسُ لَک قالَ اِنِّی اَعْلَمُ ما لا تَعْلَمُونَ؛ [۳] آیا قرار می‌دهی در زمین مخلوقی را که فساد و خون‌ریزی کنند و حال آن‌که ما تسبیح می‌کنیم به حمد تو و تقدیس می‌کنیم؟! حق‌تعالی در جواب آن‌ها فرموده: من می‌دانم چیزی را که شما نمی‌دانید».
پس همیشه علم حق‌تعالی سابق بر اشیا و قدیم بوده، پیش از این‌که اشیا را خلق کند، پس خدا دور است از ناشایستی‌ها و بلند است مرتبه او از هر وصفی و عظیم‌الشان است و اشیا را آن طوری که مشیت او قرار گرفته، آفریده و عالم بر آن‌ها، سابق بر اشیا بوده؛ چنین است پروردگار ما و همیشه پروردگار ما دانا و شنوا و بینا بوده است.

پانویس[ویرایش]
 
۱. جاثیه/سوره۴۵، آیه۲۹.    
۲. انعام/سوره۶، آیه۲۸.    
۳. بقره/سوره۲، آیه۳۰.    


منبع[ویرایش]


سایت حوزه نت، برگرفته از مقاله «علم خداوند به موجودات»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۶/۰۷.    جعبه‌ابزار