علت کمک به عراقذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:عراق، گرانی، فقر، کشورهای اسلامی.

پرسش:چرا به عراق کمک می‌کنیم در حالی که خودمان نیاز داریم و مردم از گرانی و کمبود رنج می‌برند؟

پاسخ: اولاً: اساس کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به دیگر کشورهای اسلامی کمک‌های معنوی است، نه کمک های مادی و مالی.

ثانیاً: اگر کمک های مادی و مالی هم نسبت به دیگر کشورهای اسلامی داشته باشد این کار دارای آثار و فواید مادی و معنوی بسیاری است.اثارکمک به کشورهای اسلامی

[ویرایش]


← آثار مادی


این کار موجب رشد و شکوفایی اقتصادی کشور خواهد شد؛ چون یکی از عوامل مهم رشد اقتصادی و برقراری روابط تجاری با دیگر کشورها، داشتن اعتبار سیاسی در جامعه بین المللی است و داشتن اعتبار سیاسی در جامعه جهانی وابسته به داشتن حامی و نیروی های پشتیبان در میان کشورهای دنیا و تعامل خوب و حمایت از آنهاست؛ چنانکه تمام کشورهای دنیا برای استحکام پایه های نظام خود در جامعه جهانی به دوستان خود در مناطق مختلف کمک های مادی و معنوی می نمایند و اهرم‌های دفاعی برای خود درست می کنند.

← آثار معنوی


این کار علاوه بر این که خوشنودی خداوند متعال و انجام وظیفه شرعی
[۱] اصول کافی، کتاب ایمان و کفر، باب حق مؤمن بر مؤمن، ح ۱و ۲ و۳. برای اطلاع بیشتر به کتاب معراج سعادت، ص ۳۸۵ مراجعه نمایید.
و انسانی را به همراه دارد، موجب گسترش عدالت، رفع ظلم و ستم و ترویج آرمان‌های اسلام و انقلاب خواهد شد.

عدم مرزبندی در اسلام

[ویرایش]

توجه به یک نکته بسیار مهم در این باره ضروری به نظر می‌رسد و آن این که اسلام به مرزبندی و تقسیم‌بندی جغرافیایی کشور ها که دست آورد استعمار برای تفرقه و جدایی بین مسلمانان است معتقد نیست.
اسلام معتقد است مردم مسلمان در سراسر دنیا یک ملت هستند، لذا از آنان تعبیر به امت واحده می‌کند: "إِنَّ هذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً واحِدَةً وَ أَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُون‌". و کشورهای اسلامی یک کشوراند که در فقه اسلامی به آنها «دارالاسلام» در مقابل دارالکفر
[۳] نک، هادوی تهرانی، مهدی، ولایت و دیانت.
اطلاق می شود. از این جهت است که ثروت های کشورهای اسلامی در دست ولی امر مسلمین است و او هر جا که به صلاح امت اسلامی باشد مصرف می‌کند. البته اگر حفظ نظام جمهوری اسلامی متوقف بر صرف این اموال فقط در ایران باشد، در این جا ولی امر مسلمین از باب تقدیم اهم بر مهم، آن را در ایران مصرف می‌کند، چراکه جمهوری اسلامی امروز به عنوان مرکز و محور برای دولت مسلمین است.
[۴] در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، از امام خمینی (ره) در باره اولویت دفاع از ایران یا لبنان، سؤال شد، امام فرمودند اولویت دفاع از ایران است؛ چراکه ایران به عنوان مرکز و محور کشورهای اسلامی محسوب می‌شود.

شاهد بر این ادعا این است که ما مشاهده می کنیم شیعیان در سایر کشورهای اسلامی، وجوهات شرعیه خود را برای مراجع تقلید در قم ارسال می‌کنند. مراجع نیز این اموال را در کارهای خیر به ویژه نشر و انتشار، علم و تأسیس مراکز و مدارس علمی در ایران و سایر کشورها هزینه می‌کنند و....


پانویس

[ویرایش]
 
۱. اصول کافی، کتاب ایمان و کفر، باب حق مؤمن بر مؤمن، ح ۱و ۲ و۳. برای اطلاع بیشتر به کتاب معراج سعادت، ص ۳۸۵ مراجعه نمایید.
۲. سوره انبیاء، آیه۹۲.    
۳. نک، هادوی تهرانی، مهدی، ولایت و دیانت.
۴. در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، از امام خمینی (ره) در باره اولویت دفاع از ایران یا لبنان، سؤال شد، امام فرمودند اولویت دفاع از ایران است؛ چراکه ایران به عنوان مرکز و محور کشورهای اسلامی محسوب می‌شود.


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : اندیشه سیاسی | روابط بین الملل
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار