علت نامگذاری حضرت محسنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:حضرت محسن(علیه السلام)، نامگذاری جنین، حضرت فاطمه(سلام الله علیها).
پرسش:با سلام؛ سؤال کردند که حضرت امیر (علیه السلام) و فاطمه (سلام الله علیها) که هنوز فرزندشان به دنیا نیامده بود، چطور او را محسن صدا می کردند؟ فرزندی که نه هنوز دیده بودند و نه جنسیت او را می دانستند؟
پاسخ:پیش از بیان پاسخ، مقدمه ای را متذکر می شویم که بیانش خالی از لطف نیست.


مقدمه

[ویرایش]

بر اساس آموزه های اسلامی در مورد نام گذاری فرزندان، شایسته است، دست کم از دو نکته غافل نباشیم.

← نامگذاری پیش از ولادت


فرزندانمان را پیش از ولادت نام گذاری کنیم. در این رابطه از علی (علیه السلام) نقل شده است: فرزندانتان را پیش از تولّد نام گذاری کنید و اگر نمی دانید پسر یا دختر هستند، اسم آنها را از اسم‌ هایى انتخاب کنید که براى مذکّر و مؤنّث هر دو مى‌ گذارند، پس فرزند سقط شده شما بدون این که نامى برایش گذارده باشید روز قیامت که با شما ملاقات کند مى‌ گوید: آیا براى من نامى نگذاردى، در حالى که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نام محسن را براى فرزندش قبل از تولّد گذارد.
[۱] شیخ صدوق، علل الشرائع، ذهنى تهرانى، سید محمد جواد، ج ‌۲، ص ۴۸۷، انتشارات مؤمنین، چاپ اول، قم، ۱۳۸۰ ش.


← حق فرزند بر والدین


نام نیک برای آنان انتخاب کنیم. در روایتی پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) به علی (علیه السلام) می فرماید: حق فرزند بر پدر این است که نام نیک بر او بگذارد.

نامگذاری حضرت محسن(علیه السلام)

[ویرایش]

با این مقدمه در رابطه با پرسش چند احتمال بیان می شود.

← احتمال اول


اگرچه در گذشته تکنولوژی، مانند الآن پیشرفته نبود و یا اصلاً وجود نداشت و در نتیجه سونوگرافی و مانند آن وجود نداشت، امّا راه تشخیص جنسیت بچه منحصر به سونوگرافی نیست، بلکه در طب قدیم نیز راه هایی برای تشخیص نوع فرزند، پیش از تولد وجود داشته و دارد.
علاوه بر آن در بسیاری از موارد خود زنان حامله از راه هایی که خودشان می دانستند، به واسطه نشانه هایی در می یافتند که فرزند پسر است و یا دختر.

← احتمال دوم


یکی دیگر از راه های انتخاب نام برای فرزندان پیش از تولدشان، علاوه بر نام های مشترک که در روایات آمد، این است که دو نام برای او انتخاب کنند و پس از تولّد نام مناسب او را برای او تعیین کنند.

← احتمال سوم


در مورد نام محسن پیش از تولد، طبق آنچه در روایت آمده، نام محسن از جانب پیامبر (صلی الله علیه وآله) بر آن طفل نهاده شده است. همان طور که حضرت عیسی می تواند از ذخیره شده های در منزل مردم خبر دهد، همچنین پیامبر اسلام نیز می تواند از جنسیت فرزند در شکم مادر خبر دهد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. شیخ صدوق، علل الشرائع، ذهنى تهرانى، سید محمد جواد، ج ‌۲، ص ۴۸۷، انتشارات مؤمنین، چاپ اول، قم، ۱۳۸۰ ش.
۲. علامه مجلسی، بحار الأنوار، ج ۸۰، ص ۷۱.    
۳. علامه مجلسی، بحار الأنوار، ج ۱۰۱، ص ۹۲.    
۴. سوره آل عمران/۳، آیه۴۹، "ِ وَ أُنَبِّئُکُمْ بِما تَأْکُلُونَ وَ ما تَدَّخِرُونَ فی‌ بُیُوتِکُم‌" و از آنچه می‌ خورید، و در خانه‌ های خود ذخیره می‌ کنید، به شما خبر می‌ دهم‌.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار