عذاب وجدان و وسواسذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: فوت، عذاب وجدان، وسواس، اضطراب
پرسش: حدود چند ماه پیش، همسایه طبقه سوم ما فوت کرد. حال پس از چند ماه، این فکر به ذهنم رسیده که نکند گوش کردن آهنگ با صدای بلند بنده، باعث سکته و فوت ایشان شده باشد؟ دائم عذاب وجدان می‌گیرم و آرامش از من سلب شده است.
پاسخ: موضوعی که شما مطرح فرموده‌اید یک نوع وسواس فکر و نشخوار ذهنی شدیدی است که ریشه در اضطراب و استرس شما دارد.


وسواس نتیجه اضطراب

[ویرایش]

البته با نگاهی به خود و اطرافیان، اضطراب، دلشوره، بی‌قراری و استرس را مشاهده خواهید کرد. معمولا افرادی که دچار اضطراب و استرس هستند بستگی به موقعیتی خاص، دچار وسواس عملی و یا فکری می‌شوند.

راهکار مبارزه با وسواس فکری

[ویرایش]

برای خلاص شدن از این افکار به نکات زیر دقت فرمایید:

← شناخت این افکار


از آن‌جا که هیچ تغییر و تحولی بدون اذن خداوند اتفاق نمی‌افتد، از طرفی هیچ رابطه‌ای بین آلودگی صوتی و سکته قلبی وجود ندارد مگر این‌که فرد، زمینه سکته را داشته باشد.

← مدیریت زمان و مکان


از آن‌جا که هجوم این‌گونه افکار در زمان‌ها و مکان‌های پر استرس زیاد است، سعی کنید زمان‌ و مکان‌های خودتان را مدیریت کنید تا با هجوم افکار وسواس گونه، مبارزه کنید.

← ورزش روزانه


سعی کنید در طول روز برای کاهش اضطراب و استرس که زیر بنای تمام این گونه افکار است به صورت منظم، ورزش و تحرکات بدنی انجام دهید.

← تمرین نفس عمیق


سه بار در روز، یعنی صبح، ظهر و شب در یک مکانی بنشینید و با کنترل خود، همراه با شل کردن تدریجی عضلات به مدت ۸ ثاینه دم و ۸ ثانیه بازدم را تمرین کنید.

← قطع ناگهانی افکار


هنگام هجوم افکار منفی و وسواس گونه، بدون پرورش این گونه افکار، به طور ناگهانی افکارتان را قطع کنید و با گفتن کلمه «بس است» تمرکز و توجه خودتان را به موضوع دیگری جلب نمایید مثلا صحبت با یک فردی به منظور فرار از یک فکر و یا تغییر موقعیت فیزیکی.

← تمرکز بر نقاط مثبت


سعی کنید لیستی از نقاط مثبت و خوبی‌های خودتان را نوشته و هر روز مرور کنید.

← پرهیز از سرزنش خود


به خود احترام گذاشته و به هیچ وجه، خودتان را به دلیل این مشکل، سرزنش نکنید.

← نوشتن افکار وسواسی


سعی کنید افکار وسواس گونه را به هیچ وجه در ذهنتان نگه ندارید و همه آن‌ها را روی کاغذی به صورت پیوسته و مدام بنویسید و بعد از نوشتن، آن کاغذ را از بین ببرید.

منبع

[ویرایش]

پایگاه شهر سوال    


رده‌های این صفحه : روانشناسی | مشاوره | وسواس فکری
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار