عذاب زنانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: زنان، عذاب.
پرسش: طبق فرمایش امام صادق ـ علیه‌السلام ـ کدام گروه از زنان هستند که عذاب قبر از آنها برداشته می‌شود و با حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ محشور می‌شوند؟
پاسخ:


منبع روایت مزبور

[ویرایش]

حدیث مورد نظر شما، روایتی است که در کتاب "وسائل الشیعه"، به نقل از "کتاب ورام" وجود دارد.

البته این روایت در "مجموعۀ ورام" وجود نداشته، بلکه در "ارشاد القلوب دیلمی" موجود است و با توجه به این‌که در روایات قبلی کتاب "ارشاد"، از "مجموعۀ ورام" نقل شده، ممکن است مؤلف "وسائل الشیعه" گمان کرده که این روایت نیز در ادامۀ همان روایات سابق و به نقل از "مجموعۀ ورام" است و بر همین اساس، مستقیماً این روایت را به کتاب ورام مستند کرده باشد.

متن روایت

[ویرایش]

به هر حال، متن این روایت را ملاحظه فرمایید:
"قَالَ وَ قَالَ ـ علیه‌السلام ـ ثَلَاثٌ مِنَ النِّسَاءِ یَرْفَعُ اللَّهُ عَنْهُنَّ عَذَابَ الْقَبْرِ وَ یَکُونُ مَحْشَرُهُنَّ مَعَ فَاطِمَةَ بِنْتِ مُحَمَّدٍ ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ امْرَأَةٌ صَبَرَتْ عَلَی غَیْرَةِ زَوْجِهَا وَ امْرَأَةٌ صَبَرَتْ عَلَی سُوءِ خُلُقِ زَوْجِهَا وَ امْرَأَةٌ وَهَبَتْ صَدَاقَهَا لِزَوْجِهَا یُعْطِی اللَّهُ کُلَّ وَاحِدَةٍ مِنْهُنَّ ثَوَابَ أَلْفِ شَهِیدٍ وَ یَکْتُبُ لِکُلِّ وَاحِدَةٍ مِنْهُنَّ عِبَادَةَ سَنَة".

ترجمه روایت

[ویرایش]

معنای این روایت عبارت است از این‌که: سه گروه از زنان هستند که خداوند عذاب قبر را از آنان برداشته و در روز قیامت، با فاطمه دختر پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ محشور خواهند شد:

اول. زنی که بر غیرت‌ورزی شوهرش صبر پیشه کند؛

دوم. زنی که بد اخلاقی شوهرش را تحمل کند؛

سوم. زنی که مهریه‌‌اش را به شوهرش ببخشد.

خداوند به هر کدام از آنان ثواب هزار شهید را داده و برای هر کدامشان، عبادت یک سال را خواهد نوشت.

معتبر نبودن سند حدیث

[ویرایش]

در نهایت باید توجه داشت که این روایت، از دیدگاه علم حدیث، از اسناد معتبری برخوردار نبوده و نمی‌توان به‌تنهایی و بدون توجه به دیگر آموزه‌های اسلامی مورد استناد قرار گیرد. به‌عنوان نمونه، در ارتباط با موضوع غیرت‌ورزی مرد و صبر بر آن، نکاتی وجود دارد که می‌توانید در پرسش ۶۵۳۷ (سایت:۷۰۶۲) همین پایگاه ملاحظه فرمایید.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. حر عاملی، محمدبن حسن، وسائل الشیعة، ج ۲۱، ص ۲۸۵، ح ۲۷۰۹۹، مؤسسة آل البیت، قم، ۱۴۰۹ ق.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : بررسی سندی | تفسیر حدیث | حدیث شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار