عایشه و امام علیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: عایشه، حضرت علی علیه‌السلام.
پرسش: در منابع شیعه روایاتی را نقل کرده‌اند که در آنها آمده است: عایشه با علی بن ابی‌طالب ـ علیه‌السلام ـ دشمن بود؛ و به دشمنانش پول می‌داد؛ و حفصه و عایشه پیامبر اسلام ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ را مسموم کردند. آیا این روایات صحیح هستند؟
پاسخ:


پول دادن عایشه به دشمنان

[ویرایش]

با جست‌وجو در منابع روایی شیعه و اهل سنت چیزی در مورد پول دادن عایشه به دشمنان امام علی علیه‌السلام یافت نشد.

دشمنی عایشه با امام علی

[ویرایش]

اما درباره خصومت و درگیری عایشه با امام علی علیه‌السلام، از زبان خود عایشه در منابع اهل سنت روایاتی نقل شده است و در کتاب‌های شیعیان هم اگر چیزی نقل شده، با استناد به منابع اهل سنت می‌باشد. دیدگاه شیعه درباره عایشه چندان مساعد نیست و این به دلیل رفتار و اعمالی است که در زمان پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله و بعد از ایشان ـ به‌خصوص در زمان خلافت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام از او دیده شده است. از جمله مطالبی که عموم دانشمندان شیعه و اهل سنت از عایشه نقل کرده‌اند، این است که او همواره از امام علی ـ علیه‌السلام ـ بد می‌گفت و از او به نیکی یاد نمی‌کرد و دل‌خوشی نداشت، که در این‌جا برخی از این گفته‌ها آورده می‌شود:

← روایتی از عبیدالله بن عبدالله


عبیدالله بن عبدالله بن عتبة بن مسعود از عایشه نقل می‌کند: وقتی پیامبر در حال بیماری در خانه عایشه بود، در میان دو تن از کسان خویش که یکی‌شان فضل بن عباس بود و یک مرد دیگر برون آمد. عبیدالله بعداً این حدیث را برای ابن عباس نقل کرد و او گفت: آیا می‌دانی آن مرد دیگر که بود؟ و وقتی جواب منفی عبیدالله را شنید گفت: «آن مرد علی بن ابی‌طالب بود»؛ ولی عایشه نمی‌توانست درباره علی ـ علیه‌السلام ـ خیری به زبان آرد و از او به نیکی یاد کند.
[۴] ابن حجر عسقلانی، أحمد بن علی، فتح الباری شرح صحیح البخاری، ج ۲، ص ۱۵۶، دار المعرفة، بیروت، ۱۳۷۹ق.
[۵] شیبانی، أبو عبدالله أحمد بن محمد، مسند احمد، تحقیق: الأرنؤوط، شعیب، مرشد، عادل و دیگران، اشراف:ترکی، عبدالله بن عبدالمحسن، ج ۴۰، ص ۶۷، مؤسسة الرسالة، بیروت، چاپ اول، ۱۴۲۱ق.
[۶] شیخ مفید، الجمل و النصرة لسید العترة فی حرب البصرة، محقق و مصحح: میرشریفی، علی، ص ۱۵۸، کنگره شیخ مفید، قم، چاپ اول، ۱۴۱۳ق.


← شادی عایشه از خبر شهادت امام


هنگامی که خبر شهادت امام علی ـ علیه‌السلام ـ به مدینه رسید، همین که عایشه از آن آگاه شد، شادی کرد و به‌عنوان تمثیل اشعاری را می‌خواند؛
[۹] مسکویه رازی، ابوعلی، تجارب الأمم، تحقیق: امامی، ابو القاسم، سروش، تهران، چاپ دوم، ۱۳۷۹ش.
درحالی‌که طبق نقل خود اهل سنت امام علی ـ علیه‌السلام ـ جزو «عشره مبشّره» بود و نباید عایشه این‌گونه اظهار نظر و رفتار می‌نمود.
و روایت‌های دیگری که در منابع اهل سنت نقل شده است و این نقل‌ها منحصر در منابع شیعه نیست تا اشکال شود که چرا شیعه این مطالب را درباره عایشه نقل می‌کند؟!

عایشه، منشأ اصلی نقل دشمنی‌ها

[ویرایش]

به علاوه اگر به این دسته از روایات توجه شود، سرچشمه اصلی نقل این مطالب خود عایشه است که در نتیجه این سخنان او نقل مجالس شده و خصومت و درگیری خود با امام علی ـ علیه‌السلام ـ را با این سخنان میان مردم پخش کرد.

← سخنی از شیخ مفید


همان‌طور که شیخ مفید در ذیل این دسته از روایات می‌گوید: «این خود تصریح عایشه است‌ که در مورد دشمنی و خشم خود نسبت به علی اظهار می‌کند و حال آن‌که بر فرض صحت این ادعاها، امام علی ـ علیه‌السلام ـ چیزی جز خیرخواهی برای خدا و رسول خدا و کوشش در راه اجرای فرمان رسول خدا و شتاب برای فرمان‌برداری انجام نمی‌داد».
[۱۰] شیخ مفید، الجمل و النصرة لسید العترة فی حرب البصرة، محقق و مصحح: میرشریفی، علی، ص ۱۵۸، کنگره شیخ مفید، قم، چاپ اول، ۱۴۱۳ق.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. بیهقی، ابوبکر احمد بن حسین، دلائل النبوة و معرفة أحوال صاحب الشریعة، تحقیق:قلعجی، عبدالمعطی، ج ‌۷، ص ۱۹۱، دارالکتب العلمیة، بیروت، چاپ اول، ۱۴۰۵ق.    
۲. ابن سعد کاتب واقدی، محمد بن سعد‌، الطبقات الکبری‌، تحقیق:عطا، محمد عبدالقادر، ج ‌۲، ص ۱۶۹، دارالکتب العلمیة، بیروت، چاپ اول، ۱۴۱۰ق.    
۳. مقریزی، تقی الدین‌، امتاع الأسماع بما للنبی من الأحوال و الأموال و الحفدة و المتاع‌، تحقیق:نمیسی، محمد عبد الحمید، ج ‌۱۴، ص ۴۳۸، دار الکتب العلمیة، بیروت، چاپ اول، ۱۴۲۰ق.    
۴. ابن حجر عسقلانی، أحمد بن علی، فتح الباری شرح صحیح البخاری، ج ۲، ص ۱۵۶، دار المعرفة، بیروت، ۱۳۷۹ق.
۵. شیبانی، أبو عبدالله أحمد بن محمد، مسند احمد، تحقیق: الأرنؤوط، شعیب، مرشد، عادل و دیگران، اشراف:ترکی، عبدالله بن عبدالمحسن، ج ۴۰، ص ۶۷، مؤسسة الرسالة، بیروت، چاپ اول، ۱۴۲۱ق.
۶. شیخ مفید، الجمل و النصرة لسید العترة فی حرب البصرة، محقق و مصحح: میرشریفی، علی، ص ۱۵۸، کنگره شیخ مفید، قم، چاپ اول، ۱۴۱۳ق.
۷. طبری، أبوجعفر محمد بن جریر، تاریخ الامم و الملوک (تاریخ طبری)، تحقیق:ابراهیم، محمد أبوالفضل، ج ‌۵، ص ۱۵۰، دار التراث، بیروت، چاپ دوم، ۱۳۸۷ق.    
۸. ابوسعد آبی، منصور بن حسین، نثر الدر فی المحاضرات، محقق:محفوط، خالد عبد الغنی، ج ۴، ص ۱۷، دار الکتب العلمیة، بیروت، چاپ اول، ۱۴۲۴ق.    
۹. مسکویه رازی، ابوعلی، تجارب الأمم، تحقیق: امامی، ابو القاسم، سروش، تهران، چاپ دوم، ۱۳۷۹ش.
۱۰. شیخ مفید، الجمل و النصرة لسید العترة فی حرب البصرة، محقق و مصحح: میرشریفی، علی، ص ۱۵۸، کنگره شیخ مفید، قم، چاپ اول، ۱۴۱۳ق.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار