عاق فرزندذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: عاق فرزندان.
پرسش: راجع به عاق والدین نسبت به فرزندان شنیده‌ایم، ولی آیا عاق فرزندان نسبت به والدین هم داریم یا خیر؟ اگر مواردی وجود دارد ذکر نمائید.
پاسخ: در کتب احادیث راجع به عاق والدین نسبت به فرزندان روایات زیادی داریم. امّا راجع به عاق فرزندان نسبت به والدین هم روایاتی رسیده است که ذیلاً به نمونه‌های آن اشاره می‌کنیم.


نمونه‌های روایی عاق فرزندان[ویرایش]


← روایت زید بن علی
عن زید بن علی عن امیه عن جدّه قال‌علیه السلام: قال رسول اللّه‌صلی الله علیه وآله: "یلزم الوالدین من العُقوق لولدهما ما یلزم الولد لهما من عقوقهما" [۱] [۲] [۳] زید بن علی از جدش علی او هم از پیامبر صلی الله علیه وآله روایت می‌کند که پیامبر اکرم‌صلی الله علیه وآله فرمود:" پدر و مادر را نیز عُقوق فرزندان می‌باشد و عاق فرزندان می‌شوند چنانچه فرزندان عاق پدر و مادر می‌شوند."

← روایت امام صادق
قال الصادق‌علیه السلام قال رسول اللّه‌صلی الله علیه وآله:"رحم اللّهُ من اعان ولده علی بِرّه: قال: قلت: کیف یُعینه علی بِرّه؟ قال: یقبل میسوره، و یتجاوز عن معسوره و لا یُرهُقه، و لا یخرق به فلیس بینه و بین أن یصیر فی حدّ من حدود الکفر الاّ ان یدخل فی عُقوقٍ او قطیعَة رحمٍ، ثم قال رسول اللّه‌صلی الله علیه وآله: الجنّة طیّبة طیّبها اللّه و طیّب ریحها، یُوجد ریحُها مِنْ مسیرة ألفی عامٍ و لا یجد ریح الجنّة عاقّ و لا قاطع رحمٍ و لا مرخی الإزار خُیلاء" [۴] [۵] [۶] از حضرت صادق‌ علیه‌السلام منقول است که حضرت رسول اکرم‌صلی الله علیه وآله فرمود:" خدا رحم کند کسی را که فرزند خود را انجام کارهای نیک کمک کند. راوی عرض کرد: که چگونه فرزند خود را کمک کند؟ فرمود: کار آسانی از او به عمل آید قبول کند و کاری که بر او دشوار است و نمی‌تواند انجام دهد از او در گذرد و تکلیف‌های دشوار به او نکند و سفاهت و تندی به او نکند. سپس پیغمبر صلی الله علیه وآله فرمود: بهشت مکان پاکیزه‌ای است که خدا آن را خلق کرده است و پاک قرار داده است. و بوی بهشت را خدا پاکیزه کرده است، بوی بهشت از مسافت مسیر دو هزار سال به مشام انسان می‌رسد اما بوی بهشت را آدم عاق و قاطع رحم و آدم لا ابالی و بی‌پروا از نجاست ( حرام حاصل از قبل و دبر) و آدم احمق دریافت نمی‌کند.

پانویس[ویرایش]
 
۱. حلیة المتقین، علامه مجلسی، ص۹۲.
۲. اخلاق، سید عبداللّه شُبّر، ص۱۱۷.
۳. اصول من الکافی، ج۶، ص۴۸، ح۵.    
۴. اخلاق شبّر، ص۱۱۷.
۵. حلیة المتقین، ص۹۲.
۶. الکافی، ج۶، ص۵۰، ح۶.    


منبع[ویرایش]

سایت اندیشه قم.    


رده‌های این صفحه : خانواده | حقوق فرزندان
جعبه‌ابزار