ظهور حضرت مهدیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: صیحه آسمانی، ظهور، حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف، شب قدر.
پرسش: یکی از نشانه‌های حتمی ظهور امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف این است که یک صیحه آسمانی در شب قدر عالَم را فرا می‌گیرد و همه مردم آن صدا را متوجه می‌شوند. سؤال اینجاست، ما که این صدا را امسال توفیق نداشتیم بشنویم، پس ایشان امسال ظهور نمی‌کنند؟
پاسخ:


صیحه آسمانی هنگام ظهور

[ویرایش]

یکی از نشانه‌های ظهور حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف شنیده شدن ندایی آسمانی است. این ندا که در روایات تعبیر به «صیحه» و «صوت» هم شده، در شب جمعه، مصادف با شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان رخ خواهد داد.
همه مردم روی زمین آن‌ را با گوش خود خواهند شنید. صاحب این صدا، حضرت قائم را با اسمش و اسم پدرش نام می‌برد و مردم را به پی‌روی از او فرا می‌خواند و بشارت ظهورش را به انسان‌ها می‌دهد.

قطعی بودن وقوع صیحه

[ویرایش]

این نشانه، یکی از پنج علامت حتمی ظهور است که در روایات به قطعی بودن وقوعش اشاره شده است.

← روایتی از امام صادق


عمر بن حنظله از امام صادق علیه‌السلام نقل می‌کند: «قبل از قیام قائم، پنج علامت حتمی وجود دارد که عبارت‌اند از: خروج یمانی، خروج سفیانی، صیحه آسمانی، کشته شدن نفس زکیه و فرو رفتن در سرزمین بَیداء».

تفاوت نشانه‌های حتمی و غیر حتمی

[ویرایش]

تفاوت بین علامات حتمی و غیر حتمی به این است که اعلام وقوع علائم غیر حتمی، به‌عنوان نشانه‌ای برای ظهور، بدون در نظر گرفتن ایجاد شدن مانعی یا حاصل نشدن شرطی صورت می‌گیرد؛ یعنی ممکن است که مانعی پیش بیاید یا یکی از شروط لازم برای وقوع آن علامت، حاصل نشود و در نتیجه آن علامت تحقق پیدا نکند؛ اما در مقابل، حتمی بودن برخی علائم ظهور، بدین معناست که برای وقوع آن مانعی پیش نخواهد آمد و شرایط وقوعش نیز به‌طور کامل حاصل خواهند شد؛ لذا در تحقق آن نشانه، تردیدی وجود نخواهد داشت.

حصول بدا در نشانه‌های حتمی

[ویرایش]

با این همه، باید حق «بدا» را برای خداوند ـ که هر کاری تحت مشیت و خواست او صورت می‌گیرد ـ محفوظ دانست؛ یعنی ممکن است که حتی در علائم حتمی بدا حاصل شود و بدون وقوع آن، ظهور تحقق یابد. این موضوع را امام جواد علیه‌السلام مورد اشاره قرار داده و حصول بدا در نشانه‌های حتمی را ممکن دانسته است.

← روایتی از ابوهاشم داوود


ابوهاشم داوود بن قاسم جعفری گوید: ما در محضر امام جواد ـ علیه‌السلام ـ بودیم و سخن از سفیانی به میان آمد و آنچه در روایات آمده که کار او از حتمیات است، من از آن‌ حضرت پرسیدم: آیا خدا را در امور حتمی بدائی پدید می‌آید؟ امام علیه‌السلام فرمود: «آری»، به آن‌ حضرت گفتم: پس با این ترتیب ما می‌ترسیم که در مورد قائم نیز خدا را بدائی حاصل شود، امام ـ علیه‌السلام ـ فرمود: «همانا قائم از وعده‌هاست، و خداوند خلاف وعده خود رفتار نمی‌کند».
پس شایسته است که شیعیان، در همه احوال منتظر ظهور بوده و آن‌ را بسیار نزدیک بدانند؛ چون اصل ظهور امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف قطعی است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمة، محقق و مصحح:غفاری، علی‌اکبر، ج ۲، ص ۶۵۰، دارالکتب الاسلامیة، تهران، چاپ دوم، ۱۳۹۵ق.    
۲. کورانی، علی، عصر الظهور، ص ۲۴۸، المکتبة الاعلام الاسلامی، قم، چاپ اول، ۱۴۰۸ق.    
۳. شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمة، محقق و مصحح:غفاری، علی‌اکبر، ج ۲، ص ۶۵۰، دارالکتب الاسلامیة، تهران، چاپ دوم، ۱۳۹۵ق.    
۴. عاملی، سید جعفر مرتضی، دراسة فی علامة الظهور، ص ۴۷ ۴۸، المرکز الاسلامیه للدراسات، بیروت، چاپ چهارم، ۱۴۲۴ق.    
۵. عاملی، سید جعفر مرتضی، دراسة فی علامة الظهور، ص ۴۷ ۴۸، المرکز الاسلامیه للدراسات، بیروت، چاپ چهارم، ۱۴۲۴ق.    
۶. ابن ابی‌زینب نعمانی، محمد بن ابراهیم، الغیبة، محقق و مصحح:عفاری، علی‌اکبر، ص ۳۰۳، نشر صدوق، تهران، چاپ اول، ۱۳۹۷ق.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار