طوفانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: طوفان نوح.
پرسش: مگر در زمان حضرت نوح طوفانی بزرگ رخ نداد و همه جهان را آب گرفت و کشتی ایشان بالای کوه به گل نشست؟ و ایشان از هر حیوان یک جفت سوار کشتی کردند؟ پس چگونه ببر آمریکایی به آمریکا رفت و خرس قطبی به قطب رفت؟ درحالی‌که جدا شدن قاره‌ها از یکدیگر مربوط به ۲۰۰ میلیون سال پیش است؟
پاسخ:


جهانی بودن یا نبودن طوفان نوح

[ویرایش]

نظر به این‌که هدف قرآن از بیان سرگذشت اقوام پیشین، بیان نکته‌های تربیتی و عبرت‌آموزی است، ازاین‌رو در بسیاری از موارد به بحث‌های جانبی نپرداخته است؛ مثلاً در بیان ماجرای اصحاب کهف ضمن بیان اختلاف در شمار آنان، به تعداد آن تصریح نکرده است، و در بحث طوفان نوح نیز به جهانی بودن یا نبودن آن تصریح ننموده است؛ لذا پیرامون این موضوع دو دیدگاه وجود دارد:

← دیدگاه جهانی نبودن


بنا بر یک دیدگاه، این طوفان منطقه‌ای بوده، نه جهانی؛
[۱] و این منافات ندارد که بپذیریم که رسالت حضرت نوح ـ علیه‌السلام ـ جهانی بوده است.
ازاین‌رو برخی مفسران گفته‌اند: احتمال منطقه‌ای بودن آن نیز به‌کلی منتفی نیست؛ زیرا اطلاق کلمه «ارض» بر یک منطقه وسیع جهان، در قرآن مکرر آمده است؛ چنان‌که در سرگذشت بنی‌اسرائیل می‌خوانیم: «وَ أَوْرَثْنَا الْقَوْمَ الَّذِینَ کانُوا یُسْتَضْعَفُونَ مَشارِقَ الْأَرْضِ وَ مَغارِبَهَا»؛ «مشرق‌ها و مغرب‌های زمین را در اختیار گروه مستضعفان (بنی‌اسرائیل) قرار دادیم».

←← علت حمل حیوانات در کشتی


حمل حیوانات در کشتی نیز ممکن است به‌خاطر این باشد که در آن قسمت از زمین، نسل حیوانات قطع نگردد؛ به‌ویژه این‌که در آن روز نقل و انتقال حیوانات از نقطه‌های دوردست کار آسانی نبود.

←← سراسری نبودن دعوت نوح


این نکته نیز قابل توجه است که طوفان نوح به‌عنوان مجازات آن قوم سرکش بود، و ما هیچ دلیلی در دست نداریم که دعوت نوح به سراسر زمین رسیده باشد، اصولاً با وسائل آن زمان رسیدن دعوت یک پیامبر (در عصر خودش) به همه نقاط، بسیار بعید به‌نظر می‌رسد. بنابراین جایی برای پرسش مطرح شده باقی نمی‌ماند.

← دیدگاه جهانی بودن


اما اگر جهانی بودن طوفان را بپذیریم، همان‌طور که این حیوانات از آن مناطق جمع‌آوری شدند، پس از آرام شدن طوفان، دوباره به همان مناطق برگردانده شدند.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. و این منافات ندارد که بپذیریم که رسالت حضرت نوح ـ علیه‌السلام ـ جهانی بوده است.
۲. اعراف (۷)، آیه ۱۳۷.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ‌۹، ص ۱۰۳، دارالکتب الإسلامیة، تهران، چاپ اول، ۱۳۷۴ش.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : حضرت نوح | قرآن شناسی | قصص قرآنی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار