شق‌القمرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: شق القمر، معجزه ، علوم طبیعی، انشقاق.
پرسش: اخیرا براساس چه مستندات علمی جدیدی، قضیه شق‌القمر اثبات شد؟ کاوشگرهای فضایی چه کشف جدیدی از ماه کردند و چه اخباری را منتشر کردند که در جهت اثبات علمی این قضیه بوده است؟
پاسخ: با توجه به مطالعات و اکتشافات دانشمندان فلکی پاسخ این سؤال چندان پیچیده نیست؛ زیرا اکتشافات می‌گوید: چنین چیزی نه‌تنها محال نیست، بلکه بارها نمونه‌های آن مشاهده شده است.
سازمان فضانوردی "ناسا"، دو نیم شدن کره ماه و سپس پیوند خوردن این دو نیمه به یکدیگر را گزارش کرده است. پایگاه اینترنتی روزنامه عربی "الوطن" چاپ آمریکا به نقل از یک محقق اردنی علوم فلکی در این زمینه نوشت: سفینه فضایی آمریکایی "کلمنتاین" که ساله‌ا در مدار کره ماه کار تحقیقاتی انجام می‌دهد، به این نتیجه رسیده است که کره ماه صدها سال پیش به دو نیمه متساوی تقسیم شده و دوباره به یکدیگر متصل شدند. این محقق اردنی با ارسال گزارشی به ناسا آنان را نسبت به این موضوع مطلع ساخت که مسلمانان، این پدیده را متعلق به ۱۴۰۰ سال پیش می‌دانند و مرتبط به معجزه‌ای از پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ به نام " شق القمر " تلقی می‌کنند. ناسا هیچ تفسیر ی برای کشف خود نیافته است؛ زیرا این اتفاق نادر تاکنون برای هیچ جرم آسمانی به وقوع نپیوسته است.


بیان چند نکته ابتدایی

[ویرایش]

برای رسیدن به پاسخ دقیق لازم است به چند نکته اشاره شود:

← ۱. معجزه بودن شق‌ القمر


شق‌القمر معجزه بزرگ پیامبر اسلام ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ است.
خداوند در سوره انشقاق به این مسئله این‌گونه اشاره می‌فرماید: " اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَ انْشَقَّ الْقَمَرُ "؛ " قیامت نزدیک شد و ماه از هم شکافت". در آیه شریفه از دو حادثه مهم سخن به میان آمده: یکی نزدیک شدن قیامت است که عظیم‌ترین دگرگونی را در عالم آفرینش همراه دارد و حادثه دیگر معجزه بزرگ شق القمر است که هم دلیلی است بر قدرت خداوند بزرگ بر هر چیز و هم نشانه‌ای است از صدق دعوت پیغمبر گرامیش.

←← آمدن فعل به‌صورت ماضی


قراین متعددی در آیه وجود دارد که تأکید بر وقوع یک اعجاز می‌کند؛ از جمله ذکر این موضوع به‌صورت "فعل ماضی" که نشان می‌دهد "شق القمر" واقع شده است؛ همان‌گونه که نزدیکی رستاخیز با ظهور آخرین پیامبر نیز تحقق یافته است.

←← استناد به روایات متواتر


افزون بر اینها روایات فراوانی در کتب اسلامی در زمینه وقوع این اعجاز نقل شده که در حد شهرت یا تواتر است و لذا قابل انکار نمی‌باشد.

←← اثبات سحر نبودن معجزات پیامبر


نکته جالب در مورد این‌که شق القمر معجزه بزرگ پیامبر اسلام ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ است، این است که در بعضی روایات می‌خوانیم علت پیشنهاد "شق القمر" از سوی کفار قریش به پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ این بود که می‌گفتند سحر در امور زمینی اثر می‌گذارد، ما می‌خواهیم مطمئن شویم که معجزات محمد ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ سحر نیست.

← ۲. شق القمر از نظر علوم روز


در این‌جا ابتدا متذکر می‌شویم وقوع انشقاق و شکاف در اجرام آسمانی، از نظر اکتشافات علمی دانشمندان فلکی نه‌تنها محال نیست، بلکه بارها نمونه‌های آن مشاهده شده؛ هرچند در هر کدام عوامل خاصی مؤثر بوده است.

←← جدا شدن کرات منظومه شمسی از خورشید


به تعبیر دیگر، کراراً در دستگاه منظومه شمسی و سایر کرات آسمانی انشقاق‌ها و انفجارهایی روی داده است که برای نمونه باید یادآور ‌شویم که تمام کرات منظومه شمسی در آغاز جزء خورشید بوده است و بعداً از آن جدا شده و هر یک در مدار خود به گردش در آمده است. این نظریه از سوی همه دانشمندان پذیرفته شده است.
[۴] البته درباره عامل این جدایی بین لاپلاس و دانشمندانی که بعد از او آمدند بحث و گفت‌وگو است که آیا عامل این جدایی"نیروی گریز از مرکز" در منطقه استوایی خورشید بوده یا وقوع جزر و مدهای شدیدی در سطح خورشید بر اثر عبور یک ستاره عظیم از نزدیکی آن؟

به هر حال مسئله انفجار و انشقاق در کرات آسمانی امری بی‌سابقه نیست و هرگز از نظر علم محال نمی‌باشد تا گفته شود اعجاز به محال تعلق نمی‌گیرد.

← ۳. انشقاق و شکاف و التیام در کره ماه


اما در مورد وقوع انشقاق و شکاف و سپس التیام در کره ماه، می‌گوییم: بازگشت انشقاق به حالت معمولی بر اثر نیروی جاذبه‌ای که میان دو قطعه وجود دارد، کاملاً امکان‌پذیر است؛ گرچه در هیئت قدیم که بر محور عقیده "بطلمیوس" و افلاک نه‌گانه پوست پیازی‌اش، دور می‌زد، چنان این افلاک بلورین به هم پیوسته بودند که خرق و التیام آنها از نظر جمعی محال بود و از این رو پیروان این عقیده هم معراج جسمانی را منکر بودند و هم شق القمر را؛ چراکه موجب شکافته شدن و سپس التیام در افلاک بود؛ ولی امروز که فرضیه هیئت بطلمیوسی به دست افسانه‌ها و اسطوره‌های خیالی سپرده شده و اثری از آن افلاک نه‌گانه باقی نمانده، زمینه‌ای برای این سخنان باقی نیست؛ بلکه براساس گزارش سازمان فضانوردی "ناسا" کره ماه زمانی به دو نیم شده و سپس پیوند خورده است. پایگاه اینترنتی روزنامه عربی " الوطن " چاپ آمریکا به نقل از یک محقق اردنی علوم فلکی در این زمینه نوشت: سفینه فضایی آمریکایی " کلمنتاین " که سال‌ها در مدار کره ماه کار تحقیقاتی انجام می‌دهد، به این نتیجه رسیده است که کره ماه صدها سال پیش به دو نیمه متساوی تقسیم شده و دوباره به یکدیگر متصل شدند. این محقق اردنی با ارسال گزارشی به ناسا آنان را نسبت به این موضوع مطلع ساخت که مسلمانان، این پدیده را متعلق به ۱۴۰۰ سال پیش می‌دانند و مرتبط به معجزه‌ای از پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ به نام " شق القمر". ناسا هیچ تفسیر ی برای کشف خود نیافته است؛ زیرا این اتفاق نادر تا‌کنون برای هیچ جرم آسمانی به وقوع نپیوسته است.
[۶] روزنامه جمهوری اسلامی، شماره ۷۶۰۸، تاریخ ۲۳، مهر ۱۳۸۴، ص ۵.


نکات پایانی

[ویرایش]

در پایان تذکر دو نکته نیز ضروری است:

← ۱. روش اثبات حقایق دین اسلام


باید توجه داشت اثبات حقایق دین اسلام که به نوعی فرا طبیعی است، توسط علوم طبیعی کار آسانی نیست؛ به‌خصوص این‌که این علوم در موطنی پیشرفت کردند که از حقایق دین اسلام دور بوده است.

← ۲. ضروری نبودن اثبات علمی برخی مسائل


مسئله‌ای که از نظر عقلی امری ممکن است و دلیلی بر محال بودن آن وجود ندارد و از نظر دلایل نقلی قطعی است، نیازی به اثبات علمی آن نیست؛ گرچه اثبات علمی آن برای اطمینان و تقویت ایمان مفید خواهد بود.
برای دست‌رسی به صفحاتی در وب کافی است که واژه القمر را جست‌وجو کنید. برای نمونه ما برای مطالعه شما آدرس‌های زیر را می‌آوریم:
۱. "شق القمر"، اثبات معجزه پیامبر، براساس تحقیقات ناسا.
۲. شق القمر پیامبر از لحاظ علمی تأیید شد !!!

پانویس

[ویرایش]
 
۱. انشقاق (۸۴)، آیه ۱.    
۲. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ‌۲۳، ص ۷ و ۸.    
۳. علامه مجلسی، بحار الانوار، ج ۱۷، ص ۳۵۵ (حدیث ۱۰).    
۴. البته درباره عامل این جدایی بین لاپلاس و دانشمندانی که بعد از او آمدند بحث و گفت‌وگو است که آیا عامل این جدایی"نیروی گریز از مرکز" در منطقه استوایی خورشید بوده یا وقوع جزر و مدهای شدیدی در سطح خورشید بر اثر عبور یک ستاره عظیم از نزدیکی آن؟
۵. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ‌۲۳، ص ۱۲ ۱۹.    
۶. روزنامه جمهوری اسلامی، شماره ۷۶۰۸، تاریخ ۲۳، مهر ۱۳۸۴، ص ۵.


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : معجزات پیامبر | نبوت خاصه
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار