شغلذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: شغل، اسلام، احادیث، ارتباط معنوی.
پرسش: آیا چند شغله بودن در احادیث و روایات مورد نهی قرار گرفته و آیا روایتی به این مضمون وجود دارد که هرکس شغل‌های متعدد و متفاوت داشته باشد، خوار و ذلیل می‌شود؟

پاسخ:


چند شغله بودن از دیدگاه اسلام[ویرایش]

در منابع اسلامی، توصیه‌ای وجود ندارد که یک فرد، لزوماً خود را منحصر به یک شغل نموده و با داشتن همان یک شغل، خود را از داشتن شغل‌های دیگر محروم کند؛ بلکه دلایلی وجود دارد که در صدر اسلام، بسیاری افراد دو یا چند شغله بودند. به عنوان نمونه هم به کشاورزی و هم به تجارت می‌پرداختند؛ اما با این وجود باید توجه داشت که تعدد شغل‌ها نباید موجب کم‌کاری و انجام ندادن تعهدات در یک یا همۀ شغل‌ها شود.
به عنوان نمونه، فردی که به‌صورت تمام‌وقت خود را متعهد به فعالیتی نموده، نباید هم‌زمان تعهد دیگری را بپذیرد.

آثار چند شغله بودن[ویرایش]

نکتۀ دیگری نیز وجود دارد که شغل‌های متعدد ممکن است تمام فعالیت ذهنی انسان را به خود مشغول کرده و ارتباط معنوی او با پروردگار را تحت‌الشعاع خود قرار دهد که در این صورت موجب خوار شدن انسان خواهد شد؛ چون هر کس که از یاد خدا دور شود، زندگی سخت و ذلیلانه‌ای خواهد داشت: «وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِکْری فَإِنَّ لَهُ مَعیشَةً ضَنْکا»؛ [۱] و هر کس که از یاد من اعراض کند، زندگی‌اش تنگ شود.

نتیجه بحث[ویرایش]

بر این اساس اگر چند شغله‌ بودن، به کم‌کاری و انجام ندادن تعهدات منجر نشده و نیز ارتباط او با پروردگار را کم‌رنگ نکند، به‌خودی‌خود اشکالی ندارد.
گفتنی است؛ اگر در قانون استخدام کشوری داشتن بیش از یک شغل منع شده است، مبنایش می‌تواند همان چیزی باشد که بیان شد؛ یعنی فردی که به‌صورت تمام وقت خود را متعهد به فعالیت در یک نهاد و سازمان نموده، نمی‌تواند هم‌زمان تعهد دیگری را بپذیرد و از حقوق و مزایای دولتی و بیت‌المال استفاده کند.


پانویس[ویرایش]
 
۱. طه (۲۰)، آیه ۱۲۴.    


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : جوانان | کار
جعبه‌ابزار