سوره نورذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: سوره نور، شأن نزول .
پرسش: سبب نزول سوره نور چیست؟
پاسخ: خود سوره نور دارای شأن نزول نیست؛ اما آیات ۶ ـ ۹، ۱۱ ـ ۱۶ و ۳۰ ـ ۳۱ از سوره نور ، دارای شأن نزول است که در ذیل بیان می‌شود:


شأن نزول آیات ۶ ـ ۹ از سوره نور

[ویرایش]

در شأن نزول این آیات از ابن عباس چنین نقل شده که سعد بن عباده (بزرگ انصار) (و یا عاصم بن عدی) گفت: یا رسول اللَّه! اگر مردی وارد خانه شد و فاسقی را در کنار همسر خود دید، چه کند؟ اگر فریاد بزند، شلاق می‌خورد، چون یک نفر است و شاهد هم ندارد. اگر سکوت کند، غیرتش اجازه نمی‌دهد. اگر به دنبال یافتن شاهد برود، کار زنا تمام می‌شود. در این میان شخصی به نام «هلال بن امیه» با اضطراب وارد شد و به پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ عرض کرد:زنم را با مردی در حال زنا دیدم، به خدا سوگند راست می‌گویم. پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ ناراحت شد. اصحاب آن حضرت نیز هیجان‌زده شدند که این مرد، هم ناموسش را در چنین حالی دیده است و هم شلاق خواهد خورد؛ زیرا شاهدی ندارد تا سخن خود را ثابت کند. در این موقع آیات ۶ ـ ۹ از سوره نور بر پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ نازل شد و راه حل دقیقی به مسلمانان ارائه داد.
[۲] طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، مترجمان، ج ۱۷ ؟؟؟، ص ۱۰۲ ـ ۱۰۳،انتشارات فراهانی‌، تهران، چاپ اول، ۱۳۶۰ ش.


شأن نزول آیات ۱۱ ـ ۱۶ از سوره نور

[ویرایش]

مشهور مفسران در شأن نزول این آیات چنین گفته‌اند: پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ در هر سفری با قید قرعه یکی از همسرانش را همراه خود می‌برد. در جنگ «بنی‌مصطلق» عایشه را برد. وقتی که نبرد پایان یافت و مردم به مدینه بازمی‌گشتند، عایشه برای تطهیر و یا یافتن دانه‌های گردنبند گمشده‌اش از قافله عقب ماند. یکی از اصحاب که او نیز از قافله دور مانده بود، عایشه را به لشکر رساند. بعضی افراد به عایشه و آن صحابی، تهمت ناروا زدند. این اتهام به گوش مردم رسید، پیامبر ناراحت شد و عایشه به خانه پدر رفت و گریه‌ها کرد تا آن‌که این آیات نازل شد.
[۴] طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، مترجمان، ج ۱۷ ؟؟؟، ص ۱۰۷ ـ ۱۰۹، انتشارات فراهانی‌، تهران، چاپ اول، ۱۳۶۰ ش.
[۵] پاسخ شماره ۴۰۲۰ (سایت:۴۴۱۰).


پانویس

[ویرایش]
 
۱. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ۱۴، ص ۳۷۸ ۳۷۹، دار الکتب الإسلامیة، تهران، چاپ اول، ۱۳۷۴ ش.    
۲. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، مترجمان، ج ۱۷ ؟؟؟، ص ۱۰۲ ـ ۱۰۳،انتشارات فراهانی‌، تهران، چاپ اول، ۱۳۶۰ ش.
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ۱۴، ص ۳۸۷ ۳۹۰، دار الکتب الإسلامیة، تهران، چاپ اول، ۱۳۷۴ ش.    
۴. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، مترجمان، ج ۱۷ ؟؟؟، ص ۱۰۷ ـ ۱۰۹، انتشارات فراهانی‌، تهران، چاپ اول، ۱۳۶۰ ش.
۵. پاسخ شماره ۴۰۲۰ (سایت:۴۴۱۰).


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئیست.    


رده‌های این صفحه : شان نزول | قرآن شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار