سلامتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: سلامت جسم.
پرسش: کدام آیات قرآن به ضرورت تلاش برای حفظ سلامت جسم، اشاره می‌کند؟
پاسخ:


قرآن کریم دربردارنده قوانین کلی[ویرایش]

همان‌گونه که می‌دانید، قرآن کریم مانند یک دایرة المعارف علمی دربردارنده و جامع تمام جزئیات مسائل نیست؛ بلکه کتاب هدایت و ارشاد است و دربردارنده احکام و قوانین کلی در مسئله هدایت بشر به‌سوی سعادت و کمال است؛ از‌این‌رو به بسیاری از مسائل جزئی به‌صورت صریح نپرداخته است؛ از جمله آن مسائل جزئی، همین مسئله مورد پرسش است.

سلامت و توان جسمی در آیات قرآن[ویرایش]

اما درعین‌حال می‌توان از برخی آیات، این موضوع (سلامت و توان جسمی) را استنباط کرد؛ مانند: « قالَ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاهُ عَلَیْکُمْ وَ زادَهُ بَسْطَةً فِی الْعِلْمِ وَ الْجِسْمِ وَ اللَّهُ یُؤْتی‌ مُلْکَهُ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ »؛ [۱] پیغمبرشان به آنها گفت: خدا طالوت را پادشاه شما کرد. گفتند: چگونه او را بر ما پادشاهی باشد؟ ما سزاوارتر از او به پادشاهی هستیم و او را دارایی چندانی نداده‌اند. گفت: خدا او را بر شما برگزیده است و به دانش و توان او بیفزوده است و خدا پادشاهیش را به هر که خواهد دهد که خدا دربرگیرنده و داناست.
قرآن کریم در این آیه، توان و سلامت جسمی را در کنار دانش فراوان، یکی از امتیازات رهبری جامعه بیان کرده است؛ بنابراین شاید بتوان از این آیه، ارزش‌مند بودن جسم قوی و سالم را استنباط کرد.

تفسیر آیه ۲۴۷ سوره بقره[ویرایش]


← ۱. اعتراض یهود به پادشاهی طالوت
این آیه درباره حضرت طالوت ـ علیه‌السلام ـ است. یهود در مقام اعتراض برآمده و گفتند که طالوت به دو علت سزاوار پادشاهی نیست:

←← اولاً
طالوت از فرزندان بنیامین است و آن خاندان فاقد مقام سیادت و سلطنت بوده‌اند؛ درحالی‌که یهود از فرزندان «لاوی» بوده یا از فرزندان «یهودا» می‌باشند. به هر صورت از خاندانی هستند که سلطنت و پیامبر ی موروثی آنان بوده است و خداوند سیادت و فرمان‌روایی را به این طایفه داده و چگونه این مقام قابل انتقال خواهد بود!

←← ثانیاً
طالوت فقیر و تنگ‌دست است و فاقد شأن پادشاهی است؛ بنابراین به این دو دلیل یهود بر او ارجحیت داشته و آنان شایسته سرپرستی هستند.

← ۲. پاسخ به اعتراض یهود
پیامبرشان در جواب اعتراض آنان فرمود: چون آفریدگار طالوت را به پادشاهی برانگیخته، محققاً او از همه شایسته‌تر است؛ زیرا شرط فرمانروایی، برخورداری از نیروی عقلی و جسمی کافی است تا آنکه بتواند از عهده تأمین مصالح اجتماع برآید و هر کس را به مقام لایقش برساند و اعتراض به اینکه او از خاندان سلطنت نیست و اینکه او از ثروت کافی برخوردار نمی‌باشد، جز نادانی چیزی نیست؛ زیرا هدف شما از تعیین رهبر این است که بتواند در جنگ با جالوت او را شکست داده و مجدداً شما را به وطن‌هایتان برگرداند و این مستلزم داشتن نیروی جسمانی کافی است که خداوند به طالوت داده و نیز نیازمند به قدرت فکری و صلاحیت رهبری است که خدا آگاه‌تر است و تشخیص داده که در این زمینه او از هر کس سزاوارتر می‌باشد. [۲]

۳. اهمیت سلامت جسمانی[ویرایش]

بنابراین سلامت جسمانی یکی از امتیازات است؛ چراکه بیماری و نقص جسمانی، مانعی برای انجام واجبات مهم خواهد بود؛ ازاین‌روست که گفته می‌شود عقل سالم در بدن سالم است؛ زیرا بدن است که وسیله فعالیت و عمل تهذیب و تزکیه نفس بوده و نماینده روح انسانی است؛ لذاست که امام علی ـ علیه‌السلام ـ می‌فرماید: «قَوِّ علی خِدمَتِکَ جَوارحی»؛ [۳] به من قوت و قدرت بدنی ده تا آن‌ را در خدمت تو به کار گیرم.


پانویس[ویرایش]
 
۱. بقره (۲)، آیه ۲۴۷.    
۲. حسینی همدانی، سیدمحمدحسین، انوار درخشان، تحقیق، بهبودی‌، محمدباقر، ج ‌۲، ص ۲۶۶، کتاب‌فروشی لطفی، تهران، چاپ اول، ۱۴۰۴ ق.
۳. شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، دعای کمیل.


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : قرآن شناسی | تفسیر
جعبه‌ابزار