سقیفهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: سقیفه بنی‌ساعده.
پرسش: سقیفه بنی‌ساعده در کجا واقع شده است؟
پاسخ:


مکان سقیفه بنی‌ساعده[ویرایش]

نویسنده کتاب «مدینه‌شناسی» در مورد موقعیت جغرافیایی سقیفه بنی‌ساعده می‌نویسد: «آنچه مسلم است. محل سقیفه بنی‌ساعده در مجاورت مسجد بنی‌ساعده، و نزدیکی چاه بضاعه واقع شده است و به اعتبار مسجد ـ که به روایت ابن شبه و امام ابواسحاق حربی در (المناسک و اماکن طرق الحج‌)، ص ۳۹۹) پیامبر در آن‌جا نماز گزارد و در سایه سقیفه‌هایشان استراحت فرمود و طلب آب کرد ـ همیشه مورد توجه اهل مدینه بوده است.
این مکان براساس منابع تاریخی هزارساله، خارج از باب شامی و متصل به حصار شهر مدینه واقع شده بود که بعدها در مجاور آن گنبد شیخ النمل را بنا نهادند.

سبک بنا[ویرایش]

از چگونگی سبک بنای سقیفه بنی‌ساعده تا قبل از سال ۱۰۳۰ ق. گزارش‌های تاریخی قابل استنادی به دست نیامده است. همین قدر به صرف نام در منابع قدیمی یادهایی شده است.

ساخت بنایی در محل سقیفه[ویرایش]

در سال ۱۰۳۰ ق. علی پاشا در محل سقیفه، بنایی به‌منظور حفظ خاطره بیعت بنا نهاد. آثار این بنا تا نیمه اول صده ۱۳ پا برجا بوده است و عبدالقدوس انصاری در (آثار المدینة المنورة) عکسی از آن، و مربوط به سال‌های قبل از تخریب حصار مدینه، به چاپ رسانده است.

تخریب حصار مدینه[ویرایش]

بعد از تخریب حصار مدینه و آغاز نوسازی شهر در آستانه اقتدار ـ سعودی‌ها ـ چهره قدیمی مدینه کاملاً عوض شد. به‌نحوی‌که تطبیق مستندات تاریخی و موقعیت فعلی یا غیر ممکن و یا با سختی صورت می‌پذیرد. در این راه از دست اندرکاران قدیم و جدید شهرداری و اوقاف مدینه کمک خواستم و آنان با سوابقی که در دسترسشان بوده، حقیر را به شناخت محل سقیفه بنی‌ساعده در بافت نوین شهر راه‌نمایی کردند.

محل کنونی سقیفه[ویرایش]

محل کنونی، در سمت شمالی مثلث میدان سلطانیه است. میدان سلطانیه که به‌صورت یک مثلث خیابان سلطانیه و خیابان سحیمی را به خیابان مناخه متصل می‌کند، در قسمت شمال غربی مسجد النبی واقع شده است. خیابان سلطانیه در قسمت جنوبی میدان و خیابان سحیمی در قسمت شمالی میدان به‌نحوی واقع شده‌اند که انتهای غربی دو خیابان یاد‌شده، به خیابان شمالی ـ جنوبی مناخه ختم، و به آن متصل می‌شود.
آن‌چه مسلم است، محل بنای سقیفه بنی‌ساعده در قسمت شمال غربی مثلث سلطانیه قرار داشته است.

احداث سقیفه به‌صورت سالن اجتماعات[ویرایش]

در سال ۱۳۸۳‌ق. شهرداری مدینه مدعی اراضی مثلث سلطانیه گردید و میدان فعلی را به‌صورت پارکی مشجر بنا نهاد و قرار شد طبق نقشه پیشنهادی، مسجد بنی‌ساعده را احیاء و محل سقیفه را به‌صورت سالن اجتماعات عمومی مردم شهر مدینه، احداث کنند». [۱]

پانویس[ویرایش]
 
۱. نجفی، سید محمدباقر، مدینه‌شناسی، ص ۲۵۲ ـ ۲۵۵، بی‌جا، ۱۳۶۴ش، (همراه با ویرایش).


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : تاریخ خلفاء | سقیفه
جعبه‌ابزار