سخن گفتن اهل بهشتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اهل بهشت، زبان عربی، برتری نژاد عرب.

پرسش: آیا سخن گفتن اهل بهشت به زبان عربی، دلیل برتری نژاد عرب بر دیگر نژادها نیست؟

پاسخ:


سخن گفتن اهل بهشت به زبان عربی[ویرایش]

همان‌طور که در پرسش مطرح شد، سخن گفتن خدا و حتی حوریان بهشتی و اهل بهشت عربی است. در این باره پاسخ شماره ۲۹۴۵ را در همین سایت مطالعه کنید.

متفاوت بودن زبان عربی با نژاد عرب[ویرایش]

اما باید توجه نمود که زبان عربی با نژاد عرب دو موضوع جدا از هم هستند؛ زیرا ممکن است بسیاری از افرادی که اصالتاً از نژاد عرب نیستند، اکنون با این زبان گفت‌وگو کنند، همین‌طور بر عکس بسیاری از افرادی که اصالتاً از نژاد عرب هستند، اکنون با این زبان گفت‌وگو نکنند. به همین دلیل، حتی اگر زبانی جز زبان عربی در بهشت نباشد، این دلیل برتری نژاد عرب نیست؛ بلکه بر عکس آیاتی در قرآن وجود دارند که خلاف این مطلب را ثابت می‌کنند:

«وَ لَوْ نَزَّلْناهُ عَلی‌ بَعْضِ الْأَعْجَمینَ فَقَرَأَهُ عَلَیْهِمْ ما کانُوا بِهِ مُؤْمِنینَ»؛ «هرگاه ما آن‌ را بر بعضی از عجم (غیر عرب‌)ها نازل می‌کردیم و او آن‌ را بر ایشان می‌خواند، به آن ایمان نمی‌آورند»؛ [۱] یعنی نژاد‌پرستی و تعصب‌های قومی آنها به قدری شدید است که اگر قرآن بر فردی غیر عرب نازل می‌شد، امواج تعصب‌ها مانع از پذیرش آن می‌گردید، تازه حالا که بر مردی شریف از خانواده اصیل عربی، و با بیانی رسا و گویا، نازل شده، و در کتب آسمانی پیشین نیز بشارت آن آمده، و علمای بنی اسرائیل نیز به آن گواهی داده‌اند، بسیاری از آنها ایمان نمی‌آورند، چه رسد اگر پیامبرشان اصلاً چنین شرایطی را نداشت. [۲]

لذا، موضوع مطرح شده در پرسش، هیچ‌گونه برتری را برای نژاد عرب ثابت نمی‌کند.

پانویس[ویرایش]
 
۱. شعراء/سوره۲۶، آیه۱۹۸ و ۱۹۹.    
۲. تفسیر نمونه، مکارم شیرازی، ناصر، ج‌۱۵، ص۳۵۱، دار الکتب الإسلامیة، چاپ اول، تهران، ۱۳۷۴ش.    


منبع[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    جعبه‌ابزار