سخنان امام مهدی در آغاز قیامذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: کعبه، آیه، حجّت، کتاب خدا، سنّت پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم).

پرسش: سخنان امام مهدی (علیه‌السّلام) در آغاز قیام، در بر دارنده چه مطالبی است؟

پاسخ:


مقدمه

[ویرایش]

در برخی از احادیث، به سخنان امام مهدی (علیه‌السّلام) در آغاز قیامش اشاره شده است.

فرمایش امام باقر

[ویرایش]

امام باقر (علیه‌السّلام) می‌فرماید:
قائمِ ما با هراس افتادن [در دل دشمنانش] یاری می‌شود... و چون قیام کند، پشتش را به کعبه تکیه می‌دهد و سیصد و سیزده مرد به گرد او جمع می‌شوند و نخستین چیزی که سخن را با آن آغاز می‌کند، این آیه است: «بَقِيَّةُ اللّهِ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ وَمَا أَنَاْ عَلَيْكُم بِحَفِيظٍ؛ باقی نهاده خداوند، برایتان بهتر است، اگر مؤمن باشید.» سپس می‌گوید: «من باقی نهاده خداوند در زمین او و جانشین و حجّت او بر شما هستم».

حدیثی دیگر از امام باقر

[ویرایش]

امام باقر (علیه‌السّلام) در حدیثی دیگر می‌فرماید:
هنگامی که پشتش را به کعبه تکیه می‌دهد، می‌گوید: «ای مردم! ما [شما را] به یاری خدا می‌خوانیم. هر کس از مردم به ما پاسخ گوید، [بداند که] ما اهل بیتِ پیامبرتان محمّد، و سزاوارترینِ مردم به خداوند و به محمّد هستیم و هر که با من درباره آدم احتجاج کند (دلیل بیاورد)، من سزاوارترینِ مردم به آدم هستم و هر که با من درباره نوح احتجاج کند، من سزاوارترینِ مردم به نوح هستم و هر که با من درباره ابراهیم احتجاج کند، من سزاوارترینِ مردم به ابراهیم هستم و هر کس با من درباره محمّد احتجاج کند، من سزاوارترینِ مردم به محمّد هستم، و هر که با من درباره پیامبران احتجاج کند، من سزاوارترینِ مردم به پیامبران هستم. آیا خداوند در آیه‌های استوار کتابش نمی‌فرماید: «خداوند، آدم و نوح و خاندان ابراهیم و خاندان عمران را بر جهانیان، برتری داد. فرزندانی که برخی‌شان از برخی [و در پاکی همسان]‌ اند و خداوند، شنوا و داناست؛
و من، [امام] بر جای مانده از [نسل] آدم، ذخیره از [نسل] نوح، برگزیده از [نسل] ابراهیم و گزیده [نسل] محمّد ـکه خداوند بر همه آنان درود فرستد‌ـ هستم. هان! هر که با من درباره کتاب خدا احتجاج کند، من سزاوارترینِ مردم به کتاب خدا هستم. هشیار باشید که هر کس با من درباره سنّت پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) احتجاج کند، من سزاوارترینِ مردم به سنّت پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) هستم. امروز هر کس سخن مرا می‌شنود و در این‌جا حاضر است، به خدا سوگندش می‌دهم که پیامم را به غایبان برساند، و به حقّ خداوند و نیز حقّ پیامبرش و به حقّ خودم که بر شما حقّ خویشاوندی با پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) را دارم، از شما می‌خواهم که ما را یاری دهید و ما را در برابر کسانی که به ما ستم می‌کنند، حمایت کنید، که ما را هراسان کرده‌اند و به ما ستم نموده‌اند و از شهر و دیار و فرزندانمان رانده‌اند و بر ما ظلم شده است و از حقّمان باز داشته شده‌ایم و اهل باطل بر ما دروغ بسته‌اند. پس خدا را، خدا را در حقّ ما! ما را وا نگذارید و ما را یاری دهید تا خداوند متعال یاری‌تان دهد».
[۶] ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش‌نامه امام مهدی (علیه‌السلام)، بر پایه قرآن و حدیث و تاریخ، ج۹، ص۶۱-۷۷.
[۷] باقری‌زاده اشعری، محمد، از امام مهدی (علیه‌السلام) بیشتر بدانیم، ص۱۲۴-۱۲۵.پانویس

[ویرایش]
 
۱. هود/سوره۱۱، آیه۸۶.    
۲. صدوق، محمد بن علی، کمال الدین، ص۳۳۱، ح ۱۶.    
۳. آل عمران/سوره۳، آیه۳۳.    
۴. آل عمران/سوره۳، آیه۳۴.    
۵. نعمانی، محمد بن ابراهیم، الغیبة، ص۲۷۹-۲۸۱، ح ۶۷.    
۶. ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش‌نامه امام مهدی (علیه‌السلام)، بر پایه قرآن و حدیث و تاریخ، ج۹، ص۶۱-۷۷.
۷. باقری‌زاده اشعری، محمد، از امام مهدی (علیه‌السلام) بیشتر بدانیم، ص۱۲۴-۱۲۵.


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «سخنان امام مهدی در آغاز قیام» تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱۲/۲۰.    


رده‌های این صفحه : سیره امام زمان | قیام امام مهدی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار