زیبایی‌های حضرت زهراذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: زیبایی حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها.
پرسش: در مورد زیبایی‌های حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ مطالبی را بیان فرمایید و زیبایی واقعی چیست؟
پاسخ: از آنجایی که زیبایی از کیفیات می‌باشد و امری نسبی شمرده می‌شود، لذا در تعریف و تفسیر آن سخنان فراوانی از زیبایی شناسان و دانشمندان ارائه شده است.
[۱] ر.ک: جعفری، محمدتقی، زیبایی و هزاز از دیدگاه اسلام، تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چاپ سوم، ۱۳۶۹، صص ۱۱ ـ ۱۷.زیبایی از دیدگاه علامه جعفری

[ویرایش]

علامه جعفری می‌فرماید: معنای زیبایی و جمال حقیقتی است که در برابر درک آدمی بر نهاده می‌شود و موجب تحریک مشهود و ذوق و یا احساس خاص زیبایابی می‌گردد و یا در وضع روانی آدمی انبساط به‌وجود می‌آورد؛ اما حد اعلای زیبایی، پرده و نمودی است نگارین و شفاف که بر روی کمال کشیده شده است که موجب انجذاب آدمی به‌سوی آن کمال می‌گردد و کمال همان قرار گرفتن هر موضوعی در مجرای بارستگی‌ها و شایستگی‌های خود است.
[۲] ر.ک: جعفری، محمدتقی، زیبایی و هزاز از دیدگاه اسلام، تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چاپ سوم، ۱۳۶۹، ص ۱۰۷، نقل با تصرف در عبارات.


زیبایی از دیدگاه قرآن کریم

[ویرایش]

البته باید دانست زیبایی‌ها چه در نمایشگاه حیرت‌آور طبیعت و چه آنچه که محصول فکر و ذوق خلاق آدمی است، از دیدگاه اسلام محبوب و مطلوب بوده و همه مستند به خداوند یگانه است؛ چنانچه می‌فرماید:
«قل من حرّم زینة الله التی اخرج لعباده»؛«یعنی: ای پیامبر (به مردمان) بگو کیست که زینت خداوندی را که برای بندگانش (از جهان طبیعت) برآورده تحریم کرده است».
از دیگر سو اصول و آرمان‌های معقول، آن واقعیت‌های زیبایی هستند که هم خودشان زیبایند و هم زیبایی‌ها را به‌طور کامل برای ما می‌نمایانند؛ در آیات فوق چند اصل باارزش و آرمان معقول به زیبایی توصیف شده است که به آنها فهرست‌وار اشاره می‌کنیم:

اصول باارزش زیبایی از دیدگاه قرآن کریم

[ویرایش]

۱. عفو و اغماض زیبا،
۲.شکیبایی زیبا،
۳. جدایی و مفارقت نمودن زیبا،
۴. زیبایی ایمان،
۵. محبت الهی و تبعیت از رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله؛

زیبایی‌ها در خدمت پوشاندن پلیدی‌ها

[ویرایش]

اما قرآن کریم در آیات دیگری، خاطرنشان می‌سازد که هر زیبایی و آرایشی نمایانگر حقیقت نیست و چه‌بسا ظاهر زیبا که موجب لذات است و جسم را می‌آراید، اما جان را می‌آزارد، و دل را می‌آلاید؛ لذا هشدار می‌دهد که نباید زیبایی‌ها در خدمت پوشاندن پلیدی‌ها باشد. چنانچه برخی از آنها را چنین بیان فرموده است:
الف: سخنان زیبا برای پوشاندن درون پلید،
ب: آرایش جسمانی ظاهری با حیاتی خشکیده،
ج: زیبایی ظاهری بی‌ارزش

زیبایی در خدمت سعادت اخروی

[ویرایش]

و درنهایت هدفمند بودن دنیا و ظواهر زیبای آن تذکر داده می‌شود تا همه آنها در خدمت سعادت اخروی قرار گرفته شود؛ لذا می‌فرماید: انّا جعلنا ما علی الارض زینةً لها لنبلونهم ایّهم احسن عملاً؛ ما آنچه را که در روی زمین است برای آن زینت قرار دادیم تا بندگان را بیازماییم، که چه کسی از آنها دارای عمل نیکوتر است.
[۱۳] ر.ک: جعفری، محمدتقی، زیبایی و هزاز از دیدگاه اسلام، تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چاپ سوم، ۱۳۶۹، صص ۲۳ ـ ۱۴۵.


و آنچه در سؤال آمده است و ما هم نمی‌توانیم از دریای بی‌پایان عظمت و شکوه بی‌مانند بانوی دو عالم، حضرت زهرای اطهر ـ سلام‌الله‌علیها ـ نظر می‌افکنیم: و به شمه‌ای از آنها اشاره می‌کنیم:

عظمت و شکوه حضرت زهرا

[ویرایش]


← الف: زیبایی سرشتی و عظمت وجودی:


اسماء می‌گوید: هنگام ولادت فرزندان فاطمه ـ سلام‌الله‌علیها ـ هیچ‌گونه آثار زنانگی در آن حضرت ظاهر نگشت و شنیدم که رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ـ فرمود: «انّ فاطمه خلقت حوریّه فی صورة انسیه»؛همانا فاطمه چون حوریه‌ای در صورت انسانی خلق شده است.
و نیز رسول گرامی اسلام ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ـ می‌فرماید: فاطمه حوراء انسیه فکلّما اشتقت الی رائحة الجنة شممتُ رائحة ابنتی فاطمه، فما قبّلتها قطّ الاّ وجدت رائحة شجرة طوبی منها؛ فاطمه حوریه‌ای انسانی است، هر زمان مشتاق بوی بهشت می‌شوم، فاطمه دخترم را می‌بویم؛ هیچ وقت او را نبوسیدم، مگر اینکه بوی شجره طوبی را از او استشمام می‌کنم.

← ب: ایمان آن حضرت:


رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ـ فرمود: «انّ ابنتی فاطمه ملأ الله قلبهما و جوارحها ایماناً الی مشامئها»؛همانا دخترم، فاطمه خداوند قلب و جوارح او را تا مغز استخوان از ایمان سرشار کرده است.

← ج: ادب:


ام‌سلمه می‌گوید: رسول خدا امر دخترش را به من واگذار کرد تا تربیتش کنم؛ اما: «کانت و الله أداب منی و اعرف بالاشیاء کلها»؛به خدا او مؤدب‌تر از من بود و به همه‌چیز معرفت داشت.

← د: در عرصه شوهرداری


علی‌رغم مشکلات و دوره جهاد علی ـ علیه‌السلام ـ در جبهه‌های دفاع از اسلام هیچ‌وقت به رخ خود نیاورد؛ این زیباترین نماد یک زن است، که بانوان دیگر از آن باید الگو بگیرند. در اواخر بیماری آن حضرت خطاب به امیرالمؤمنین علی ـ علیه‌السلام ـ عرض کرد: ای پسرعمو، هیچ‌وقت مرا در زندگی دروغ‌گو و خائن ندیدی و از وقتی که با تو بودم، هیچ مخالفت تو را نکردم. پس حضرت علی ـ علیه‌السلام ـ فرمود: «معاذ الله انت اعلم بالله و ابرّ واتقی و اکرم و اشدّ خوفاً من الله ان اوّنجک بمخالفتی»؛پناه به خدا، تو به خدا عالم‌تری و آن‌قدر نیکوکار و پرهیزکار و خداترس هستی که من تو را به مخالفت با خویش توبیخ کنم.

← هـ: حفظ عظمت و عفت:


گزارش شده چون آن حضرت از خانه بیرون آمد، تا برای بازپس گرفتن فدک نزد ابوبکر برود، چنین حجابی دربرداشته است: «هی لاثت خمارها علی رأسها و اشتملت بجلبابها تطأ ذیولها»؛ او روسری بر سر داشت و در چادر خود فرو رفته بود؛ درحالی‌که انتهای چادرش زیر پایش می‌ماند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ر.ک: جعفری، محمدتقی، زیبایی و هزاز از دیدگاه اسلام، تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چاپ سوم، ۱۳۶۹، صص ۱۱ ـ ۱۷.
۲. ر.ک: جعفری، محمدتقی، زیبایی و هزاز از دیدگاه اسلام، تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چاپ سوم، ۱۳۶۹، ص ۱۰۷، نقل با تصرف در عبارات.
۳. اعراف(۷)، آیه ۳۳.    
۴. حجر(۱۵)، آیه ۸۵.    
۵. معارج(۷۰)، آیه ۵.    
۶. مزمل(۷۳)، آیه ۱۰    
۷. حجرات(۴۹)، آیه ۷.    
۸. اعراف(۷)، آیه ۳۱.    
۹. بقره(۲)، آیه ۲۰۴.    
۱۰. منافقون(۶۳)، آیه ۳.    
۱۱. منافقون(۶۳)، آیه ۴.    
۱۲. بقره(۲)، آیه ۲۲۱.    
۱۳. ر.ک: جعفری، محمدتقی، زیبایی و هزاز از دیدگاه اسلام، تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چاپ سوم، ۱۳۶۹، صص ۲۳ ـ ۱۴۵.
۱۴. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، بیروت، دار صادر، بی‌تا، ج ۴۳، ص ۷.    
۱۵. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، بیروت، دار صادر، بی‌تا، ج ۴۳، ص ۴.    
۱۶. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، بیروت، دار صادر، بی‌تا، ج ۴۳، ص ۶.    
۱۷. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، بیروت، دار صادر، بی‌تا، ج ۴۳، ص ۴۶.    
۱۸. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، بیروت، دار صادر، بی‌تا، ج ۴۳، ص ۱۰.    
۱۹. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، بیروت، دار صادر، بی‌تا، ج ۴۳، ص ۱۹۱.    
۲۰. طبرسی، احتجاج، قم، اسوه، چاپ اول، ۱۴۱۳، ج ۱، ص ۲۵۳.    


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم    


رده‌های این صفحه : تاریخ معصومان | حضرت زهرا
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار