زایمان مریمذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: زایمان، حضرت مریم سلام‌الله‌علیها، مائده آسمانی، امداد غیبی، معجزه.
پرسش: هنگام زایمان حضرت مریم سلام‌الله‌علیها، چرا همچون زمان عبادتش در محراب برایش مائده آسمانی نازل نشد و او از درخت خشکیده خرما استفاده کرد؟
پاسخ:


زایمان حضرت مریم

[ویرایش]

خدای متعال در سوره مریم، درباره جریان زایمان حضرت مریم سلام‌الله‌علیها می‌فرماید: «درد زایمان او را به سمت تنه درخت خرما کشاند و او از ناراحتی گفت: کاش قبل از این مرده بودم و کاملاً فراموش می‌شدم. در این حال، کسی از پایین پایش او را ندا زد که غمگین نباش پروردگارت زیر پای تو چشمه آب گوارایی قرار داده. و این تنه نخل را به سمت خود تکان بده تا رطب تازه‌ برایت فرو بریزد».

عنایات خداوند به مریم

[ویرایش]

این آیات بیان می‌کند که وقتی حضرت مریم در شُرُف زایمان قرار گرفت، دچار غم و اندوه زیادی شد؛ به اندازه‌ای که آرزو کرد، کاش قبل از آن مرده بود؛ زیرا برای دختر دوشیزه‌ای که اهل زُهد و عبادت بود، بسیار سخت است که در معرض اتهام فحشاء قرار بگیرد؛ خصوصاً این‌که او جزو خانواده‌ای باشد که مشهور به عفت و پاکدامنی‌اند. لذا خدا از طریق فرزندش و با متوجه کردن او به سمت عنایاتی که خدا نسبت به او داشته، او را تسلی خاطر می‌دهد.
خداوند از طریق معجزه، نهر آبی را برای او از زیر پایش جاری ساخت و نیز تنه خشکیده نخلی را که به آن پناه برده بود، زنده ساخت؛ به‌طوری‌که در همان لحظه سرسبز شده و برگ‌هایش بیرون آمد و میوه تازه داد که با تکان دادن تنه درخت توسط او، آن میوه‌ها از درخت افتاد و در دسترس او قرار گرفت.

امدادهای غیبی الهی

[ویرایش]

اما درباره این‌که قبلاً بدون این‌که خدا از او کاری طلب کند، به او روزی می‌رساند باید گفت: نباید انتظار داشت امدادهای غیبی الهی همیشه و همه جا تحقق پیدا کند؛ بلکه چون دنیا محل آزمایش و کسب کمالات است و این امر جز با تحمل سختی و مشکلات حاصل نمی‌شود، روال طبیعی عالم دنیا بدین صورت قرار داده شده که هر چیزی با کار و تلاش به دست بیاید.
به علاوه، همین که خدای مهربان در آن شرایط سخت، از درخت خرمای خشکیده‌ای، خرمای تازه‌ای به حضرت مریم سلام‌الله‌علیها عطا کرد، خود مائده آسمانی و لطفی و رحمتی از سوی خدای تعالی است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مریم (۱۹)، آیه ۲۳ ۲۵.    
۲. طباطبایی، سید محمدحسین، المیزان فی تفسیر القرآن، ج ‌۱۴، ص ۴۳، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ پنجم، ۱۳۷۴ش.    
۳. عروسی حویزی، عبد علی بن جمعه، تفسیر نور الثقلین، تحقیق:رسولی محلاتی، سید هاشم، ج ۳، ص ۳۳۱، انتشارات اسماعیلیان، قم، چاپ چهارم، ۱۴۱۵ق.    
۴. آل‌عمران (۳)، آیه ۳۷.    
۵. مکارم شیرازی، ناصر، یکصد و هشتاد پرسش و پاسخ، ص ۶۲۵، دارالکتب الإسلامیة، تهران، چاپ چهارم، ۱۳۸۶ش.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : زنان | زنان برگزیده
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار