روز عاشوراذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: روز عاشورا، امام حسین علیه‌السلام، جنگ.
پرسش: در ظهر عاشورا امام حسین ـ علیه‌السلام ـ بر سر بالین تمام یاران خود در حین شهادت حضور داشته و بنی‌هاشم بدن‌های آنها را به خیمه‌گاه می‌بردند و حتی تمام جنگ‌ها نیز تن به تن بوده است. آیا می‌شود تمام این اتفاقات در زمانی بین نماز ظهر تا غروب آفتاب اتفاق بیافتد؟
پاسخ: در این پرسش چند مطلب ذکر شده که با بررسی آنها به پاسخ خواهیم رسید:


أ. زمان درگیری بین سپاه امام و دشمن[ویرایش]

درگیری بین سپاه امام حسین ـ علیه‌السلام ـ و لشکر اموی، اوایل صبح روز عاشورا آغاز شد. البته قرار بود که کوفیان روز نهم محرم حمله را شروع کنند. اما امام از آنها یک شب را مهلت گرفت. [۱] بنابراین مقدار زمانی که جنگ به تأخیر افتاد، فقط یک شب بود و فردای آن روز جنگ شروع شد.

← شهادت برخی افراد پیش از ظهر
در بین کسانی که پیش از ظهر به شهادت رسیدند، می‌توان به افرادی مثل حر بن یزید ریاحی، مسلم بن عوسجه و جون غلام امام حسین علیه‌السلام، اشاره کرد. [۲]

ب. جنگیدن به‌صورت فردی و گروهی[ویرایش]

با مراجعه به مقاتل، معلوم می‌شود که همه‌ی افراد به‌صورت تن به تن و تک‌نفره به جنگ نرفته‌اند؛ بلکه برخی از اصحاب امام به‌صورت دسته‌جمعی و در گروه‌های ده یا یازده نفره به دشمن حمله‌ور شده‌اند. [۳]

ج. حضور امام بر بالین شهدا[ویرایش]

ثابت نیست که امام حسین ـ علیه‌السلام ـ بر بالین همه‌ی شهدا حاضر شده و یا اگر هم حاضر شده باشد، مدت زیادی در آنجا توقف کرده باشد.
با توجه به مطالب ذکر شده، وقوع جریانات روز عاشورا امکان‌پذیر بوده است.

پانویس[ویرایش]
 
۱. سید بن طاوس، اللهوف فی قتلی الطفوف، ص ۵۴، انوار الهدی، قم، چاپ اول، ۱۴۱۷ق.    
۲. سید بن طاوس، اللهوف فی قتلی الطفوف، ص ۶۲ ۶۴، انوار الهدی، قم، چاپ اول، ۱۴۱۷ق.    
۳. . شیخ مفید، محمد بن محمد، الارشاد فی معرفه حجج الله علی العباد، مؤسسه آل‌البیت علیهم السلام، ج ۲ ؟؟؟، ص ۱۰۵، کنگره شیخ مفید، قم، چاپ اول، ۱۴۱۳ق.


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه‌ابزار