روحانیون و جبهه‌های جنگذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: جهاد ، یادگیری فنون جنگی، فعالیت طلاب .
پرسش: اعتقاد اسلامی به این‌که مسلمان‌ها باید در جهاد شرکت کنند و این مستلزم آشنایی با فنون جنگی می‌باشد، آیا طلاب در مورد جبهه و جنگ و یادگیری فنون جنگی فعالیتی دارند؟
پاسخ: در مورد پاسخ سؤال شما لازم است نکاتی را برای روشن شدن ابعاد مختلف سؤال بیان کنیم .


مقدّمه

[ویرایش]

رسالت اولیه و وظیفه اصلی طلاب به عنوان سرباز امام زمان (عج) مرزبانی عقیده‌هاست، که به تحصیل علوم دینی و فهم دین و نهایتاً نشر و ترویج و تبلیغ و تدریس مکتب اهل بیت علیهم‌السلام می‌پردازند و در این رهگذر پاسخ گوی شبهات نیز هستند و از اسلام دفاع می‌کنند. این رسالت در زمان جنگ و صلح بر عهده روحانیت می‌باشد و لذا در زمان جنگ روحانیّت به عنوان روحانیون رزمی تبلیغی به جبهه اعزام می‌شدند. که آمار دقیقی از تعداد روحانیونی که به جبهه اعزام شده‌اند در دست نیست زیرا مراکز اعزام روحانیون متعدّد بوده است. مثل: سپاه، ارتش، نیروی انتظامی سابق ( ژاندارمری، شهربانی، کمیته انقلاب اسلامی) ستادهای پشتیبانی مردمی؛ ستاد اعزام روحانیون، دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، دفاتر ائمه جمعه مدارس و حوزه‌های علمیه تیپ ۸۳ امام صادق علیه‌السلام و سایر نهادها.
[۱] بروشور ستاد کنگره شهدای روحانی، تیپ ۸۳ امام صادق(ع).


آمار تقریبی شهدای روحانی

[ویرایش]

۱. تعداد شهدای روحانی بالغ بر ۳۴۱۷ نفر بوده است، که ۱۵/۵ درصد کل روحانیون کشور در همان زمان می‌باشند.
[۲] بروشور ستاد کنگره شهدای روحانی، تیپ ۸۳ امام صادق(ع).
از هر ۱۰۰۰ نفر طلبه ۴۰ نفر به شهادت رسیده‌اند و حال آن‌که طبق آمار در بقیّه اقشار از هر ۱۰۰۰ نفر ۴ نفر شهید شده است. و این در حالیست که خیلی از روحانیون به صورت گمنام به جبهه می‌رفتند و بعضی در جبهه لباس روحانیّت نمی‌پوشیدند و به صورت یک بسیجی اعزام می‌شدند یا در مسئولیت‌های دیگری غیر از کار تبلیغی و فرهنگی در جبهه حضور می‌یافتند. شهدای گمنام روحانیّت و روحانیون شهیدی که هم طلبه بوده و هم دانشجو که پس از شهادت دانشجو ثبت شده است نیز لحاظ نشده است.
[۳] مجله پگاه، ویژه حوزه، شماره۱۲، ص۱۳ و ۱۴.

۲. در طول دفاع مقدس بیش از ۰۰۰/۹۶ مرتبه روحانیون به جبهه‌ها اعزام شده اند که از آن‌ها تعدادی شهید و تعدادی آزاده و مفقود شده‌اند.
تمام این آمارها مربوط به شهدای دفاع مقدس است. شهدای روحانیّت در زمان رژیم طاغوت و در زمان انقلاب که به صورت‌های مختلف ( ترور و...) شهید شده‌اند و شهدای مشروطه و قبل از آن لحاظ نشده است.

تیپ مستقل امام جعفر صادق علیه‌السلام

[ویرایش]

این تیپ ویژه روحانیون رزمی و تبلیغی است که در زمان دفاع مقدّس هم فعالیّت داشته است و در حال حاضر هم هر سال دوره‌های آموزش نظامی در پادگانی نزدیک شهر مقدس قم برگزار می‌کند.
گردان‌های زیر مجموعه آن، سالانه برنامه تداوم آمادگی نظامی دارند و برنامه‌های دیگری نیز بسیج مدارس و گردان‌ها برگزار می‌کنند. در هر مدرسه علمیه بسیج طلاب فعّال است که زیر نظر تیپ ۸۳ امام صادق علیه‌السلام کار می‌کند و به حمدالله سازمان‌دهی نسبتاً خوبی برای این کار وجود دارد.

فرازهایی از کلام امام(ره) در مورد شهدای روحانیّت

[ویرایش]

سلام بر حماسه سازان همیشه جاوید روحانیّت که رساله علمیه و عملیّه خود را بدم شهادت و مرکب خون نوشته‌اند و بر منبر هدایت و وعظ و خطابه ناس از شمع حیاتشان گوهر شب چراغ ساخته‌اند.
افتخار و آفرین بر شهدای حوزه و روحانیّت که در هنگامه نبرد رشته تعلقات درس و بحث و مدرسه را بریدند و عقال تمنّیات دنیا را از پای حقیقت علم برگرفتند و سبکبالان به میهمانی عرشیان رفتند و در جمع ملکوتیان شعر حضور سرودند و نیز چه زیبا فرمودند: که کدام انقلاب مردمی اسلامی را سراغ دارید که در آن حوزه و روحانیّت پیش‌کسوت شهادت نبوده‌اند و بر بالای دار نرفته‌اند و اجساد مطهرشان بر سنگ‌فرش‌های حوادث خونین به شهادت نایستاده است؟... خدا را سپاس می‌گذاریم که از دیوارهای فیضیه گرفته تا سلول‌های مخوف انفرادی رژیم شاه و از کوچه و خیابان تا مسجد و محراب امامت جمعه و جماعت و از دفاتر کار و محل خدمت تا خطوط مقدم جبهه‌ها و میادین مین، خون پاک شهدای حوزه و روحانیت افق فقاهت را گلگون کرده است.
گرچه روحانیّت، شهدای زیادی تقدیم اسلام و انقلاب کرده است ولی نباید نقش علمی و تبلیغی روحانیّت را دست‌کم گرفت چرا که همین روحانیّت بود با اشعاعه فرهنگ اهل بیت علیهم‌السلام جوانانی آماده شهادت تحویل جامعه اسلامی داد.
امام صادق علیه السلام می‌فرمایند:«... فتوزن دماء الشهداء مع مداد العلماء فیرجّح مداد العلماء علی دماء الشهداء»؛ مداد و قلم علما بر خون شهید برتری دارد.
[۵] شیخ عباس قمی، سفینة البحار، دارالاسوة للطباعة و النّشر طهران، چاپ دوم، ۱۴۱۶ ه ق، ج۶، ص۳۴۸.
خوشا به سعادت کسانی که به هر دو مقام نایل شدند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. بروشور ستاد کنگره شهدای روحانی، تیپ ۸۳ امام صادق(ع).
۲. بروشور ستاد کنگره شهدای روحانی، تیپ ۸۳ امام صادق(ع).
۳. مجله پگاه، ویژه حوزه، شماره۱۲، ص۱۳ و ۱۴.
۴. صحیفه نور، سازمان مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی، انتشارات سروش تهران، چاپ اول، ۱۳۶۹، ج۲۱، ص۸۸.    
۵. شیخ عباس قمی، سفینة البحار، دارالاسوة للطباعة و النّشر طهران، چاپ دوم، ۱۴۱۶ ه ق، ج۶، ص۳۴۸.


منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم.    


رده‌های این صفحه : حوزه های علمیه | روحانیت
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار