رضایت خداوندذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش: از کجا بدانم بنده خوبی برای خدا هستم و خدا از من راضی است؟


رجوع به فطرت درونی[ویرایش]

باید دانست صفحه دل آدمی آینه تجلی رحمت و غضب خداست و با رجوع به فطرت درونی و حالت قلبی خود می توان از رضایت و عدم رضایت خدا با خبر شد به طوری که اگر آثاری از اصرار بر گناه در دل نمانده و پشیمانی کامل وجود دارد معلوم می شود که خداوند نیز آثاری از گناه را باقی نگذاشته است و توبه را پذیرفته است؛ چنان که گروهی از مردان خدمت حضرت موسی(علیه السلام) رسیدند و پرسیدند از کجا بدانیم خداوند از ما راضی است؟ حضرت موسی(علیه السلام) درخواست آنان را به خداوند منتقل کرد. خداوند فرمود: به بندگان من بگو: «بدانید هرگاه از من راضی شدید من هم از شما راضی ام». [۱] .

اطاعت از خدا[ویرایش]

واضح است که خداوند با انجام فرائض و اعمالی که به آن‏ها امر فرموده (مثل نماز، روزه، جهاد، امر به معروف، احترام به والدین و...) خشنود است و از منهیات ناراضی.

یک روایت[ویرایش]

در روایتی از حضرت امام باقر(علیه السلام) همین معنا را می‏یابیم: "خدا سه چیز را در سه چیز دیگر پوشانده: خشنودی اش را در طاعتش قرار داده، پس هیچ طاعتی را کم مشمار، شاید رضایت خدا در آن طاعت باشد.
دوم: خشمش را در معصیت پوشانده، پس معصیتی را ناچیز مشمار، شاید خشم او در آن معصیت باشد.
سوم: اولیائش را در مردمان پنهان کرده، پس کسی را تحقیر مکن! شاید همو ولی خدا باشد". [۲]

رضایت الهی[ویرایش]

بنابراین وقتی به کار خوبی دست می‏زنید و نیت قربة الی الله می‏کنید، در مسیر رضای الهی قرار گرفته ‏اید اما وقتی به کار ناشایستی دست می‏یازید، از این رضایت دور شده‏اید.
هم‏چنین خداوند در آیات بسیاری خود را دوستدار توّابین و بخشاینده گناهان و محو کننده آن‏ها خوانده است.
به نظر شما آیا می‏توان با مقداری عمل نیک کوتاه و ناقص و مشتی عبادت ناچیز که نه در شأن پروردگار عالم است و نه ذره‏ ای از حق عبادت او را ادا می‏کند و تازه آن هم واقعاً به خاطر خدا نیست، بلکه از سر عادت‏ یا ترس از جهنم و امید بهشت ، حق شکر نعمت او را گزارد یا رضایت او را فراهم ساخت؟!
این عبادت‏ها که ما کردیم، خوبش کاسبی است دعوی اخلاص با این خود پرستی‌ها چه شد؟ [۳]

← رضایت الهی در روایات
امام سجاد علیه‏السلام به‏ خوبی این مسئله را در دعای ابی حمزه بیان می‏دارند:
۱- أم بغایة جهدی فی عملی ارضیک : چگونه می‏توان با نهایت جُهد خود در عمل به رضایت او رسید؟
۲- و کیف نستکثر اعمالاً نقابل بها کرمک : زیادی اعمال ما چگونه با میزان کرامت تو مقابله کند و با آن سازگار است؟
رضایت پروردگار یک نشانه روحی در انسان دارد و آن شادی دل، سبکی قلب و سهل‌گیری در برابر شداید دنیا است، دریافت و درک این حالت، بسته به هر شخص متفاوت است، از این رو قابل بررسی و تحقیق کامل نیست. امیدواریم اعمال همه ما همواره مورد رضایت پروردگار باشد.

پانویس[ویرایش]
 
۱. تحف العقول
۲. بحارالانوار، ج ۷۵، ص ۱۸۷.    
۳. دیوان امام، شعر دعوی اخلاص .


منبع[ویرایش]

شهر سؤال.    


جعبه‌ابزار