رسول اللهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: رسول الله، حضرت محمد ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله.
پرسش: برای اولین بار چه کسی حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله را یا رسول الله خطاب کرد؟
پاسخ: بر اساس آنچه در روایات آمده، اولین بار جبرئیل امین حضرت محمد ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ را "رسول الله" خطاب کرد. راوندی در کتاب قصص الانبیاء روایتی از علی بن ابراهیم بن هاشم که از راویان مورد اطمینان و مورد وثوق است نقل کرده، مبنی بر این‌که پیامبر گرامی اسلام در سن سی و هفت سالگی (قبل از بعثت) در خواب می‌دید که در حال چوپانی است و شخصی نزد او آمده و می‌گفت: "یا رسول الله"! حضرت از او پرسید تو کیستی؟ گفت: من جبرئیل هستم! خدا مرا فرستاده تا تو را به‌عنوان رسولش قرار دهم!


خطاب کردن حضرت محمد به رسول الله

[ویرایش]

بر اساس آن‌چه در روایات آمده، اولین بار جبرئیل امین حضرت محمد ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ را "رسول الله" خطاب کرد.

متن و ترجمه روایت

[ویرایش]

"ذَکَرَ عَلِیُّ بْنُ إِبْرَاهِیمَ وَ هُوَ مِنْ أَجَلِّ رُوَاةِ أَصْحَابِنَا أَنَّ النَّبِیَّ ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ لَمَّا أَتَی لَهُ سَبْعٌ وَ ثَلَاثُونَ سَنَةً کَانَ یَرَی فِی نَوْمِهِ کَأَنَّ آتِیاً أَتَاهُ فَیَقُولُ یَا رَسُولَ اللَّهِ وَ کَانَ بَیْنَ الْجِبَالِ یَرْعَی غَنَماً فَنَظَرَ إِلَی شَخْصٍ یَقُولُ لَهُ یَا رَسُولَ اللَّهِ فَقَالَ لَهُ مَنْ أَنْتَ قَالَ أَنَا جَبْرَئِیلُ أَرْسَلَنِی اللَّهُ إِلَیْکَ لِیَتَّخِذَکَ رَسُولًا وَ کَانَ رَسُولُ اللَّهِ ص یَکْتُمُ ذَلِکَ".
راوندی در کتاب قصص الانبیاء روایتی از علی بن ابراهیم بن هاشم که از راویان مورد اطمینان و مورد وثوق است نقل کرده، مبنی بر این‌که پیامبر گرامی اسلام در سن سی و هفت سالگی (قبل از بعثت) در خواب می‌دید که در حال چوپانی است و شخصی نزد او آمده و می‌گفت: "یا رسول الله"! حضرت از او پرسید: تو کیستی؟ گفت: من جبرئیل هستم! خدا مرا فرستاده تا تو را به‌عنوان رسولش قرار دهم! پیامبر این مسئله را کتمان می‌کرد و برای کسی باز‌گو نمی‌کرد...".
طبق این روایت جبرئیل برای اولین بار این خطاب را به‌کار برد.

علت خواندن پیامبر به رسول الله

[ویرایش]

بعد از مبعوث شدن حضرت محمد به نبوت، تمام علاقه‌مندان به آن حضرت، از جمله حضرت علی علیه‌السلام آن حضرت را با کلماتی مانند یا رسول الله خطاب می‌کردند؛ اما بعضی از مسلمانان که قدر پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله را نمی‌دانستند و مؤدبانه ایشان را صدا نمی‌زدند، در کوچه‌ها راه می‌رفتند و انگار هم‌پایه خودشان را مورد خطاب قرار داده باشند یا محمد، یا محمد، می‌گفتند. پس خدای لطیف این بی‌احترامی را تاب نیاورد و فرمود: "لا تَجْعَلُوا دُعاءَ الرَّسُولِ بَیْنَکُمْ کَدُعاءِ بَعْضِکُمْ بَعْضا..."؛ "صدا کردن پیامبر را در میان خود، مانند صدا کردن یک‌دیگر قرار ندهید...".

مراد از نزول آیه ۶۳ سوره نور

[ویرایش]

قرآن مجید در این آیه از مسلمانان خواسته تا در موقعی که می‌خواهند پیامبر را مورد خطاب قرار دهند، رعایت احترام شأن و مقام والای ایشان را بنمایند. بعد از نزول این آیه همه مسلمانان موظف شدند تا حضرت را با احترام یاد کنند و زیباترین اسم برای آن حضرت "رسول الله "بود؛ به‌طوری‌که حضرت زهرا دختر گرامی آن حضرت نیز با این اسم پدر بزرگوار خود را صدا می‌زد؛ اما پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ به او فرمود: من دوست دارم با کلمه "پدر" (اب) مرا صدا کنی!
[۵] محمد بن شهر آشوب، مناقب آل ابی‌طالب، ج ۳، ص ۳۲۰، مؤسسه انتشارات علامه، قم، ۱۳۷۹ ه ق.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالأنوار، ج ۱۸، ص ۱۸۴، ح ۱۴، مؤسسة الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ ه ق.    
۲. راوندی، قطب‌ الدین، قصص‌ الأنبیاء، ص ۳۱۷، ح ۳۹۵، بنیاد پژوهش‌های آستان قدس، مشهد، ۱۴۰۹ ه ق.    
۳. نور (۲۴)، آیه ۶۳.    
۴. مجلسی، محمدباقر، بحارالأنوار، ج ۱۶، ص ۳۳۶، ح ۱۴، مؤسسة الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ ه ق.    
۵. محمد بن شهر آشوب، مناقب آل ابی‌طالب، ج ۳، ص ۳۲۰، مؤسسه انتشارات علامه، قم، ۱۳۷۹ ه ق.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : بعثت | تاریخ اسلام | سیره پیامبر
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار