راه‌های کنترل شهوتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: شهوت جنسی، جوانان، کنترل شهوت.

پرسش: من مبتلا به شهوت هستم و این شهوت زیاد، روی کارهای عبادی من تأثیر منفی گذاشته است. به نظر من شاید علت آن در دوران قبل باشد که فیلم‌های مبتذل نگاه کردم و با مسائل جنسی آشنا شدم. لطفاً برای کنترل شهوت مرا راهنمایی کنید؟

پاسخ:پاک ماندن جوان

[ویرایش]

در انسان کشش‌ها و تمایلات مختلفی وجود دارد. خداوند متعال این کشش‌ها و تمایلات و غرایز طبیعی را برای هدف و مقصودی عالی در وجود انسان به ودیعت نهاده است.
شکوفایی تمایلات نفسانی، حالات هیجانی و عاطفی و احساسات مذهبی از ویژگی‌های دوران جوانی است.
با بروز تمایلات جنسی در این دوران، جوان بیش‌تر مورد هجوم وسوسه‌های شیطانی قرار می‌گیرد و به همین جهت است که تکلیف پیدا می‌کند؛ لذا پاک ماندن جوان در این دوران، ارزش فراوان دارد. شاعر شیرین سخن سعدی می‌گوید:
در جوانی پاک بودن شیوه پیغمبری است ••• ورنه هر گبری به پیری می‌شود پرهیزکار.

← حدیثی از پیامبر


در حدیثی آمده که خداوند متعال به جوان پرهیزکار مباهات می‌کند و به ملائکه می‌فرماید: به بنده‌ام نظر کنید که شهوتش را به خاطر من ترک کرده است.
[۱] محمدی ری‌شهری، محمد، میزان الحکمة، ج۵، ص۹، ترجمه حمیدرضا شیخی، تلخیص: حسینی، دارالحدیث، چاپ دوم.


غریزه جنسی

[ویرایش]

شهوت و غریزه جنسی لازمه حیات انسان است که باید از راه‌های شرعی به آن پاسخ داده شود. بنابراین باید از این غریزه خدادادی در مسیر صحیح استفاده کرد و تا زمانی که امکان بهره‌وری از آن برای انسان امکان‌پذیر نیست، در نگهداری و جلوگیری از به گناه افتادن آن کمال دقت و مراقبت را انجام داد؛ چراکه غریزه جنسی بسیار مقتدر و بی‌رحم است و اگر با بی‌بند‌و‌باری و گناه و معصیت همراه شود، قلب را که حرم خداوند متعال و جایگاه او می‌باشد، به لانه شیطان و جولانگاه ابلیس تبدیل کرده و مراتب شقاوت و بدبختی را برای انسان به ارمغان می‌آورد؛ از‌این‌رو در اسلام سفارش شده است که جوانان، پرورش و تقویت روحیه فضیلت‌خواهی پرداخته و تقوای الهی را رعایت نمایند.
زیرا سعادت و خوش‌بختی آنان در سایه دوری از رذائل اخلاقی و کسب فضائل امکان‌پذیر است.

کنترل شهوت

[ویرایش]

شما پرسشگر گرامی، ضمن رعایت کردن دستورات اسلامی و عمل به واجبات و محرمات و سعی و کوشش در راه تعالی روحی و اخلاقی خود می‌توانید برای کنترل شهوت از راه‌های ذیل کمک بگیرید:

← پرهیز از ترسیم صحنه‌های محرک


۱. پرهیز از فکر و ترسیم و تجسم صحنه‌های محرک در ذهن و خیال:
فکر گناه و ترسیم صحنه‌های محرک مانند این است که در خانه‌ای که نقش و نگاری زیبا دارد، انسان دود و آتش به پا کند. چنین کاری گرچه ممکن است خانه را نسوزاند، ولی زیبایی آن را مکدر کرده و خانه را فاسد می‌کند.
هرگاه در ذهن شما فکرهای شیطانی رسوخ پیدا کرد، بلا فاصله ذهن خود را از افکار شیطانی خالی کرده یا با مشغول شدن به کاری دیگر و یا خواندن قرآن و مطالعه کتب مذهبی، از بروز زمینه گناه جلوگیری کنید؛ چراکه افعال و کارهای انسان معمولاً پس از به ذهن خطور کردن و تصور آن کار صورت می‌پذیرد.

← پرهیز از نگاه حرام


۲. دوری از نگاه‌های مسموم اجتناب از تماشای و مناظر تحریک‌آمیز:
قرآن کریم در این زمینه به زنان می‌فرماید:
«قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ اَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ ... »؛ به زنان مؤمن بگو: چشم‌هایشان را فرو گیرند و نهانگاه‌های خویش را محافظت کنند.

← حدیثی از امام صادق


امام صادق (علیه‌السّلام) می‌فرماید:
نگاه کردن یکی از تیرهای زهرآلود ابلیس است. هر که به خاطر خداوند نه به خاطر غیر او، چشم خود را فرو بندد، خداوند در پی آن ایمانی به او ارزانی دارد که مزه‌اش را بچشد.

← پرهیز از شنیدن موسیقی مبتذل


۳. گوش ندادن به آوازها و موسیقی‌های تحریک‌کننده و مبتذل:

←← حدیثی از پیامبر اکرم


پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) می‌فرماید: آوازه‌خوانی، طلسم زنا است.

← پرهیز از سخنان تحریک‌آمیز


۴. اجتناب شدید از گفت‌وگو‌های دوستانه و نشست‌های غفلت‌زا و معاشرت با دوستان ناباب و گوش سپردن به سخنان تحریک‌آمیز.

←← حدیثی از امام باقر


امام باقر (علیه‌السلام) فرمود:
هر کس به سخن گوینده‌ای (با دل و جان) گوش فرا دهد، او را بندگی کرده است، پس اگر ناطق از خدا بگوید، شنونده خدا را بنده شده و اگر از شیطان و سخنان شیطانی بر زبانش جاری کند، قطعاً بندگی شیطان را کرده.
خواندن داستان‌های عشقی و محرک، شنیدن و خواندن مطالب جنسی و محرک و... در تحریک قویه شهویه بسیار مؤثر است.
با توجه به حساسیت دوران جوانی و الگوپذیری جوانان در این دوره، حتماً در مورد انتخاب الگوها و دوستان صالح و مؤمن دقت فراوان را داشته باشید.

←← حدیثی از پیامبر خدا


چراکه پیامبر خدا (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) می‌فرماید:
آدمی بر آیین دوست خود است؛ پس هر یک از شما مواظب باشد که با چه کسی دوستی می‌کند.


← اعتدال در خوراک


پرخوری و بی‌نظمی در خوردن، بی‌تردید نقش مهمی در تحریک قوة شهویه دارد؛ چراکه ذخیره‌سازی و انباشتن مواد غذایی در بدن باعث تحریک غدد جنسی شده و زمینه تحریک شهوت را به ارمغان خواهد آورد. در شرع مقدس اسلام به کسانی که قدرت ازدواج کردن را ندارند، دستور به روزه گرفتن شده است.

← اشتغال، ورزش و سرگرمی‌های مفید


زیرا با وجود فراغت، هم مواد غذایی در تقویت غریزه به مصرف می‌رسد و هم فکر و خیال از کنترل انسان خارج می‌شود.
برنامه‌ریزی صحیح برای اوقات فراغت مخصوصاً در ایام تابستان بسیار حائز اهمیت است. شما خواهر گرامی با یک برنامه‌ریزی صحیح و دقیق می‌توانید از ایام فراغت خود به نحو احسن استفاده کنید. فعالیت‌هایی همچون مطالعه منظم کتب اخلاقی و مذهبی، شرکت در کلاس‌های آموزشی (از قبیل احکام، خیاطی، قرآن، کامپیوتر و...)، شرکت در فعالیت‌های گروهی (مثل جلسات مذهبی، جلسات قرآن و...) ورزش‌های متناسب (مثل: نرمش منظم، طناب زدن، والیبال و...) در مکان‌های مناسب و به دور از منظر نامحرمان، کمک به خانواده، یادگیری مهارت‌هایی مانند: آشپزی، گل‌سازی و... و تماشای فیلم‌ها و سریال‌های مفید و سازنده می‌تواند در غنی‌سازی اوقات فراغت شما بسیار مؤثر باشد.

← تلاوت قرآن


بی‌شک انس با قرآن، تلاوت، تدبر و تفکر در مضامین آن، خود شفای هر دردی است که به سرعت کار هر پریشانی را رو به سامان می‌برد و زخم‌های پنهان را التیام می‌دهد و همت‌های ضعیف را تا آسمان‌ها بالا می‌برد و بشر را از فرو رفتن در عالم حیوانات نجات می‌بخشد.

← مطالعه


مطالعه کتب اخلاق، مذهبی، اعتقادی و احکام به ویژه کتب‌هایی مثل: کتب شهید دستغیب (رحمة‌الله‌علیه) و کتب اخلاقی آیت‌ الله مظاهری، نوارهای استاد حسین انصاریان و کتب احکام ویژه جوانان و دختران را به شما توصیه می‌کنیم.

← توسل به ائمه اطهار


از توسل و زیارت ائمه اطهار (علیهم‌السّلام) غفلت نورزید.
خواندن زیارت‌نامه ائمه اطهار‌ (علیهم‌السّلام) در حرم امامان معصوم (علیهم‌السّلام) یا حتی در غیر حرم‌های شریفه و از راه دور به خصوص زیارت عاشورا، زیارت جامعه کبیره، آل یس، محافظت بر دعای کمیل، ندبه و توسل، در تقویت بنیه‌های مذهبی شما بسیار مؤثر است. (کم خواندن و پیوسته خواندن).
الآن که در آستان سفر به شهر مقدس مشهد و زیارت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (علیه‌السّلام) هستید، از قبل خود را آماده کرده و با یک آمادگی کامل روحی و معنوی به زیارت آن حضرت رفته و به حالات معنوی خود در بازگشت دقت کرده و در حفظ آن کوشا باشید.

← نماز


خواندن نمازهای واجب در اول وقت ـ به‌ویژه به جماعت ـ حفظ حالت خشوع و خضوع در نماز و توجه به اذکار و ارکان نماز، ضبط خیال و اوهام در نماز، و... دیگر مقدمات نماز در رشد کمالات معنوی شما بسیار حائز اهمیت است. ضمناً در صورت امکان مقدمات خواندن نماز شب و استفاده از سحر را برای خود مهیا سازید.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. محمدی ری‌شهری، محمد، میزان الحکمة، ج۵، ص۹، ترجمه حمیدرضا شیخی، تلخیص: حسینی، دارالحدیث، چاپ دوم.
۲. نور/سوره۲۴، آیه۳۰-۳۱.    
۳. محمدی ری‌شهری، محمد، میزان الحکمة، ج۱۲، ص۲۴۲، ح۲۰۳۳۰.    
۴. محمدی ری‌شهری، محمد، منتخب میزان الحکمة، ص۵۶۱، ح۶۱۴۱، ترجمه شیخی، تلخیص:حسینی، دارالحدیث، چاپ دوم.    
۵. محمدی ری‌شهری، محمد، منتخب میزان الحکمة، ص۴۳۵، ح۴۸۹۵، ترجمه شیخی، تلخیص:حسینی، دارالحدیث، چاپ دوم.    
۶. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، ج۱۲، ص۲۳۶، چاپ اسلامی، چاپ ششم، ۱۴۰۳ ه‌ ق.    
۷. محمدی ری‌شهری، محمد، منتخب میزان الحکمة، ص۳۱۵، ح۳۴۸۳، ترجمه شیخی، تلخیص:حسینی، دارالحدیث، چاپ دوم.    
۸. محدث نوری، میرزا حسین، مستدرک الوسایل، ج۱۴، ص۱۵۳، ابواب نکاح، آل البیت ‌(علیهم‌السّلام)، قم، لاحیاء التراث، چاپ اول، ۱۴۰۷ ه‌.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «راه‌های کنترل شهوت‌»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۱۲/۱۶.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار