رابطه با جنس مخالف و دلبستگیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: رابطه با جنس مخالف ، دلبستگی ، استخاره .
پرسش: من جوانی ۲۳ ساله‌ام از طریق اینترنت با دختر ۲۱ ساله تهرانی آشنا شدم. اخلاق و رفتارش مرا مجذوب خودش کرد برای ازدواج با او، خانواده او و دختر استخاره زدند بد آمد. جواب استخاره دختر آیه ۶۰ سوره شعرا بود، همه گفتند شدیدا از این عمل نهی شده‌اید حالا خیلی به او علاقه پیدا کرده‌ام چه کار کنم، پدر و مادرم اجازه حرف زدن با او را نمی‌دهند ولی با این شرایط که پدر و مادر دختر از نظر اعتقاد با هم ضدیت دارند او مرا تکیه گاه می‌بیند نمی‌دانم چه کار کنم، الان هم حال او خراب است و در بیمارستان است. می‌خواهم بروم عیادت او نمی‌دانم، چه کار کنم. مرا راهنمایی کنید؟ (مقلد آیة الله بهجت)
پاسخ: در ادامه در رابطه با مباحث مطرح شده در سوال توضیحاتی ارائه می‌شود.


دقت در انتخاب همسر

[ویرایش]

ازدواج یکی از حساس‌ترین و در عین حال سرنوشت سازترین مراحلی است که جوان باید با احتیاط و با کمک از تجارب دیگران از آن مرحله بگذرد. اگر چه ازدواج امریست شیرین ولی خدای نخواسته گاهی به خاطر عدم توجه به مسائل مقدماتی ازدواج، ممکن است مسیر اشتباه طی شود و انسان در دره‌ ناسازگاری و اختلاف بیفتد، اما همین مسیر اگر با شناخت و احتیاط اولیه طی گردد یک عمر سازگاری و تفاهم به همراه خواهد داشت و فرزندانی در هوای مطبوع این سازگاری رشد می‌کنند و از نشاط و پویایی این خانواده لذت می‌برند، پس چون که سرنوشت ساز است احتیاط شرط عقل است.
حال دوست گرامی برای این که این مسیر را صحیح بپیمائید نکاتی را بیان می‌دارم که امید است مورد استفاده واقع گردد.

ملاک‌های ازدواج

[ویرایش]

درباره ملاک‌های ازدواج بیشتر مطالعه کنید همسر شما باید در بسیاری از امور با شما سنخیت داشته باشد در این شرائط است که شما می‌توانید با هم یک زندگی شیرین و سرشار از تفاهم را داشته باشید پس دقت کنید آیا فرد مورد نظر شما از نظر ( ایمان ، اخلاق ، اصالت خانوادگی ، سن، زیبایی ، تحصیل، وضع اقتصادی، سلامت جسم و روح و... ) با شما تناسب دارد یا نه ( فراموش نکنید که تناسب بالاتر تفاهم بیشتر را به ارمغان خواهد آورد).
[۱] برای مطالعه بیشتر به کتاب علی اکبر مظاهری، جوانان و انتخاب همسر، نشر پارسایان، رجوع کنید.


کنترل هیجان‌ها

[ویرایش]

از جمله ویژگی‌های جوانی آتشین شدن عواطف و احساسات است.
[۲] شناخت، هدایت، تربیت، دکتر علی قائمی، چاپ هفتم، ۱۳۷۸، انتشارات امیری، ص۱۳.
ممکن است پس از مدت‌ها وقتی جوان به زمان ازدواج می‌رسد عجولانه تصمیم بگیرد، بنابراین بهتر است حساب شده گام برداشت و با لحاظ همه شرائط تصمیم گرفت. دوستی از طریق اینترنت نمی‌تواند تمام حقایق را برای شما بیان دارد، شاید برای یک ازدواج لازم باشد خانواده‌ها حضوراً همدیگر را به خوبی ببینند و با هم صحبت‌هایی داشته باشند و دختر و پسر با همدیگر درباره زندگی آینده خود سخن بگویند و با رفتار و آداب همدیگر آشناتر شوند و مقدار تناسب‌ها را در این پیوند بررسی کنند.

استخاره

[ویرایش]

نوشته‌اید که هر دو استخاره کرده‌اید و استخاره بد آمده، حتما صلاح شما در این است که این ازدواج صورت نگیرد، پس به جای نگرانی خودتان را آماده‌تر کنید تا هنگام ازدواج (که ان شاء ال به همین زودی باشد) با شناخت دقیق‌تری اقدام کنید.

آداب عرفی و دینی

[ویرایش]

شما فردی متدین هستید چرا که مسائل تقلید شما طبق نامه خودتان روشن است و حتی برای اقدام به ازدواج از قرآن کمک خواسته‌اید بهتر است در انتخاب همسر به شرائط عرفی و دینی توجه کنید که حتما این کار به مصلحت شماست. مرجع تقلید شما و بزرگان و علماء نیز چنین رابطه‌ها و آشنا شدن‌ها را (از طریق اینترنت) قبل از خواستگاری صلاح نمی‌دانند و نامه‌های رسیده از جوانان پشیمان و تجارب ما نیز همین گفته را ثابت می‌کند. گاهی همین آشنایی‌ها باعث می‌شود جوان دقیق تصمیم نگیرد و حتی گوش به حرف پدر و مادر هم ندهد و جوانب را نسنجد، حال که پدر و مادر شما نیز با این کار مخالف‌اند، شما از این مورد صرف نظر کنید، چرا که شروع آشنایی شما خوب شکل نگرفته است
[۳] در چنین آشنایی‌ها زن و شوهر کاملا در آینده و زندگی زناشوئی به هم مطمئن نیستند مرد پیوسته نگران است که آن دختر با فردی جدید رابطه ایجاد کند و زن هم همین طور عمل می‌کند.
و بر خلاف سنت‌ها و مسائل دینی بوده است. اگر دین چهار چوبی را در مسائل محرم، نامحرمی معین کرده و گفتگوی زن و مرد نامحرم را در حد ضرورت بدون عیب دانسته بخاطر صلاح ماست پس ما هم باید متعبد به دستورات خداوند حکیمِ مهربان باشیم.
نظر حضرت آیة الله بهجت حفظه الله درباره رابطه دختر و پسر از طریق اینترنت:
ایشان چنین گفتگو ها و مکاتبه های اینترنتی را حرام می دانند.
[۴] این مساله توسط نویسنده از دفتر حضرت آیت الله بهجت (حفظه الله) سوال شد.


علاقه

[ویرایش]

شما نگران حال آن دختر هستید و ممکن است تصمیم گرفته باشید به ملاقات او بروید،‌ اما حال که بناست ازدواج نکنید از این تصمیم صرف نظر کنید و او را با این کار (ملاقات) بیشتر به خود گره نزنید، اگر او را به عنوان یک انسان و یک شیعه دوست دارید رابطه خود را از همین جا قطع کنید چون همسر آینده او با دانستن چنین موضوعی زندگی او را تلخ می‌کند و از سویی او به شما وابسته‌تر می شود. پس توصیه می‌شود با یک پیام کوتاه شرائط خود را توضیح دهید و با بیان اینکه عدم ارتباط به نفع هر دو است با هم خداحافظی کنید.

منابع برای مطالعه بیشتر

[ویرایش]

• جوانان و انتخاب همسر، علی اکبر مظاهری، پارسایان.
• رساله حضرت آیت الله بهجت بحث محرم و نگاه.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. برای مطالعه بیشتر به کتاب علی اکبر مظاهری، جوانان و انتخاب همسر، نشر پارسایان، رجوع کنید.
۲. شناخت، هدایت، تربیت، دکتر علی قائمی، چاپ هفتم، ۱۳۷۸، انتشارات امیری، ص۱۳.
۳. در چنین آشنایی‌ها زن و شوهر کاملا در آینده و زندگی زناشوئی به هم مطمئن نیستند مرد پیوسته نگران است که آن دختر با فردی جدید رابطه ایجاد کند و زن هم همین طور عمل می‌کند.
۴. این مساله توسط نویسنده از دفتر حضرت آیت الله بهجت (حفظه الله) سوال شد.


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم.    


رده‌های این صفحه : ازدواج | جوانان | دوستی ها
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار