رابطه ازدواج جوانان با بهتر نماز خواندنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: جوانان، نماز، ازدواج، عبادت.

پرسش: آیا جوانانی که زودتر ازدواج می‌کنند، بهتر نماز می‌خوانند؟

پاسخ: جوانانی که زودتر ازدواج می‌کنند، زمینه بهتری برای پرداختن به مسائل عبادی و نماز برای آن‌ها وجود دارد؛ اما این‌که عملاً هم بتوانند از این زمینه استفاده‌ کنند و بهتر نماز بخوانند، به تربیت مذهبی و میزان پای‌بندی به نماز و تدیُّن و ایمان همسر و برنامه داشتن آن‌ها بستگی دارد.


بهتر نماز خواندن جوانان ازدواج‌کرده

[ویرایش]

در این باره یک قاعده کلی وجود ندارد؛ ازاین‌رو نمی‌توان گفت جوانانی که زودتر ازدواج می‌کنند بهتر نماز می‌خوانند. چه‌بسا ممکن است ازدواج باعث دل‌مشغولی‌هایی برای انسان شده و غرق در غفلت گردد و موفق به درک حالت معنوی نماز نشود؛ اما عده‌ای از افراد هم با توجه به این‌که با ازدواج به سکون و آرامش روحی و روانی دست می‌یابند، ممکن است زمینه بهتری برای عبادت و نماز در آن‌ها فراهم شود. در این صورت می‌توان گفت جوانانی که زودتر ازدواج می‌کنند، بهتر نماز می‌خوانند.
حال پس از بیان این تذکر، مناسب است نکاتی که از روایات در همین ارتباط استفاده کرد، یادآور شوم.

اهمیت ازدواج

[ویرایش]

در روایات، به ازدواج تأکید فراوان شده است، چون در اثر ازدواج، غریزه جنسی که یکی از نیرومند‌ترین غرایز انسانی است، در مسیر طبیعی خود قرار می‌گیرد و شخص از انحراف و گناه مصونیت پیدا می‌کند؛ ازاین‌رو پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) می‌فرمایند: «مَن تَزَوَّجَ فقد أحرَزَ نِصفَ دِينِهِ، فَلْيَتَّقِ اللّه َ في النِّصفَ الباقي؛ کسی که ازدواج کند، نیمی از دین خود را محکم نگه داشته است و برای نگهداری نیمه دوم، باید تقوای الهی در پیش گیرد».
[۱] محمدی ری‌شهری، محمد، میزان‌الحکمة، ج۱، ص۲۲۵۰.


← حدیثی از امام صادق


هم‌چنان‌که امام صادق (علیه‌السّلام) می‌فرمایند: دو رکعت نمازی که مرد زن‌دار بخواند، بهتر است از مرد مجردی که شب را به عبادت سپری کند و روز را به روزه بپردازد‌».
شاید فلسفه و حکمتش این باشد که در اثر ازدواج زمینه حفظ عفت و مصونیت از گناه در انسان حاصل می‌شود و فرد با آرامش و تمرکز بیش‌تر می‌تواند نماز بخواند.

← حدیثی از پیامبر


پیامبر گرامی اسلام فرمود: هر کس که می‌خواهد خدا را پاک و پاکیزه ملاقات کند، باید ازدواج نماید».

← حدیثی دیگر


هم‌چنان‌که در جای دیگر خطاب به جوانان فرموده است: «من استطاع منكم الباه فليتزوج ، فإنه أغض للبصر ، وأحصن للفرج ، ومن لم يستطع فليصم ، فان الصوم له وجاء؛ هر یک از شما که می‌تواند ازدواج کند، در این ‌باره اقدام نماید؛ زیرا به وسیله ازدواج می‌توان چشم و دامن را از گناه بازداشت».

نقش همسر مؤمن در ازدواج

[ویرایش]

شاهد دیگر مبنی بر این‌که زمینه عبادت (از جمله اهتمام به نماز) برای افرادی که زودتر ازدواج کرده‌اند، بهتر وجود دارد، این است که ازدواج از نظر اسلام خود امری مقدس و ارزشمند است و اگر با قصد قربت انجام بگیرد، عبادت محسوب می‌شود، به علاوه یک جوان مؤمن، در صورتی که همسر مؤمن و موافقی داشته باشد، می‌تواند در مسیر تکامل و رشد معنوی و عبادت از تشویق‌ها و ترغیب‌ها و رهنمودها و کمک‌های همسرش بهره‌مند گردد. بنابراین همسر مؤمن و شایسته یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌های الهی است که می‌تواند در زمینه تشویق انسان به نماز، کمک کند.

← حدیثی از رسول خدا


رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) فرمود: یکی از عوامل سعادت انسان، داشتن همسر شایسته است».

نتیجه‌ بحث

[ویرایش]

جوانانی که زودتر ازدواج می‌کنند، زمینه بهتری برای پرداختن به مسائل عبادی و نماز برای آن‌ها وجود دارد؛ اما این‌که عملاً هم بتوانند از این زمینه استفاده‌ کنند و بهتر نماز بخوانند، بستگی به تربیت مذهبی و میزان پایبندی به نماز و تدیُّن و ایمان همسر و برنامه داشتن آن‌ها دارد.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. امینی، ابراهیم، انتخاب همسر، سازمان تبلیغات اسلامی، ۱۳۷۲ش.
۲. افروز، غلام‌علی و همکاران، نماز و زندگی، ستاد اقامه نماز، ۱۳۷۷ش.
۳. خطایری، حسین، عوامل کنترل غرایز در زندگی انسان، مؤسسه ذکر، ۱۳۷۸ش.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. محمدی ری‌شهری، محمد، میزان‌الحکمة، ج۱، ص۲۲۵۰.
۲. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل‌الشیعه، ج۱۴، ص۷.    
۳. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل‌الشیعه، ج۱۴، ص۶.    
۴. نوری، میرزاحسین، مستدرک الوسائل، ج۱۴، ص۲۹۳.    
۵. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل‌الشیعه، ج۱۴، ص۲۳.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «رابطه ازدواج جوانان با بهتر نماز خواندن»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۸/۱۰.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار