ذریهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ذریه، پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله، ائمه علیهم‌السلام، نوادگان.
پرسش: آیا کسی از ذریه رسول الله ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ به منصب خلیفه (به معنی امیر المؤمنین) رسیده است؟ چرا؟
پاسخ: به‌جز امام حسن مجتبی ـ علیه‌السلام ـ که مدت بسیار اندک از خلافت برخوردار شد، هیچ‌یک از امامان معصوم علیهم‌السلام از ذریه پیامبر عهده‌دار خلافت نشدند. علت این کار فریب کاری‌ها و ظلم و ستم حاکمان جور از یک‌سو و مرعوب شدن مردم و مسلمانان سست‌ایمان بود. بله اگر مراد از ذریه رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ نوادگان پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله (کسانی که نسبشان به آن حضرت می‌رسد) باشد، البته در زمان غیبت حضرت ولی عصر ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ بعضی از نوادگان پیامبر گرامی اسلام مانند فاطمیون و علویون در مصر توانستند برای مدتی حکومت را به دست بگیرند.


مراد از ذریه رسول خدا

[ویرایش]


← امامان معصوم


اگر منظور از ذریه رسول خدا امامان معصوم ـ علیهم‌السلام ـ باشند، باید بگوییم به جز امام حسن مجتبی علیه‌السلام که مدت بسیار کوتاهی (در فاصله بعد شهادت امام علی علیه‌السلام و قبل از صلح با معاویه) عهده‌دار منصب خلافت بود، هیچ‌یک از امامان معصوم ـ علیهم‌السلام ـ عهده‌دار خلافت نشدند. علت این کار فریب‌کاری‌ها و ظلم و ستم حاکمان جور از یک‌سو و مرعوب شدن مردم و مسلمانان سست‌ایمان از سوی دیگر و در نتیجه تنها ماندن ائمه معصومان ـ علیهم‌السلام ـ بود.

←← روایتی از امام صادق


امام صادق علیه‌السلام در پاسخ فردی که از آن حضرت پرسید: چرا قیام نمی‌کنید و خلافت را به دست نمی‌گیرید؟ به گروه گوسفندانی که در آن نزدیکی مشغول چرا بودند اشاره کرد و فرمود: "اگر به تعداد این گوسفندان یار داشتم قیام می‌کردم ! راوی گوید وقتی گوسفندان را شمردم، هفده عدد بیشتر نبودند!! بنابراین علت عدم تشکیل حکومت ائمه ـ علیهم‌السلام ـ عدم همراهی مردم بوده است.

← نوادگان پیامبر


اما اگر مراد از ذریه رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ نوادگان پیامبر گرامی اسلام ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ (کسانی که نسبشان به آن حضرت می‌رسد) باشد، البته در زمان غیبت حضرت ولی عصر ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ بعضی از نوادگان پیامبر گرامی اسلام مانند فاطمیون و علویون در مصر توانستند برای مدتی حکومت را به دست بگیرند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. کلینی، محمد بن یعقوب الکافی، ج ۲، ص ۲۴۲ ۲۴۳.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار