دیدار خدا توسط مؤمنانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: دیدار خدا، دیدار پیامبر، مؤمنان، بهشت.

پرسش: اباصلت می‌گوید: از امام رضا (علیه‌السلام) پرسیدم: نظر شما درباره این حدیث، «اهل ایمان از منازل و مقامات خود در بهشت، خدا را زیارت می‌کنند» چیست؟

پاسخ:


دیدار پیامبر و دیدار خدا[ویرایش]

حضرت رضا (علیه‌السلام) فرمود: ‌ای اباصلت! خداوند تبارک و تعالی حضرت محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) را بر تمام مخلوقین ـ حتی فرشتگان و انبیای عظام ـ برتری داده است و بیعت کردن با او را به منزله بیعت با خود ساخته و زیارت و دیدار پیامبر را در دنیا و آخرت به منزله زیارت و دیدار خود شمرده است.

← سخن خداوند متعال
دلیل بر این مدعی خداوند می‌فرماید: «مَنْ یطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ اَطاعَ اللَّهَ؛ [۱] هر کس از پیامبر پیروی کند، از خدا پیروی کرده است».

و نیز فرموده: «اِنَّ الَّذِینَ یبایعُونَک اِنَّما یبایعُونَ اللَّهَ یدُ اللَّهِ فَوْقَ اَیدِیهِمْ؛ [۲] کسانی که با تو بیعت می‌کنند، در واقع با خدا بیعت می‌کنند، دست خداوند برای بیعت کردن بالای دست آن‌هاست».

← روایتی از پیامبر
و نیز رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) فرموده: «هر کس در زمان حیات من یا بعد از مرگم به دیدار و زیارت من بیاید، خداوند را زیارت نموده است».

نتیجه بحث[ویرایش]

درجه و مقام پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) در بهشت از تمام درجات بالاتر است؛ پس هر کس از درجه و مقام خود در بهشت، حضرت را زیارت کند، خداوند تبارک و تعالی را زیارت کرده است. [۳]

پانویس[ویرایش]
 
۱. نساء/سوره۴، آیه۸۰.    
۲. فتح/سوره۴۸، آیه۱۸.    
۳. قاضی زاهدی، احمد، پرسش‌های مردم و پاسخ‌های امام رضا (علیه‌السلام)، ۳۵.


منبع[ویرایش]


سایت حوزه نت، برگرفته از مقاله «دیدار خدا توسط مؤمنان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۶/۰۷.    جعبه‌ابزار