دوران نامزدیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: دوران نامزدی.
پرسش: آیا از نظر اسلام چیزی به‌ نام دوران نامزدی وجود دارد؟ آیا این شیوه‌ها و روش‌هاکه آدمی بیاید چند روزی با کسی رفت و آمد کند بعداً اگر پسندید که خوب و گرنه برود سراغ یک زن دیگر و خدشه‌ای به دین وارد نمی‌کند؟
پاسخ: در جواب این سؤال مناسب می‌دانیم نکاتی را جهت تبیین ابعاد مختلف سؤال بیان کنیم و در ضمن این نکات سعی خواهیم نمود تا مطالبی که شما توجه ویژه به آن نموده‌اید واضح و روشن گردد.


جامعیت احکام اسلام

[ویرایش]

احکام و قوانین مترقی اسلام طوری تنظیم شده است که اگر به آن‌ها عمل شود، سعادت دنیوی و اخروی را در پی داشته و انسان را به عالی‌ترین کمالات نائل می‌گرداند. و دین مبین اسلام برای تمام نیازهای انسان، دستور و قانون دارد و حتی برای جزئی‌ترین مسائل اجتماعی احکام خاصی وضع فرموده است.

اهمیت ازدواج

[ویرایش]

ازدواج و انتخاب همسر از مسائل اساسی زندگی محسوب می‌شود و شرع مقدس جایگاه ویژه‌ای به آن قائل شده و دستورات روشنگری در رابطه با آن رایه نموده است.
در روایتی امام صادق علیه السّلام می‌فرماید:« دو رکعت نماز ، که انسان متأهّل می‌خواند، از هفتاد رکعت نماز، که انسان مجرد بخواند، برتر است».

انتخاب همسر

[ویرایش]

یکی از مراحل حساس و سرنوشت‌ساز زندگی مرحله خواستگاری و گزینش همسر است که برای گزینش همسر چند راه پیشنهاد شده است.

← مشورت


تکیه به رأی خود و مشورت نکردن خصوصاً در انتخاب همسر، برای نوجوانان خطرناک است و ممکن است پشیمانی‌های غیر قابل جبران به بار آورد.

← تحقیق


انسان می‌تواند با استفاده از واسطه درباره دختر دلخواه خود تحقیق و بررسی کند.

← گفتگوی مستقیم


برای آشنایی بیشتر و این که ازدواج با چشم و گوش بسته و اغفال‌گرانه انجام نشود، پس از آنکه همه مقدمات ازدواج آماده شد، پسر و دختر می‌توانند تحت نظارت والدین طبق موازین دینی، یکدیگر را ببینند و با هم صحبت کنند و با گفتگوی مستقیم، بدون احساسات سطحی، خواست و شرایط خود را مطرح نمایند و تفاهم و توافق برقرار گردد.
و حتی پسر می‌تواند بدون قصد لذت و فقط برای اطلاع به صورت و موهای دختر نگاه می‌کند و این کار از نظر شرعی برای کسی که قصد ازدواج دارد اشکال ندارد.
[۲] روح الله موسوی خمینی، تحریرالوسیله، ج۲، ص۳۸۴.


خواستگاری

[ویرایش]

بعد از انجام تحقیق و مشورت و غیره، پسر می‌تواند از دختر و خانواده او خواستگاری کند و اگر توافق حاصل شد آن دختر را به عقد شرعی در می‌آورد و بعد از عقد می‌توانند مدتی به عنوان نامزد شرعی بمانند و بعداً عروسی عرفی انجام شود. و این کار مورد تأیید شرع و عرف و اخلاق است و اما نامزدی بدون عقد شرعی که متأسفانه در بعضی مناطق مرسوم است شرعاً حرام است و مخالف دستورات دینی می‌باشد و پسر نمی‌تواند به قصد اینکه آن دختر در آینده همسر او می‌شود با او ارتباط داشته یا نگاه کند یا کارهای دیگر.

فواید دوران نامزدی

[ویرایش]

نامزدی شرعی فواید زیادی دارد که به چند نمونه اشاره می‌شود:
۱. افزایش شناخت نسبت به همدیگر تفاهم بیشتر.
۲. افزایش محبت .
۳. پایه‌ریزی استقلال زندگی آینده.
۴. شرکت در محفل‌های معنوی.
۵. فراگیری فنون اداره زندگی و همسرداری و مطالعه کتاب‌هایی در این باره.
۶. تکمیل تحصیلات و آرامش روحی.

خلاصه نهایی

[ویرایش]

خلاصه اینکه آنچه در اسلام مورد تأیید و قبول است نامزدی شرعی یعنی اجرای عقد نکاح آن هم با اشراف والدین، و نامزدی عرفی و آنچه در بعضی مناطق معمول است و با یک حلقه نامزدی شروع شده و عقدی خوانده نمی‌شود، مورد تأیید اسلام نیست و پسر و دختر با هم محرم نیستند و اگر با هم شوخی کنند یا به همدیگر نگاه کنند حرام است.
قال الله الحکیم:وَ مَنْ یَتَّقِ اللهَ یجعَلْ لَهُ عِنْ أَمرِهِ یُسرأ؛ هر کسی تقوای الهی پیشه سازد و معصیت نکند، خداوند مشکلات کار او را آسان می‌کند و به او آسایش عطا می‌کند.

منبع برای مطالعه بیشتر

[ویرایش]

• علی اکبر مظاهری، جوانان و انتخاب همسر، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ۱۳۷۴.
• احمد صادقی اردستانی، نیازهای جوانان، نشر خرّم، ۱۳۷۹.
• سیدرضا پاک‌نژاد، ازدواج مکتب انسان‌سازی، انتشارات مؤسسه خیریه علمی و دینی مهدیه اسکندر یزد، ج۳، ۲، ۱.
• جواد مصطفوی، بهشت خانواده، انتشارات دارالفکر، ج۲-۱، ۱۳۷۷.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حرعاملی، وسائل‌الشیعه، ج۱۴، ص۶.    
۲. روح الله موسوی خمینی، تحریرالوسیله، ج۲، ص۳۸۴.
۳. طلاق/سوره۶۵، آیه۴.    


منبع

[ویرایش]

اندیشه قم.    


رده‌های این صفحه : ازدواج | جوانان | نامزدی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار