دروغ‌گویی و لج‌بازی همسرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: دروغ، لج‌بازی، عفت کلام، گذشت، صبر، طلاق.

پرسش: زنی که از اول زندگی دروغ بگوید و لج‌بازی کند و عفت کلام نداشته باشد، مرد چه‌گونه باید با او رفتار کند؟

پاسخ:رضایتمندی از زندگی مشترک[ویرایش]

ازدواج کانونی به وجود می‌آورد که مردان و زنان در پرتو آن احساس آرامش کنند، زنان آرامش‌دهندة مردان و مردان آرامش‌دهندة زنان‌اند.
تشکیل زندگی مشترک و خانواده در صورتی رضایتمند و موجب آرامش انسان است که:

← انتخاب همسر
انتخاب همسر براساس ملاک‌های درست و قابل قبول انجام شده باشد. قبل از ازدواج انسان می‌تواند در مورد همسر آینده‌اش تلاش و تحقیق کند و از میان صدها و هزاران فرد یکی را که بیش از همه مورد علاقه‌اش می‌باشد و از نظر ایمان و اخلاق مورد تأیید اوست، انتخاب کند. در این مرحله دست انسان بازتر است و می‌تواند در مورد افراد زیادی تحقیق کند و سرانجام از میان آن‌ها یکی را برگزیند. [۱]

← اخلاق، گذشت و تفاهم
دومین عاملی که در رضایتمندی از زندگی و آرامش روحی در خانواده نقش دارد، رعایت اخلاق و گذشت و تفاهم در زندگی است. سعادت خانواده مرهون گذشت و احترام متقابل همسران است. خانوادة متعادل و خوش‌بخت، خانواده‌ای است که اعضای خانواده هر کدام وظایف خود را بشناسد و طبق آن عمل کند. این یک ایده‌آل است؛ اما عملاً خانواده‌ها در زندگی با مشکلاتی مواجه می‌شوند که گاه به جدایی و طلاق منجر می‌شود.

راهکارها برای حل اختلاف‌ها[ویرایش]

در مرحلة بعد از ازدواج، دست انسان خیلی باز نیست و نمی‌تواند با کوچک‌ترین مسئله زندگی‌اش را به هم زند. عدم تفاهم در زندگی و بی‌اعتمادی همسران، یکی از مشکلاتی است که آن‌ها را با مشکلات جدی مواجه می‌سازد. اگر هر دو این‌گونه باشند و هیچ‌کدام آمادگی برای تغییر و اصلاح رفتار و اخلاق خود نداشته باشند، راهی ندارند جز این‌که از هم جدا شوند یا هم‌چنان در جهنم زندگی مشترک تا پایان عمر بسوزند؛ اما گاهی اوقات یکی از همسران اهل گذشت است و سعی می‌کند اخلاق و معیارهای اسلامی را در زندگی رعایت کند، ؛ اما دیگری نسبت به ارزش‌های دینی بی‌اعتنایی می‌کند، این‌جا چه باید کرد؟ مورد شما دقیقاً از همین نوع است. در این‌گونه موارد، طلاق، به‌هیچ‌وجه یگانه راه‌حل و حتی بهترین راه‌حل هم نیست؛ بلکه راه‌های دیگری نیز وجود دارد. [۲] در این‌جا به دو راه‌حل اشاره می‌کنیم:

← شناخت علل دروغ‌گویی و لج‌بازی همسر
۱. شناخت علل و انگیزه‌های دروغ‌گویی و لج‌بازی همسر و سعی در اصلاح آن؛
یک راه‌حل اصلی و عمده این است که سعی کنید علل و انگیزه‌های دروغ‌گویی و لج‌بازی همسرتان را شناسایی کنید. قطعاً احتمال دارد از شما یا یکی از بستگان دلخور است. شاید در گذشته مشکلی پیش آمده یا سوءتفاهمی رُخ داده باشد و یا احتمال‌های دیگری وجود دارد که شما با دقت، ظرافت و بدون احساسات و هیجانات منفی می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.

←← پرهیز از قضاوت عجولانه
یکی از آفت‌ها در حل مسائل زندگی این است که شما زود قضاوت کنید و ایشان را مقصر بدانید. بسیاری اوقات انسان کاری انجام می‌دهد یا درباره دیگران چیزی می‌گوید که برای خودش قابل قبول و کاملاً منطقی است؛ اما برای طرف مقابل خوش‌آیند نیست. دیگران هم اگر دربارة ما چیزی می‌گویند که ما از آن ناراضی هستیم، شاید به اعتقاد خود آن‌ها درست و منطقی باشد.

←← بازنگری در رفتارهای گذشته
بنابراین بهتر است در رفتار گذشتة خود بازنگری کنید و ببینید که چه مسائلی باعث رنجش خاطر همسر شما شده است. اگر منصفانه و دقیق به گذشته زندگی خویش نگاه کنید، قطعاً احتمالاً مواردی را پیدا می‌کنید که رفتار شما مناسب نبوده و چه‌بسا همان رفتارها باعث شده که همسر شما به‌جای صداقت و همدلی و گذشت، به دروغ و لج‌بازی متوسل شود.

←← رفتار خود را تغییر دادن
برای آن‌که همسرتان را تشویق کنید طبق خواستة شما عمل کند و از این پس در زندگی صداقت داشته باشد، باید قبل از هر چیز یک رشته تغییرات را در روابط و برخوردهای خود ایجاد کنید. با تغییر دادن رفتارتان می‌توانید پاسخ‌های مثبتی هرچند جزیی از همسرتان دریافت کنید و همین چند پاسخ مثبت باعث می‌شود افکار و احساسات بهتری در مورد او پیدا کنید. اگر در ابتدای کار پاسخ مثبتی از همسرتان دریافت نکردید، اصلاً‌ نگران و ناامید نشوید. برای نتیجه گرفتن باید کمی صبور باشید. [۳]

←← پرهیز از انتقاد کردن
یکی از نکاتی که باید توجه داشته باشید این است که هیچ‌گاه همسرتان را به‌خاطر لج‌بازی و دروغ‌گویی‌اش صراحتاً مورد انتقاد و نکوهش قرار ندهید؛ زیرا انتقاد باعث حساسیت بیش‌تر در وی می‌شود و بیش‌تر به این مسئله دامن خواهد زد. سعی کنید با همسرتان با مهربانی و صداقت صحبت کنید. صداقت رمز بزرگ موفقیت در زندگی است. گاهی صادقانه رفتار کردن در ابتدای امر دشوار است؛ اما اگر به‌جای زخم زبان زدن و نفرت، با همسرتان صادقانه برخورد کنید، او را وادار خواهید کرد به حرف‌های شما گوش بدهد، شما را درک کند، یادتان باشد که اگر با همسرتان مهربانانه صحبت کنید، خشم و تدافع هم‌ بین شما کم می‌شود و جوّ آرام‌تری فراهم می‌آید که می‌توانید در آن جوّ آرام، مشکلات خود را به بحث بگذارید. [۴]

←← شوخی کردن با همسر
سعی کنید هر وقت تا فرصتی به دست آوردید، با همسرتان شوخی کنید و سر به سرش بگذارید. گاهی یک شوخی به‌جا و کوچولو تنش زندگی زناشویی را کم می‌کند.

←← توجه به نیازهای همسر
بد نیست به یک نکتة روان‌شناختی اشاره کنم و آن این‌که: در بسیاری موارد برای آن‌که افراد مورد توجه قرار بگیرند، اقدام به رفتارهای نمایشی و چه‌بسا خطرناک و غیر اخلاقی می‌کنند.
کودک وقتی مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد، گریه سر می‌دهد. نوجوانان برای آن‌که نارضایتی خود را از والدین اعلام کنند، اقدام به رفتارهای ناپسند نموده و از این طریق باعث می‌شوند که توجه آن‌ها را به خود جلب کنند. همسر نیز وقتی احساس می‌کند که نیازهایش برآورده نمی‌شود و کسی به او اعتنایی ندارد، رفتارهای منفی از خود نشان می‌دهد.
بنابراین توجه به نیازهای همسر و صداقت و مهربانی یکی از اصلی‌ترین روش‌هایی است که می‌تواند مفید و راه‌گشا باشد. این راه‌حل اول بود که به احتمال زیاد نتیجه‌بخش است. حال اگر همة سعی و تلاش‌های شما بی‌نتیجه ماند و کوچک‌ترین تأثیری بر رفتار و نحوة برخورد همسر شما نکرد، نوبت می‌رسد به راه‌حل دوم.

← تحمل لج‌بازی و دروغ‌گویی همسر
۲. تحمل کارهای ناپسند و لج‌بازی و دروغ‌گویی همسر.
رفتارهای ضد اخلاقی و نابهنجار همه در یک مرتبه و مثل هم نیستند. برخی رفتارها اصلاً قابل تحمل نیستند؛ مانند بی‌عفتی و ارتباط نامشروع همسر با دیگران. در این‌گونه موارد اگر سعی و تلاش انسان در جهت اصلاح نتیجه‌بخش نبود، می‌تواند همسرش را طلاق دهد؛ اما برخی رفتارها مربوط به روابط شخصی و اخلاق فردی است. دروغ‌گویی و لج‌بازی اگرچه رفتارهای ضد اخلاقی هستند، اما در حد بی‌عفتی نیست.

←← صبر و تحمل
پی‌آمدهای دروغ‌گویی و لج‌بازی این است که شما را عصبانی می‌کند. اگر واقعاً به این نتیجه رسیدید که این رفتارهای همسرتان قابل اصلاح نیست، سعی کنید همسر نازنینی باشید و رفتارهای او را تحمل کنید. فایده این روش این است که مشکلات شما با همسرتان رو به وخامت نمی‌گذارد. در روایات نیز توصیه شده است که انسان تا می‌تواند، در برابر اخلاق تُند و ناپسند همسرش باید صبور باشد.

نکته پایانی[ویرایش]

در پایان این نکته رایادآور می‌شویم که استفاده از مشاوره و تخصص کارشناسانی که در خانواده‌درمانی دارای مهارت و تخصص کافی هستند، می‌تواند شما را در جهت حل مشکلات یاری نماید.
امید است با رعایت این نکات بتوانید زندگی سرشار از محبت، عشق و صمیمیت را فراهم سازید.

معرفی منابع[ویرایش]

۱. حسن ملکی، چگونه با تفاهم زندگی کنیم، انتشارات نیکان کتاب، ۱۳۸۳ ش.
۲. محمد نصر اصفهانی، اخلاق دینی در‌اندیشه شیعی، انتشارات نهاوندی، ۱۳۷۸ ش.
۳. احمد صافی، خانواده متعادل، انتشارات انجمن اولیا و مربیان، ۱۳۷۴ ش.

پانویس[ویرایش]
 
۱. صافی، احمد، خانواده متعادل، ص۲۶ـ۲۸، انجمن اولیا و مربیان، ۱۳۷۴ ش.
۲. عسکری، حسین، نقش بهداشت روان در ازدواج زندگی زناشویی طلاق، ص۲۴۱ـ۲۴۵، تهران، انتشارات گفت‌وگو، ۱۳۸۰ ش.
۳. کنت و نینگ، مردان زمینی زنان زمینی، ص۵۷ـ۷۸، ترجمه: مهرداد فیروزبخت، انتشارات شناخت، ۱۳۷۸ ش.
۴. فرانک فینچام، رابطه ‌همسران، ص۴۳ـ۸۸، ترجمه: مهدی قراچه‌داغی، تهران، انتشارات پیک بهار، ۱۳۸۰ ش.


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «دروغ‌گویی و لج‌بازی همسر»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۸/۲۶.    جعبه‌ابزار