درودذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: زیارت جامعه کبیره، صلوات، درود، ائمه، پاکی اخلاق، تزکیه نفس، رشد و نمو، آمرزش گناهان.
پرسش: این فراز از زیارت جامعه کبیره: "جَعَلَ صَلواتَنَا عَلَیْکُمْ وَ مَا خَصَّنَا بِهِ مِنْ وِلایَتِکُمْ طِیبا لِخُلُقِنَا وَ طَهَارَةً لِأَنْفُسِنَا وَ تَزْکِیَةً لَنَا وَ کَفَّارَةً لِذُنُوبِنَا"را که درباره ولایت است، شرح دهید.
پاسخ: بر طبق این فراز از زیارت جامعه کبیره، صلوات و درود‌ی که ما بر امامان معصوم ـ علیهم‌السلام ـ می‌فرستیم و ولایت آنها را در ظاهر و باطن می‌پذیریم، نتایجی را برای ما هم‌راه دارد. از جمله باعث پاکی اخلاق و رفتار ما می‌شود. همچنین نفس و درون و حقیقت ما را پاک و پاکیزه می‌کند و باعث رشد و نمو و ترقی معنوی ما می‌شود. در نهایت به‌سبب این دعا‌ها و قبولی ولایت، گناهان ما بخشیده می‌شود.


سند زیارت جامعه کبیره

[ویرایش]

زیارت جامعه مورد قبول علما و بزرگان شیعه است. بزرگانی (مانند شیخ صدوق و شیخ طوسی) سند آن را تأیید کرده‌اند.
[۱] نظامی همدانی، علی، سیمای ائمه در شرح زیارت جامعه، ج ۱، ص ۲۲، قم، چاپ اول، انتشارات فرائض، ۱۳۷۸.


زیارت جامعه کبیره، دارای معانی بسیار روحانی و باعظمتی است و تاکنون شرح‌های زیادی در تفسیر و توضیح این زیارت نوشته شده است. آنچه ما در این‌جا، در شرح این فراز ذکر می‌کنیم، خلاصه و برداشتی از این شرح‌هاست.

ترجمه فرازی از زیارت جامعه

[ویرایش]

در ترجمه این فراز ("جَعَلَ صَلواتَنَا عَلَیْکُمْ وَ مَا خَصَّنَا بِهِ مِنْ وِلایَتِکُمْ طِیبا لِخُلُقِنَا وَ طَهَارَةً لِأَنْفُسِنَا وَ تَزْکِیَةً لَنَا وَ کَفَّارَةً لِذُنُوبِنَا") چنین آمده است: "(خداوند) صلوات و درودهای ما را بر شما و ولایت شما را که به ما اختصاص داده است، موجب پاکیزگی اخلاق ما، پاکی جان، تزکیه و بخششی برای گناهانمان قرار داده است".
[۲] نقوی، سید محمدتقی، شرح زیارت جامعه، ص ۳۶۰، تهران، چاپ اول، مؤسسه نشر امام صادق (ع)، ۱۳۷۸.آثار صلوات و درود بر امامان

[ویرایش]

این فراز از این زیارت، در بیان آثار صلوات و درودهایی است که ما برای امامان معصوم ـ علیهم‌السلام ـ می‌فرستیم؛ از جمله این آثار به ترتیبی که در این فراز آمده، این است:
[۴] نظامی همدانی، علی، سیمای ائمه در شرح زیارت جامعه، ج ۳، ص ۱۰۳ ـ ۱۰۹، قم، چاپ اول، انتشارات فرائض، ۱۳۷۸.


← ۱. نیکو شدن اخلاق


به برکت پذیرش ولایت امام معصوم ـ علیه‌السلام ـ و درود فرستادن بر آنها، اخلاق ما نیکو می‌شود و ما متخلق به اخلاق الاهی می‌شویم؛ چراکه آنان آمده‌اند تا مکارم اخلاق را به اتمام برسانند.


← ۲. پاک شدن روان و جاناثر دیگر ولایت امامان، پاکی روان و جان ماست؛ همان‌طور که ظاهر بدن در مواردی کثیف و آلوده می‌شود، درون ما نیز در اثر گناه و معصیت آلوده می‌شود و درود و صلوات بر امامان باعث برطرف شدن این آلودگی می‌شود و دل را نورانی می‌کند و این یادآوری، تاریکی درون ما را از بین می‌برد.


← ۳. رشد و نمو و تزکیهصلوات بر آنها باعث رشد و نمو و تزکیه درون ما می‌شود. این صلوات باعث می‌شود، قلب و حقیقت ما از پلیدی‌ها پاک شود.


← ۴. آمرزش گناهانصلوات باعث آمرزش گناهان می‌شود. بر طبق آنچه در روایات بیان شده، دوستی اهل بیت که درود فرستادن به امامان بارزترین نشانه این دوستی است، گناهان را می‌پوشاند و حسنات را دو برابر می‌کند.
[۶] همدانی درود آبادی، سید حسین، الشموس الطالعة، شرح زیارت جامعه، محمدحسین ناییجی، ص ۴۶۸،، قم، چاپ سوم، انتشارات مسجد جمکران، ۱۳۸۷.


راز فرستادن صلوات و پذیرش ولایت امامان

[ویرایش]


سر این‌که صلوات‌ها و پذیرش ولایت امامان، آثار این چنینی را به دنبال دارد، این است که حقیقت محمدیه و جانشینان حضرت، مظاهر تامه شئونات و کمالات الاهی‌اند و دوستی و درود فرستادن بر آنها کمک گرفتن از آنهاست.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. نظامی همدانی، علی، سیمای ائمه در شرح زیارت جامعه، ج ۱، ص ۲۲، قم، چاپ اول، انتشارات فرائض، ۱۳۷۸.
۲. نقوی، سید محمدتقی، شرح زیارت جامعه، ص ۳۶۰، تهران، چاپ اول، مؤسسه نشر امام صادق (ع)، ۱۳۷۸.
۳. صدوق، من لا یحضره الفقیه، غفاری، ج ۲، ص ۶۱۳.    
۴. نظامی همدانی، علی، سیمای ائمه در شرح زیارت جامعه، ج ۳، ص ۱۰۳ ـ ۱۰۹، قم، چاپ اول، انتشارات فرائض، ۱۳۷۸.
۵. علامه مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج ۹۹، ص ۱۱۷.    
۶. همدانی درود آبادی، سید حسین، الشموس الطالعة، شرح زیارت جامعه، محمدحسین ناییجی، ص ۴۶۸،، قم، چاپ سوم، انتشارات مسجد جمکران، ۱۳۸۷.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : تفسیر دعا و زیارت | زیارت | کلام
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار