داستان لوطذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:حضرت لوط(علیه السلام)، کتاب مقدس، دختران لوط(علیه السلام)، ازدواج، همجنس باز.
پرسش:از داستان لوط در کتاب مقدس برایم سوالاتی به وجود آمده است: ۱. آیا حضرت لوط دخترانش را به ازدواج با مردان هم جنس باز پیشنهاد کرده است؟ ۲. طبق نظرات ارائه شده در کتاب مقدس، آیا حضرت لوط مرتکب زنای با محارم شده است؟
پاسخ :


داستان لوط در قرآن[ویرایش]

داستان لوط در چندین سوره از قرآن کریم ذکر شده و در روایات نیز گفته هایی از آن وجود دارد. در این جا، طبق آیات سوره حجر و سوره های دیگر، این داستان بیان می شود:
«هنگامى كه فرستادگان خدا به سراغ خاندان لوط آمدند، لوط گفت: شما گروه ناشناسى هستيد! گفتند: ما همان چيزى را براى تو آورده‌ ايم كه آنها -كافران‌- در آن ترديد داشتند، آرى، ما مأمور عذابيم! ما واقعيّت مسلّمى را براى تو آورده‌ ايم و راست مى ‌گوييم! پس، خانواده‌ ات را در اواخر شب با خود بردار، و از اينجا ببر و خودت به دنبال آنها حركت كن و كسى از شما به پشت سر خويش ننگرد مأمور هستيد برويد! و ما به لوط اين موضوع را وحی فرستاديم كه صبحگاهان، همه آنها ريشه‌ كن خواهند شد. (از سوى ديگر،) اهل شهر (از ورود ميهمانان با خبر شدند، و به طرف خانه لوط) آمدند در حالى كه شادمان بودند. لوط گفت: اينها ميهمانان منند آبروى مرا نريزيد! و از خدا بترسيد، و مرا شرمنده نسازيد! گفتند: مگر ما تو را از جهانيان نهى نكرديم (و نگفتيم كسى را به ميهمانى نپذير؟! گفت: دختران من حاضرند، اگر مى ‌خواهيد كار صحيحى انجام دهيد (با آنها ازدواج كنيد، و از گناه و آلودگى بپرهيزيد!)». [۱] «خداوند آنها که بر در خانه لوط(علیه السلام) ازدحام كردند را نابينا كرد»؛ [۲] «سرانجام، هنگام طلوع آفتاب ، صيحه (مرگبار- به صورت صاعقه يا زمين‌لرزه-) آنها را فراگرفت! سپس (شهر و آبادى آنها را زير و رو كرديم) بالاى آن را پايين قرار داديم و بارانى از سنگ بر آنها فرو ريختيم!» [۳] «چون كار به اينجا رسيد ما لوط و پيروان واقعى و خاندانش را كه پاكدامن بودند، نجات بخشيديم جز همسرش كه او را در ميان قوم تبهكار رها ساختيم‌». [۴]

داستان لوط در کتاب مقدّس[ویرایش]

«آن دو فرشته وارد سُدوم شدند... به خانه اش (لوط) وارد شدند... و به خواب هنوز نرفته بودند که مردان شهر... خانه وی را احاطه کردند و گفتند: ... آنها را نزد ما بیرون آر تا ایشان را بشناسیم. (لوط) گفت: ای برادران من، زنهار بدی مکنید. اینک من دو دختر دارم که مرد را نشناخته اند. ایشان را الآن نزد شما بیرون آورم و آنچه در نظر شما پسند آید، با ایشان بکنید. لکن کاری به این دو مرد ندارید. ... آن گاه آن دو مرد ... اشخاصی را که به در خانه آمده بودند، به کوری مبتلا کردند... و به لوط گفتند: هرکه را در شهر داری از این مکان بیرون آور؛ زیرا که ما این مکان را هلاک خواهیم ساخت. ... آنگاه خداوند بر سدوم و عموره (دو شهر که قوم لوط در آنجا بودند و بلا بر آن ها نازل شد)، گوگرد و آتش از حضور خداوند از آسمان بارید و...جمیع سکنه شهرها و نباتات زمین را واژگون ساخت، اما زن او ( همسر لوط ) به عقب خود نگریسته، ستونی از نمک گردید. لوط با دو دختر خود در کوه ساکن شد. ... دختر بزرگ به کوچک گفت: بیا تا پدر خود را شراب بنوشانیم و با او همبستر شویم، تا نسلی از پدر خود نگاه داریم. پس درهمان شب پدر خود را شراب نوشانیدند... . پس هر دو دختر لوط از پدر خود حامله شدند». [۵]

مقایسه دو داستان[ویرایش]

اینها خلاصه ای از داستان لوط در قرآن و کتاب مقدّس بوده است. این دو نقل شباهت های بسیاری را با یکدیگر دارند، حتی می توان گفت که در تمام کلیات مشترک اند جز مورد زنای دختران لوط با پدر خود که قرآن کریم نه تنها آن را ذکر نکرده، بلکه براساس آموزه های اسلامی، این قسمت، از مواردی بوده که تحریف شده و در تورات واقعی وجود نداشت و مخالف مقام عصمت پیامبران است. همچنین دختران لوط را جزو انسان های پاک می دانیم که خداوند آنها را از عذاب قوم نجات داده است. بنابر این، انجام این کار از آنان به یقین منتفی است. لذا به عقیدۀ مسلمانان، بسیاری از آنچه در کتاب مقدّس موجود، وجود دارد، مورد پذیرش نیست.
امّا آنچه در قرآن آمده، به صورت کامل مورد پذیرش است و با اصول انسانی و دینی سازگار است. البته برخی از قسمت ها را باید با توجه به آیات دیگر و روایات بررسی کرد تا اصل قضیه روشن شود.

پیشنهاد حضرت لوط به کفار[ویرایش]

به نظر می رسد، تنها نکته ای که در داستان لوط در قرآن مبهم است و در کتاب مقدّس نیز آمده، مطلب «اگر هم مى‌ خواهيد كارى بكنيد اين دختران من حاضرند» است که چگونه حضرت لوط(علیه السلام)، دختران خود را به کفّار و گمراهان عرضه می دارد؟! مفسّران با توجه به روایات و اصولی که از خود قرآن نیز به دست می آید، در ذیل آیۀ شریفۀ «قَالَ يَا قَوْمِ هَؤُلَاءِ بَنَاتىِ هُنَّ أَطْهَرُ لَكُم» [۶] آورده اند: جملۀ «هؤُلاءِ بَناتِی» مقيّد به قيد «هُنَّ أَطْهَرُ لَكُمْ» شده است تا بفهماند منظور لوط(علیه السلام) از عرضه كردن دختران خود اين بوده كه مردم با آنها ازدواج كنند، نه اين كه از راه زنا، شهوات خود را تسكين دهند و حاشا بر مقام يک پيامبر خدا كه چنين پيشنهادى بكند؛ زیرا در زنا هيچ طهارتى وجود ندارد، همچنان كه قرآن كريم فرموده: «و نزديک زنا نشويد، كه كار بسيار زشت، و بد راهى است!» [۷] و حرمت زنا از احكامى است كه خداى تعالى در تمامى شرایع آسمانی آن را تشريع فرموده است. از این رو، حرمت زنا در زمان جناب لوط نيز تشريع شده بود. پس، جملۀ «هُنَّ أَطْهَرُ لَكُمْ» بهترين شاهد است بر اين كه منظور حضرت لوط(علیه السلام) ازدواج بوده، نه زنا. [۸]
همچنین هدف لوطِ پیامبر از پیشنهاد ازدواج دخترانش به گناهکاران، در حالی که دخترانش محدود بودند و گناهکاران بسیار، اين بود كه با آنها اتمام حجت كند و بگويد من تا اين حد نيز آماده فداكارى براى حفظ حيثيت مهمانان خويش، و نجات شما از منجلاب فساد هستم [۹] و با این نیّت، پیشنهاد این ازدواج نه تنها اشکالی ندارد، بلکه شایسته نیز هست.

پانویس[ویرایش]
 
۱. سوره حجر/۱۵، آیات۶۱- ۷۱.    
۲. سوره قمر/۵۴، آیه۳۷.    
۳. سوره حجر/۱۵، آیات۷۳ و ۷۴.    
۴. سوره اعراف/۷، آیه۸۳.    
۵. پیدایش، باب ۱۹.
۶. سوره هود/۱۱، آیه۷۸:«-لوط- گفت:«ای قوم من، اینان دختران منند. آنان برای شما پاکیزه‌ ترند».    
۷. سوره اسراء/۱۷، آیه۳۲.    
۸. طباطبایی، سید محمد حسین‌، المیزان فی تفسیر القرآن، ج ‌۱۰، ص ۳۳۸- ۳۳۹، انتشارات جامعه‌ مدرسین، قم، چاپ پنجم، ۱۴۱۷ق.‌    
۹. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج‌۱۱، ص ۱۱۱، دار الکتب الإسلامیة، تهران، چاپ اول، ۱۳۷۴ش.    


منبع[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : تاریخ انبیاء | حضرت لوط | قصص قرآنی
جعبه‌ابزار