خود سرزنشیذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش: مدتی است احساس بدی نسبت به خودم دارم از خدا خیلی فاصله پیدا کردم. گناه زیاد می کنم. گناه های من بیشتر قلبی و فکری است. زیاد عصبانی می شوم. چند ماهی است احساس بدی دارم می خواهم خوب شوم ولی نمی شود. بطوری که خود را نیز نمی توانم تحمل کنم بخصوص که این چند وقتی است خدا خواسته هایم را یکی یکی برآورده می کند. مثلا پیدا کردن یک کار آبرومند در شان یک خانم. خواهشا بفرمائید چه کنم از بد بودن خودم مریض شدم.
نمایه:احساس گناه، دوری از خدا، افسردگی.


منشا احساس گناه

[ویرایش]

پاسخ: بسیاری از احساسات ما با واقعیت فاصله دارد و بعضی از فشارها و استرس های روانی و افت احساسات مثبت نیز در ایجاد فاصله ها بی تأثیر نیستند احساس گناه و تحریک پذیری و... از علایم افسردگی است که شما باید با بررسی منشأ آن به درمان آن بپردازید معمولا افراد افسرده بدون دلیل منطقی دچار خودسرزنشی و دست کم گرفتن خود شده و احساس بی ارزشی و پوچی می کنند و نسبت به اعمال و رفتارشان بدبین شده و آنها را بی ارزش و بی اهمیت تلقی می کنند.

راهکارهای درمانی

[ویرایش]

بنابراین شما بهتر است برای بهتر شدن افسردگی تان که منشأ اصلی اینگونه احساسات است به مشاوره حضوری رفته و در ضمن به طور اورژانسی می توانید تکنیک های زیر را بکار گیرید:
- تهیه گزارش وضعیت روحیه روزانه شامل ۵ مرحله:
۱- حادثه یا اتفاق یا خاطره ناراحت کننده ۲- احساس ( غمگینی ، ناامیدی، تنهایی، عصبانیت، گناه و خجالت، خشم و رنجش و دلخوری، اضطراب و نگرانی ترس و هراس شدید، احساس حقارت و ناشایسته بودن، احساس درماندگی ۳- پیدا کردن خطاهای شناختی ده گانه(ذکر شده در پایین ) ۴- تفکر منطقی.
۲- تهیه لیستی از نکات مثبت و امیدوار کننده خود از نگاه خود یا دیگران (به دلیل اینکه فردی که در افسردگی به سر می برد هیچ نقطه مثبتی نمی بیند که نباید به افکاری که در این دوره دارد زیاد اعتماد کند) و زندگی حتی یک درصد تهیه گزارش از وضعیت روحی قبل و بعد مرور روزانه آن.
۳- ورزش و تحرکات بدنی ترجیحاً در جمع تهیه گزارش از وضعیت روحی قبل و بعد.
۴- پرهیز از مقایسه خود با دیگران.
۵- احترام گذاشن به خود و عدم سرزنش.
۶- تغییر موقعیت فیزیکی هنگام هجوم افکار مأیوس کننده تهیه گزارش از وضعیت روحی قبل و بعد تغییر( قطع افکار و رفتن به یک لحظه هواخوری یا خوردن میوه و باخودتان بگویید که بعداً دراین باره صحبت می کنم.
۷- پرهیز از تنهایی و برنامه ریزی روزانه.
۸- دیدن برنامه های طنز و مجلات طنز تغییر مکان زندگی مانند رفتن به بیرون همراه با فرزند و یا دوستان.
۹- شناسایی افکاری که باعث نا خوشایندی شما می شود و نوشتن آنها.
۱۰- استفاده از غذاهای پر کالری و آهن دار. قرص آهن پرهیز از خوردن غذاهای ادویه دار وپرهیز از نوشیدن کافئین ، کاکائو چای و قهوه به خصوص در شب.
۱۱- تمرکزیابی و توجه گردانی و کنترل تفکر، قطع کردن و پرورش ندادن افکار منفی و پیش کشیدن یک خاطره و شناسایی افکار نگران کننده و نوشتن آن.
۱۲- استفاده از لباس ها رنگ روشن و عطر و تمیز و شاداب بودن.
۱۳- حضور در اماکن مذهبی و پرهیز از افکار نا امید کننده در باره رابطه با خدا زیرا خداوند مانند ما حساب گر نیست و رحمتش مشروط به اعمال و رفتار ما نیست.

منبع

[ویرایش]

شهر سوال    


رده‌های این صفحه : افسردگی | روانشناسی | مشاوره
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار