خواستگاری و طولانی شدن دوره عقدذخیره مقاله با فرمت پی دی اف‌کلید واژه: ایمان، اخلاق، ازدواج، معیارهای ازدواج، خواستگاری
پرسش: علاقمند دختری با ایمان و خوش اخلاق شده ام که نسبت فامیلی داریم و از طریق دختر خاله‌ام فهمیدم که به من علاقه دارد و می‌داند که دوستش دارم اما به خود که نگاه می‌کنم، نه خانواده پولداری دارم که به من کمک کنند ونه خودم سرمایه‌ای دارم. چند روز دیگر خدمت سزبازی‌ام تمام می‌شود اما تا بخواهم شرایط ازدواج را ایجاد کنم حداقل ۵ سال وقت لازم دارم. حالا من به خواستگاری او بروم یا نه؟ من ۲۱ سال و او ۲۰ سال دارد.
پاسخ: در رابطه با مسئله مذکور توجه شما را به نکات زیر جلب می‌کنم:


شفاف نمودن معیارهای همسر آینده

[ویرایش]

لازم است شما ابتدا معیارهای خود را برای انتخاب همسر، به طور واضح و شفاف مشخص کنید و برای تطبیق این معیارها به امور کلی اکتفا نکنید. مثلا ضروری است شما تعریفی جامع و روشن از با‌ایمان بودن و خوش اخلاقی ارائه دهید. به تعبیر دیگر باید به این سوال در نزد خود پاسخ دهید که لوازم با ایمان بودن و خوش اخلاق بودن چیست و به چه کسی با‌ایمان و خوش اخلاق گفته می‌شود.

ارزیابی اوصاف

[ویرایش]

ضمن این‌که توجه به این نکته نیز لازم به نظر می‌رسد که انسان‌ها ممکن است در موقعیت‌های مختلف به خاطر غریزه صیانت از ذات، چهره‌های متفاوتی از خود نشان دهند. از این‌رو برا ی اثبات و کشف صفتی در شخص مورد نظر، می‌بایست او را در موقعیت‌های مختلف، مورد سنجش و ارزیابی قرار دهیم.

طولانی نشدن دوره عقد

[ویرایش]

اگر واقعا شما تا زمان مذکور، توانایی ازدواج را ندارید شایسته‌تر این است که ذهن خود را با چنین مسئله‌ای درگیر نسازید و تصمیم گیری نسبت به ازدواج و انتخاب فرد مورد نظر را تا آن زمان به تاخیر بیاندازید. چرا که حتی اگر فرض کنیم هیچ مانعی در مقابل عقد شما هم نباشد با این وجود، باید توجه داشته باشید که طولانی شدن دوره عقد تا ۵ سال به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود و می‌تواند بستر چالش و اختلاف را در زندگی مشترک شما ایجاد کند.

نتیجه گیری

[ویرایش]

پس به طور کلی باید گفت یا به طور کلی این موضوع را از ذهن خود پاک کنید و اجازه دهید انتخاب همسر به زمان مناسب موکول شود و یا این‌که با تعدیل انتظارات و توقعات و قدری فاصله گرفتن از سخت گیری، مدت زمان مذکور را به حداقل زمان ممکن برسانید. هرچند که به نظر می‌رسد مسیر اول، مناسبتر است.

منبع

[ویرایش]

پایگاه شهر سوال    


رده‌های این صفحه : ازدواج | جوانان
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار