خمسذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش: خمس چیست و به چه چیز تعلق می گیرد و در چه مواردی مصرف می شود و ویژگی آنرا با استفاده از آیات و روایات بیان کنید؟


خمس چیست؟[ویرایش]

پاسخ:
خمس یکی از واجب های مالی، است که از نظر شیعه به چند چیز تعلق می گیرد.

خمس به چه چیزی تعلق می گیرد؟[ویرایش]

از نظر شیعه خمس به چند چیز تعلق می گیرد که مهم ترین آن، منافع کسب و تجارت است.

فلسفه خمس[ویرایش]

و خداوند خمس را برای ذریّه ی رسول خدا(صلی الله علیه وآله)قرار داده تا رفع احتیاج و نیاز آنان شود و در حقیقت یک نوع احترام برای پیامبر گرامی(صلی الله علیه وآله) اسلام است. خمس دو قسمت می شود؛ نصف آن برای سادات مستحق و قسمت دیگر آن سهم امام(علیه السلام) است که باید با نظر مجتهد مرجع تقلید، صرف امور خیریه و اداره ی حوزه های علمیه گردد و در حقیقت به مصارفی برسد که تا اندازه ای (بر حسب ظاهر) رضای امام زمان ارواحنا فداه احراز گردیده باشد.

خمس در آیات[ویرایش]

قال الله تعالی:
(وَ اعْلَمُوا أَنَّما غَنِمْتُمْ مِنْ شَیْء فَأَنَّ لِلّهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُولِ وَ لِذِی الْقُرْبی وَ الْیَتامی وَ الْمَساکِینِ وَ ابْنِ السَّبِیلِ إِنْ کُنْتُمْ آمَنْتُمْ بِاللّهِ وَ ما أَنْزَلْنا عَلی عَبْدِنا یَوْمَ الْفُرْقانِ یَوْمَ الْتَقَی الْجَمْعانِ وَ اللّهُ عَلی کُلِّ شَیْء قَدِیرٌ)؛ [۱]آگاه باشید آنچه خداوند به شما غنیمت و روزی دهد، پس به درستی که یک پنجم آن برای خدا و رسول و بستگان او و برای یتیمان و مستمندان و درماندگان در سفر است، اگر شما به خدای تعالی و آنچه بر بنده اش فرستاده ایمان آورده اید....
به خوبی از آیه استفاده می شود که هرکس خمس ندهد، ایمان ندارد.

خمس در روایات[ویرایش]

پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) می فرماید:
حقّت شفاعتی لمن اعان ذریّتی بیده و لسانه و ماله، [۲] ؛ شفاعت من حقّ کسی است که به دست، زبان و یا مالش، ذریّه ی مرا کمک و اعانت نموده باشد.
تا توانی به جهان خدمت محتاجان کن قدمی یا قلمی یا درمی یا بدنی
هم چنین می فرماید:
من اصطنع الی احد من اهل بیتی یداً کافیته یوم القیمة [۳]؛ هر کس به یکی از ذریّه و اهل من خوبی کند و کمکی رساند، روز قیامت تلافی خواهم نمود.
خمس دهنده نباید این کار را بزرگ بشمارد و بر سادات منّت گذارد، باید بداند که او بنده ی خداست و خدا او را واسطه قرار داده که مقداری از مال و ثروتی را که به او مرحمت نموده، به ذرّیه ی رسول خدا برساند و در مقابل آن، در دنیا ثروت بیش تر و در آخرت، ثواب و پاداش فراوان بگیرد.

آثار دنیوی خمس[ویرایش]

به تجربه ثابت شده است کسانی که خمس می دهند، هر سال مال و ثروت آنها افزایش می یابد و به عکس، کسانی که خمس نمی دهند، مال از ایشان گرفته می شود؛ هم چنین کسانی که مستطیع اند و به حج مشرّف می شوند ثروت آنها افزایش می یابد، ولی اگر به حج نروند مال از آنها گرفته می شود و فقط آه و افسوس بر آنان باقی می ماند.

پانویس[ویرایش]
 
۱. انفال/سوره۸، آیه۴۱.    
۲. جامع السعادات، ج۲، ص۱۰۷.
۳. اصول کافی، ج۴، ص۶۰.    


منبع[ویرایش]

اندیشه قم.    


رده‌های این صفحه : فقه | احکام خمس
جعبه‌ابزار