خصوصیات افراد متدینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: دین‌داری، رابطه انسان و خدا.

پرسش: افراد متدین و دین‌دار باید چه خصوصیاتی داشته باشند؟

پاسخ: خصوصیات فردی انسان مؤمن و متدین و صفات و ویژگی‌های یک فرد با ایمان را خداوند متعال در قرآن کریم و معصومین (علیهم‌السلام) در سخنان گهربار خود بیان نموده‌اند.صفات مومن

[ویرایش]

از بارزترین صفات مؤمن، ادای واجبات الاهی و ترک محرمات است.

← روایات معصومین


«حضرت رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) می‌فرماید: «به آنچه خدا واجب کرده عمل کن تا با تقواترین مردم باشی.»
حضرت علی (علیه‌السلام) فرمودند: «در ترک گناه با نفس خویش دست و پنجه نرم کنید تا کشاندن آن به سوی طاعات و عبادات بر شما آسان شود.»
همچنین می‌فرماید: «هیچ عبادتی مانند انجام فرایض و واجبات نیست.»
امام باقر (علیه‌السلام) نیز می‌فرماید: «هیچ عبادتی نزد خدا به اندازه نگه‌داری شکم و دامن، از حرام ارزش ندارد.»

←← روایت پیامبر


در روایات؛ جدای از این دو، صفات زیادی برای مؤمن شمرده شده است. البته همان‌طور که روشن است درجه ایمان بالاتر از اسلام است و مؤمن بالاتر از مسلمان؛ یعنی برای ورود به اسلام فقط گفتن شهادتین کافی است، ولی برای رسیدن به درجه ایمان راهی بس طولانی در پیش است. خداوند در قرآن کریم با تعبیر بسیار جالبی از قول کسانی که به ظاهر ایمان آورده‌اند؛ می‌فرماید: "بادیه نشینان گفتند: ایمان آورده‌ایم، بگو: ایمان نیاورده‌اید بلکه بگویید مسلمان شده‌ایم؛ و هنوز ایمان در دلهای‌تان نفوذ نکرده است. اگر اطاعت خدا و پیامبر وى کنید، چیزى از اعمالتان نمی‌کاهد که خدا آمرزگار و رحیم است. " بله ایمان بعد از اطاعت خدا و پیامبرش در همه زمینه‌ها آشکار می‌شود با توجه به این نکته بیان می‌شود:

←← یک‌صدو سه صفت برای مؤمن


روزی حضرت امام علی (علیه‌السلام) صفات مؤمن را از پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) سؤال کرد؛ حضرت در جواب یک‌صدو سه صفت برای مؤمن برشمردند که به جهت اختصار به برخی از آن اشاره می‌شود: مؤمن حلیم و صبور، خوش گفتار و گشاده دل است، شادی او در صورتش نمایان و حزنش در سینه پنهان. خنده‌اش تبسم و اجتماعش تعلٌم است، غافل را تذکر می‌دهد و جاهل را تعلیم. در امری که به او مربوط نیست وارد نمی‌شود. غیبت هیچ شخصی را نمی‌کند و در شبهات احتیاط می‌کند. بسیار بخشنده است. از عسل شیرین‌تر و از کوه سخت‌تر است. سرٌ کسی را آشکار نکرده و زیاد عبادت می‌کند، در امانات مردم بسیار امین و راستگو و عفیف است. به وعده‌هایش وفا می‌کند، به دنبال امور متعالی و برتر است، خرج زندگی‌اش کم و عبادتش زیاد است، باطل را از دوستش قبول نمی‌کند و حق را حتی از دشمنش نیز قبول می‌کند، در کَسب‌اش شبهه (چه رسد به حرام) وارد نمی‌کند. اگر با کسی دشمن باشد؛ این دشمنی او را از انصاف خارج نمی‌کند، و اگر کسی را دوست داشته باشد؛ به خاطر او به گناه نمی‌افتد. قطع رحم نمی‌کند (با پدر و مادر و فامیل، قطع ارتباط نمی‌کند و به آنها خصوصاً پدر ومادر احترام می‌گذارد.) و با ایتام مهربان است.
با متصف شدن به این صفات و دیگر صفات مشابه که در روایات ما برای مؤمن ذکر شده است با استعانت از خداوند می‌توان به یک انسان نمونه و مورد قبول دین تبدیل شد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، ج۲، ص۸۲، ناشر:المکتبه الاسلامیه، تهران، چاپ اول، ۱۳۸۸ ه ق.    
۲. تمیمی آمدی، عبدالواحد، غرر الحکم، ص۴۷۳.    
۳. امام علی (علیه‌السلام)، نهج البلاغه، حکمت۱۱۹.    
۴. کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، ج۲، ص۷۹، ناشر:المکتبه الاسلامیه، تهران، چاپ اول، ۱۳۸۸ ه ق.    
۵. سوره حجرات/۴۹، آیه۱۴.    
۶. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج۶۴، ص۳۱۰.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «خصوصیات افراد متدین»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۹/۷    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | فضائل اخلاقی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار