حکومت امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش:در تاریخ خوانده‌ ایم که هر حکومت و تمدنی روزی سقوط می‌کند، آیا امکان ندارد که حکومت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) هم روزی سقوط کند؟ یعنی مردم به آن عادت کنند و از آن دلزده شوند؟


پاسخ اجمالی:[ویرایش]

چنین چیزی در زمان حکومت جهانی امام عصر (عج) متصور نیست؛ زیرا حکومت‌ها یا به دلیل ظلم و ستم و انحراف از اصول عدالت سقوط می‌کنند و یا به دلیل فریب مردم و دلزدگی آنها از حکومت. این عوامل در زمان حکوت جهانی حضرت مهدی (عج) محال است.

پاسخ تفصیلی:[ویرایش]


عوامل افول و سقوط یک حکومت[ویرایش]

افول و سقوط یک حکومت از دو ناحیه امکان دارد:

← ظلم و ستم و دور شدن از راه حق و عدالت
الف- زوال ارکان و پایه های هر حکومتی به دلیل ظلم و ستم و دور شدن از راه حق و عدالت است، که نتیجه‌ی آن یا طغیان و قیام مردم علیه حکومت و یا هجوم بیگانگان و در نهایت سرنگونی حکومت است. بسیاری از حکومت ها که در طول تاریخ سرنگون شده‌اند به همین دلیل بوده است. مثلاً در دوره‌ی اسلامی حکومت بنی‌امیه به دلیل ظلم، ستم و بی عدالتی، به وسیلۀ عباسی ها سقوط کرد، یا حکومت عباسی ها که با هجوم مغول‌ها نابود شد و یا حکومت ساسانیان در ایران که با هجوم مسلمانان کاملاً تسلیم شد؛ زیرا ظلم و ستم به حدی بود که مردم هیچ علاقه‌ای برای دفاع از این حکومت‌ها نداشتند، بلکه به دنبال نجات دهنده ای می‌گشتند تا از ظلم و ستم رهایی یابند. انقلاب اسلامی و سرنگونی حکومت شاهنشاهی نیز قیام مردم ایران علیه ظلم و ستم بود.
در طول تاریخ تمام حکومت‌های ظالمانه با چنین وضعی مواجه شدند که یا از درون پاشیدند و یا با هجوم بیگانگان به دلیل پاشیدگی درونی و دلزدگی مردم، تسلیم و نابود شدند.

← فریب مردم از راه تبلیغات
ب- از دیگر عوامل سقوط یک حکومت، فریب مردم از راه تبلیغات و دلزده کردن آنها از حکومت است. چنان که در زمان حکومت امیرالمؤمنین (ع) واقع شد. تبلیغات سنگین مخالفان و جنگ هایی که بر امام (ع) تحمیل شد اجازه‌ی فکر کردن را به مردم آن زمان نداد، گذشته از این که به دلیل انحرافاتی که در جامعه‌ی آن روز پیدا شده بود، امام (ع) راضی به قبول حکومت نبودند؛ زیرا می‌دانستند که خواص جامعه دچار انحرافات بسیاری شده‌اند و اجرای عدالت درباره‌ی آنها باعث دردسرهای فراوان برای حکومت می‌شود. مردم هم به دلیل دور افتادن از حقیقت اسلام ناب مقاومت در برابر هجوم انحرافات و تبلیغات منفی را ندارند [۱] [۲] که در مجموع، نتیجه‌ای جز شهادت حضرت و پایان حکومت ایشان نبود.

← عوامل سقوط حکومت وجهانی امام عصر
اما در حکومت جهانی حضرت ولی الله الاعظم (عج)، مورد اوّل متصور نیست. به دلیل این که مردم آگاه و عاقل شده‌اند و سطح عقل و علم مردم پیشرفت کرده است. حکومت واحد جهانی، ارکان اصلی تبلیغاتی و رسانه‌ای را در دست دارد. تمامی احکام اسلام، از جمله امر به معروف و نهی از منکر اجرا می‌شود. بنابراین، چنین دلزدگی و دلسردی در بارۀ حکومت امام زمان متصور نیست. با این بیان مورد دوم (فریب مردم) نیز منتفی خواهد بود.
البته درست است که شیطان در آن زمان هم فعال بوده و برخی را نیز فریب می‌دهد، اما اکثریت مردم به دلایلی که بیان شد راه حق را شناخته، فریب نمی‌خورند و دلزده هم نمی‌شوند. [۳] [۴] [۵]

پانویس[ویرایش]
 
۱. علی از زبان علی یا زندگانی امیر المومنین علی (علیه السلام) دفتر نشر فرهنگ اسلامی ۱۳۷۹ صص:۱۶۴- ۱۶۰ - دکتر سید جعفر شهیدی،
۲. سیره سیاسی و اجتماعی امام علی (علیه السلام) سید سعید لواسانی - دفتر تدرین و پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی ۱۳۸۰ صص: ۵۱ - ۷۶
۳. برای اطلاع مختصر از حکومت جهانی امام مهدی "سلام الله علیه" نگاه کنید: ناصر مکارم شیرازی، مهدی انقلابی بزرگ -
۴. ابراهیم امینی، دادگستر جهان.
۵. هادی کامل سلیمان، روزگار رهایی ترجمه علی اکبر مهدی پور، ج۲.


منبع[ویرایش]

اسلام کویست    


رده‌های این صفحه : مهدویت | ظهور | حکومت جهانی حضرت
جعبه‌ابزار