حورالعینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حورالعین، حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها.
پرسش: در کدام سوره اسم حورالعین به احترام حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ نیامده است؟
پاسخ:


منزلت اهل بیت

[ویرایش]

سوره " انسان " که به نام‌های "دهر" و "هل أتی" نیز خوانده می‌شود، دارای آیاتی است که درباره اهل بیت ـ علیهم‌السلام ـ نازل شده و شأن و منزلت آنها را نشان می‌دهد. مهم‌ترین این آیات، آیه ۸ و ۹ می باشد:" وَ یُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلیَ‌ حُبِّهِ مِسْکِینًا وَ یَتِیمًا وَ أَسِیرًا • إِنمَّا نُطْعِمُکمُ‌ْ لِوَجْهِ اللَّهِ لَا نُرِیدُ مِنکمُ‌ْ جَزَاءً وَ لَا شُکُورًا ".

نعمت‌های بهشتی

[ویرایش]

در ادامه این آیات، تعدادی از اوصاف و نعمت‌های بهشتی را ذکر می‌کند:
در آنجا بر تخت‌ها تکیه می‌زنند؛ در‌حالی‌که آفتابی (که از گرمایش ناراحت شوند) و سرمایی (که از سختی‌اش به زحمت افتند) نمی‌بینند و سایه‌های درختان به آنان نزدیک و میوه‌هایش به‌آسانی در دسترس است و ظرف‌هایی از نقره فام و قدح‌هایی بلورین (که پر از غذا و نوشیدنی است) پیرامون آنان می‌گردانند.

دیدگاه مفسران

[ویرایش]

و آیات دیگری از نعمت‌های بهشتی که بیانشان در این‌جا ضرورتی ندارد. آنچه در این‌جا قابل توجه است، این است که از حورالعین که جزو نعمت‌های بهشتی است و غالباً در شمارش نعمت‌های بهشتی ذکری از آن وجود دارد، در این‌جا ذکر نشده است. این امر با توجه به آنکه نعمت‌های بهشتی بعد از مناقب اهل بیت به شمارش آمده، بعضی از مفسران را به تحلیل‌هایی وا داشته است:

← دیدگاه آلوسی


« به گفته جمعی از دانشمندان اسلامی از جمله "آلوسی" مفسر معروف اهل سنت ، بسیاری از نعمت‌های بهشتی در این سوره برشمرده شده است؛ ولی از "حورالعین" که غالباً در قرآن مجید در عداد نعمت‌های بهشتی آمده، مطلقاً سخنی مطرح نیست، ممکن است این امر به‌خاطر نزول این سوره درباره فاطمه زهرا و همسر و فرزندانش ‌باشد که به احترام بانوی اسلام ـ سلام‌الله‌علیها ـ ذکری از "حور" به میان نیامد!».
این آیات تنها موردی در قرآن است که بعضی از مفسران قائل شده‌اند به احترام حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ نامی از حورالعین در میان نعمت‌های بهشتی برده نشده است.

یادآوری یک نکته

[ویرایش]

البته این نظر آلوسی، عقیده‌ای استحسانی است؛ زیرا بخش‌های دیگری از قرآن نیز وجود دارد که بدون آن‌که اشاره به خصوصیات حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ در آن وجود داشته باشد، اما از حور‌العین نیز در میان نعمت‌های بهشتی سخنی به میان نیامده است که نمونه آن را می‌توان در سوره بعد از " انسان " یعنی سوره "مرسلات" مشاهده کرد.

نتیجه بحث

[ویرایش]

گفتنی است که رد این نظریه، ذره ای از شأن و مقام آن حضرت کم نمی‌کند و اگر به‌لحاظ تفسیر ی دلیلی بر این قول نیافتیم و حتی اگر اسم حور‌العین در این‌جا ذکر شده بود، بی‌احترامی به حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ به‌شمار نمی‌آمد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. انسان (۷۶)، آیه ۸ و ۹؛ و غذا را در عین دوست داشتنش به مسکین و یتیم و اسیر انفاق می‌کنند. (و می‌گویند) ما شما را فقط برای خشنودی خدا اطعام می‌کنیم و انتظار هیچ پاداش و سپاسی را از شما نداریم.    
۲. انسان (۷۶)، آیه ۱۳ ۱۵.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ۲۵، ص ۳۴۸، دار الکتب الإسلامیة، چاپ اول، تهران، ۱۳۷۴ ش.    
۴. کهف (۱۸)، آیه ۳۱.    
۵. توبه (۹)، آیه ۷۲.    
۶. حج (۲۲)، آیه ۲۳ ۲۴.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئیست.    


رده‌های این صفحه : حضرت زهرا | فضائل اهل بیت
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار