حقانیت تشیعذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش:اگر شیعه حق است، چرا در اقلیت می‌باشد و اکثریت، مذهب تسنّن را پذیرفته‌اند؟
پاسخ:

نبودن اکثریت نشانه حقانیت و اقلیت نشانه خلاف آن

[ویرایش]

هیچگاه اکثریت نشانه حقانیت و اقلیت نشانه خلاف آن نیست، در طول تبلیغ پیامبران، از زمان حضرت نوح(ع) تا عصر حضرت خاتم(ص) مؤمنان در اقلیت بودند.

قرآن وکم بودن طرفداران حق در طول تاریخ

[ویرایش]

قرآن آنگاه که مبارزات پی‌گیر انبیا را یاد می‌کند، پیوسته تذکر می‌دهد: گروندگان و مؤمنان به آنان بسیار اندک بودند. درباره نوح که نهصد و پنجاه سال فَلَبِثَ فِیهِمْ أَلْفَ سَنَة إِلاّ خَمْسِینَ عامّا به تبلیغ پرداخت، می‌فرماید:
«وَما آمَنَ مَعَهُ إِلاّ قلیل».«جز اندکی به همراه او ایمان نیاوردند».در آیه دیگر می‌فرماید:«وَقَلیلٌ مِنْ عِبادی الشَّکُور». «اندکی از بندگان من سپاسگزارند».

قرآن وهشدار از پیروی اکثریت

[ویرایش]

قرآن درباره پیروی از اکثریت، به پیامبر هشدار می‌دهد ومی‌فرماید:«إِنْ تُطِعْ أَکْثَرَ مَنْ فِی الأَرْض یُضِلّوک عَنْ سَبیلِ اللّه».«اگر از اکثـریت مردم روی زمین پیروی کنـی، تو را از راه خدا گمراه می‌کنند».
و باز به پیامبر یادآور می‌شود:«وَما أَکْثَرُ النّاسِ وَلَوْ حَرَصْتَ بِمُؤمِنین». «هر چند بکوشی، اکثریت مردم ایمان نمی‌آورند».
بزرگترین جمعیت‌ها در جهان از آنِ کشورهایی چون چین با حدود یک میلیارد و سیصد میلیون نفر و هند با بیش از یک میلیارد نفر جمعیت است که اکثریت مردم آنها را مادی‌گرایان و بت‌پرست‌ها تشکیل می‌دهند. اگر مجموع جمعیت مسلمانان را که یک میلیارد و سیصد میلیون تخمین زده می‌شود نسبت به جمعیت ۶میلیاردی کره زمین، بسنجیم، از اکثریت برخوردار نیستند.

راه تشخیص حق از باطل درکلام امیرمؤمنان ع

[ویرایش]

امیرمؤمنان علی بن ابی طالب(ع) در یکی از سخنان حکیمانه خود، درباره شناخت حق و باطل، بیانی دارد که یادآور می‌شویم:در جنگ جمل مردی از امیرمؤمنان سؤال کرد: آیا با طلحه و زبیر نبرد می‌کنی، در حالی که آنان از برجسته‌ترین اصحاب پیامبرند؟
امام در پاسخ فرمود: تو در اشتباهی. عظمت و بزرگی اشخاص، نشانه حق و باطل نیست، حق را بشناس تا اهل آن را بشناسی؛ و باطل را بشناس، آنگاه اهل آن را خواهی شناخت».
[۶] إنّک لرجل ملبوس علیک.... جاذبه و دافعه امام علی به نقل از کتاب علی و بنوه از دکتر طه حسین.

گذشته از این، شیعه هر چند نسبت به جمعیت کل مسلمانان، در اقلیت است، ولی برای خود، جمعیت عظیمی را در جهان تشکیل می‌دهند و لذا در غالب نقاط جهان حضور مؤثر دارند. علاوه بر کشورهای ایران و عراق و آذربایجان و بحرین و لبنان که اکثریت آنها را شیعیان تشکیل می‌دهند، در تمام کشورهای اسلامی، اقلیت قابل ملاحظه‌ای از شیعیان وجود دارد که برای خود مساجد، مؤسسات، مدارس و برنامه‌های فرهنگی دارند.

کشتار تشیع در طول تاریخ

[ویرایش]

اصولاً باید توجه کرد که شیعه به عنوان اپوزیسیون و مخالف نظام حاکم شناخته می‌شد و نظام‌های سیاسی برای سرکوب بلکه ریشه‌کن کردن آنها، به آنان لقب «روافض» داده بودند. به عنوان نمونه، سلطان محمود غزنوی پس از تسلط بر شرق خراسان، به ریشه کن کردن دو گروه، یکی شیعه و دیگری معتزله همت گمارد، چندان که آثار علمی و کتابخانه‌های آنان را از بین برد تا اثری از تشیع و معتزله باقی نماند. او پیوسته اهل حدیث و کرامیه را تقویت می‌کرد، و شیعه و معتزله را دشمن اصلی خود می‌دانست.
[۷] یکی از مردم خراسان موسوم به عبدلله بن کرام به زهد ریایی و حیله و تزویر،جمعی کثیر را تابع مذهب خود گردانید که از جمله اتباع او یکی سلطان محمود بود که بلای عظیمی برای شیعه و اهل کلام شد (یادداشت‌های قزوینی، حواشی، ج۷، ص ۶۰) به نقل از لغت‌نامه دهخدا.

صلاح الدین ایوبی، پس از خیانت به فاطمیان، تصمیم بر قتل عام شیعه گرفت و گروه بی‌شماری از آنان را کشت.
[۸] اعیان الشیعه، ج۳، ص ۳۰، مظفر، تاریخ الشیعه، ص ۱۹۲.

در دوران حکومت عثمانی، در زمان سلطان سلیم به خاطر فتوای یک فقیه حنفی به نام نوح، ۴۰۰۰۰ شیعه در ترکیه فعلی سر بریده شدند.
[۹] البلاد العربیه والدولة العثمانیه، حصری، ص ۴۰، چاپ:۳۶م؛ اعیان الشیعة، ج۱، ص۳۰ـ ۱۳ (او به جای ۴۰۰۰۰، عدد ۷۰۰۰۰ را آورده است؛ شرف الدین عاملی، الفصول المهمه، ص ۱۴۰، چاپ نجف.

در دوران حکومت جزار در لبنان، در جبل عامل حمام خون به راه افتاد و نسل‌کشی شیعه صورت گرفت، به گونه‌ای که کتاب‌های آنان مدت‌ها به جای هیزم در تنور نانوایان می‌سوخت.
[۱۰] دائرة المعارف اللبنانیه، فؤاد البستانی، در شرح حال ابراهیم یحیی.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. عنکبوت/سوره۲۹،آیه۱۴.    
۲. هود/سوره۱۱،آیه۴۰.    
۳. سبأ/سوره۳۴،آیه۱۳.    
۴. انعام/سوره۶،آیه۱۱۶.    
۵. یوسف/سوره۱۲،آیه۱۰۳.    
۶. إنّک لرجل ملبوس علیک.... جاذبه و دافعه امام علی به نقل از کتاب علی و بنوه از دکتر طه حسین.
۷. یکی از مردم خراسان موسوم به عبدلله بن کرام به زهد ریایی و حیله و تزویر،جمعی کثیر را تابع مذهب خود گردانید که از جمله اتباع او یکی سلطان محمود بود که بلای عظیمی برای شیعه و اهل کلام شد (یادداشت‌های قزوینی، حواشی، ج۷، ص ۶۰) به نقل از لغت‌نامه دهخدا.
۸. اعیان الشیعه، ج۳، ص ۳۰، مظفر، تاریخ الشیعه، ص ۱۹۲.
۹. البلاد العربیه والدولة العثمانیه، حصری، ص ۴۰، چاپ:۳۶م؛ اعیان الشیعة، ج۱، ص۳۰ـ ۱۳ (او به جای ۴۰۰۰۰، عدد ۷۰۰۰۰ را آورده است؛ شرف الدین عاملی، الفصول المهمه، ص ۱۴۰، چاپ نجف.
۱۰. دائرة المعارف اللبنانیه، فؤاد البستانی، در شرح حال ابراهیم یحیی.


منبع

[ویرایش]

شهرسوال.    


رده‌های این صفحه : شیعه | فرق و مذاهب
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار