حضرت نوحذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حضرت نوح علیه‌السلام، شغل، نجار.
پرسش: آیا حضرت نوح ـ علیه‌السلام ـ اولین فرد نجار بودند یا پیش از ایشان از پیامبران دیگر نیز به این شغل مشغول بوده اند؟ آیا اساسا شغل نجاری به امر پروردگار و توسط یکی از پیامبران به وجود آمد؟ «مانند آهنگری حضرت داود علیه‌السلام»؟
پاسخ:


حضرت نوح[ویرایش]


← علت ملقب شدن نوح به این نام
عبدالجبار یا عبدالغفار، ملقب به‌ نوح، فرزند لمک ‌بن متوشلخ و مادرش «قینوش» دختر راکیل است. گفته‌اند علت ملقب شدن او به «نوح» این بوده که برای گناه امت خود نوحه می‌کرد، یا مقصود از نوحه‌گری، دعوت قومش به ‌ توحید بود.

← ولادت
گفته شده است که وی متولد سال ۱۶۴۲ پس از هبوط حضرت آدم علیه‌السلام بوده.

← نبوت
در سن ۴۰۰ سالگی به ‌ نبوت مبعوث شده است.

← دعوت مردم به توحید
۹۵۰ سال مردم را به‌ خداپرستی و توحید دعوت نمود که حاصل این تلاش، مؤمن شدن ۴۰ مرد و ۴۰ زن در برابر خداوند بود.

← نزول عذاب
در حدود همین سال مسئله نزول عذاب و طوفان بر قومش اتفاق ‌افتاد. وی پس از طوفان ۳۵۰ سال عمر کرد.

← سن وفات
در حدود ۱۲۹۰ سالگی رحلت نمود.

← مدفن
در نجف اشرف فعلی مدفون گردید.

← فرزندان
وی در سن ۵۰۰ سالگی دارای سه فرزند پسر به‌ نام‌های «سام، حام و یافث» بود.

← علت ملقب شدن به شیخ‌ الانبیا
از جمله القاب او، شیخ‌ الانبیا است؛ زیرا پس از آدم هیچ پیامبری به‌ قدر او عمر نکرد.

← اولین پیامبر اولواالعزم
حضرت نوح، اولین پیامبر اولواالعزم و صاحب شریعت است.

← ویژگی‌ها
در وصفش گفته‌اند: مردی خردمند، فصیح و بلیغ بود، که از عقلی سرشار و صبری بسیار برخوردار، و در مناظرات و احتجاجات و برهان و جدل، قوی و بصیر و مطلع بود.

← شیوه‌های دعوت مردم
نوح با کمال بردباری و تحمل، به‌ راه‌نمایی قوم خود همت گماشت، سخنان شیرین و بیانات دل‌نشین خود را به‌کار می‌برد، امیدوار بود و یأس و نومیدی را در حریم دل خود راه نمی‌داد و با بهترین فنون دعوت، در راه تبلیغ رسالت کوشید، شب و روز، گاه و بیگاه، در آشکار و نهان آن قوم را دعوت کرد، توجه آنها را به ‌اسرار جهان و شگفتی‌های آفرینش معطوف نمود.

← نپذیرفتن دعوت حضرت
اما قوم او در مجادله، راه لجاج و عناد را پیمودند و سفسطه را از حد گذراندند؛ از‌این‌رو باطل را بر حق و هلاکت را بر نجات ترجیح دادند، و کارشان به‌جایی رسید که آن حضرت با آن عظمت روحی و روانی که داشت، کاسه صبرش لبریز شد و دست استغاثه به‌سوی خداوند بلند کرد و فرمود: خداوندا ! اینها دعوت مرا نمی‌پذیرند، و خداوند ضمن تأیید گفته نوح، وی را از ایمان آوردن آن قوم مأیوس نمود و فرمود: "جز آنها که (تاکنون) ایمان آورده‌اند، دیگر هیچ‌کس از قوم تو ایمان نخواهد آورد"!. [۱]

شغل نجاری در زمان حضرت نوح[ویرایش]

درباره نحوه کشتی‌سازی حضرت نوح به علت بُعد زمانی زیادی که وجود دارد، چیز زیادی نقل نشده است. قرآن نیز که کتاب هدایت و انسان‌سازی است تا یک کتاب تاریخ، به جنبه‌های تربیتی این داستان پرداخته است. آن‌چه مسلم است، شغل نجاری قبل از حضرت نوح وجود داشته است؛ زیرا قبل از ایشان، چوب و استفاده‌های آن به علت سهولت استفاده از آن، مورد توجه همه بوده است. از بعضی تفاسیر استفاده می‌شود که نوح نجار بود و بعد از آن به پیامبری مبعوث شد. بله ظاهراً ایشان اولین کسی بود که کشتی را به الهام خداوند ساخت. [۲]

پانویس[ویرایش]
 
۱. هود، ۳۶، سیمای الگویی پیامبران در قرآن کریم، سایت تبیان.
۲. طباطبایی، محمدحسین، المیزان، ترجمه همدانی، ج ۱۰، ص ۳۶۴.    


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : تاریخ انبیاء | حضرت نوح
جعبه‌ابزار