حضرت محسنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حضرت محسن علیه‌السلام.
پرسش: حضرت محسن کیست و چگونه به شهادت رسیده و قاتلش که بوده است؟
پاسخ:
بنابر روایات و اسناد تاریخی در منابع شیعه و اهل سنت، حضرت محسن ـ علیه‌السلام ـ از فرزندان حضرت امام علی ـ علیه‌السلام ـ و حضرت فاطمه زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ بوده و «عمر» یا «قنفذ»، حضرت فاطمه ـ سلام‌الله‌علیها ـ را میان فشار در و دیوار قرار داده و شدت این کار به‌حدی بود که پهلوی آن بانو شکست و بچه داخل شکم (حضرت محسن) سقط شد.


حضرت محسن[ویرایش]

بنابر روایاتی که از کتب شیعه و اهل سنت نقل شده حضرت محسن ـ علیه‌السلام ـ از فرزندان امام علی ـ علیه‌السلام ـ و فاطمه زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ بود که در اثر ضربه خوردن در منزل و فشار آن حضرت میان در و دیوار توسط عمر، سقط شده و به شهادت رسید.بیان این نکته نیز ضروری است که محاصره خانه حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ و آسیب رساندن به ایشان از جانب هرکسی که بوده باشد، یقیناً با دستگاه خلافت آن زمان مرتبط بوده است.

نمونه‌ای از روایات و اسناد تاریخی[ویرایش]

به‌عنوان نمونه، به برخی روایات و اسناد تاریخی از منابع شیعه و اهل سنت اشاره می‌شود:

← منابع شیعه
از مجموع روایاتی که در ذیل می‌آید، استفاده می‌شود که حضرت محسن ـ علیه‌السلام ـ از فرزندان حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ بوده و به شهادت رسید.

←← ۱. روایتی از حضرت علی
حضرت امام علی ـ علیه‌السلام ـ فرمود: «اگر فرزندان سقط شده‌ شما روز قیامت شما را ببینند، در‌حالی‌که نامی برای آنان نگذاشته‌اید، سقط به پدرش می‌گوید: چرا برای من نامی تعیین نکردی؛ درحالی‌که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله، محسن ـ علیه‌السلام ـ را قبل از این‌که به دنیا بیاید، نام‌گذاری کرده بود». [۱]

←← ۲. روایتی از پیامبر
پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ فرمود: «...حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ زده می‌شود؛ در‌حالی‌که باردار است. در اثر این ضربت، فرزندی که همراه دارد سقط می‌شود و خود او در اثر همان ضربت از دنیا می‌رود...». [۲]

←← ۴. روایتی از طبرسی
مرحوم طبرسی می‌گوید:... أبوبکر به قنفذ پیغام فرستاد که فاطمه را بزنید، با این پیغام کار بالا گرفت و او را از علی دور کردند و قنفذ با شدت عمل بالاتری وارد صحنه شد و در نهایت قساوت و شدت، دخت گرامی پیامبر را میان فشار درب و دیوار قرار داده و شدت این کار به‌حدی بود که پهلوی آن بانو شکست و بچه داخل شکم سقط شد!. [۳]

← منابع اهل سنت

←← ۱. روایتی از ابراهیم بن سیار نظام
ابراهیم بن سیار نظام معتزلی (۱۶۰ ـ ۲۳۱) که به‌خاطر زیبایی کلامش در نظم و نثر به نظّام معروف شده است، در کتاب‌های متعددی، واقعه بعد از حضور در خانه فاطمه ـ سلام‌الله‌علیها ـ را نقل می‌کند. او می‌گوید: عمر در روز اخذ بیعت برای ابی‌بکر، بر شکم فاطمه زد، او فرزندی که در رحم داشت و نام او را محسن نهاده بودند، سقط کرد! [۴] [۵] [۶]

←← ۲. روایتی از احمد بن محمد
«احمد بن محمّد» معروف به «ابن ابی‌دارم»، محدث کوفی (متوفای سال ۳۵۷)، کسی است که محمد بن أحمد بن حماد کوفی درباره او می‌گوید: «کان مستقیم الأمر، عامة دهره»: او در سراسر عمر خود پوینده راه راست بود.
او نقل می‌کند که در محضر او این خبر خوانده شد: عمر لگدی بر فاطمه زد و او فرزندی که در رحم به نام محسن داشت، سقط کرد!

←← ۳. روایتی از ابن سعد و بلاذری
ابن سعد در طبقات و بلاذری در انساب الاشراف آورده است: فرزندانی که مادرشان حضرت فاطمه ـ سلام‌الله‌علیها ـ دختر رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ است که شامل امام حسن ـ علیه‌السلام ـ و امام حسین ـ علیه‌السلام ـ و محسن و زینب کبرا و ام‌کلثوم کبرا است. محسن در جریان حمله به خانه حضرت زهرا ـ سلام‌الله‌علیها ـ سقط شد.

←← ۴. روایتی از ابن کثیر
ابن اثیر می‌گوید: محسن در کودکی وفات یافته است.

پانویس[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج ۴۳، ص ۱۹۵، مؤسسة الوفاء بیروت - لبنان، ۱۴۰۴ق.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج ۲۸، ص ۶۲، مؤسسة الوفاء بیروت لبنان، ۱۴۰۴ق.    
۳. طبرسی‌، احمد بن علی، الإحتجاج علی أهل اللجاج‌، ج ۱، ص ۱۰۹، نشر مرتضی، مشهد، چاپ اول، ۱۴۰۳ق     .
۴. و در ترجمه نظام به کتاب «بحوث فی الملل و النحل»، ج ۳، ص ۲۴۸ ـ ۲۵۵ مراجعه شود. « انّ عمر ضرب بطن فاطمة یوم البیعة حتی ألقت المحسن من بطنها».
۵. صفدی، الوافی بالوفیات، ج ۶، ص ۱۵     .
۶. ملل و نحل شهرستانی، ج ۱، ص ۵۷، چاپ دار المعرفة، بیروت.


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه‌ابزار