حضرت زهراذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حضرت زهرا علیها‌السلام، پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم.
پرسش: حضرت زهرا ـ علیها‌السلام ـ در دوران کودکی نزد چه کسی زندگی می‌کرد؟


زمان ولادت حضرت زهرا

[ویرایش]

اکثر علمای امامیه
[۳] حیات القلوب، ج ۲، ص ۱۴۹.
[۴] فیض کاشانی در وافی، ج ۱، ص ۱۷۳.
نوشته‌اند: که فاطمه پنج سال بعد از بعثت تولد یافت؛ مدرک آن روایتی است که ابوبصیر از امام صادق ـ علیه‌السلام ـ روایت کرده که فرموده: مادرم فاطمه در بیستم جمادی‌الثانی در هنگامی که پیغمبر چهل و پنج ساله بود، به دنیا آمد؛ هشت سال با پدرش در مکه بود و ده سال در مدینه با پدرش زندگی کرد.
[۶] نظر شیخ مفید این است که در سال دوم بعثت بانوی دو عالم متولد شده که مختار حضرت استاد نیز همان است؛ ولی بنده به‌خاطر روایت امام صادق ـ علیه‌السلام ـ آن را قبول می‌کنم؛ اما نظر استاد مورد نظر باشد، بهتر است.


دوران شیرخوارگی و کودکی حضرت زهرا

[ویرایش]

پس فاطمه زهرا ـ علیها‌السلام ـ در دوران کودکی پیش پدر عزیزش رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم ـ و مادر گرامیش بانوی بزرگ اسلام خدیجه کبری زندگی می‌کردند و دوران شیرخوارگی و ایام کودکی زهرا ـ علیها‌السلام ـ در محیط بسیار خطرناک و اوضاع بحرانی انقلابی صدر اسلام گذشت که بدون شک در روح آن کودک تأثیرات شایانی داشته است. با شرایط سختی که اسلام در آغاز راه بود و سخت‌ترین مراحل را باید طی می‌نمود تا پایه‌ریزی شود و مشرکان محیطی مخوف و وحشتناک برای مسلمانان نوپا مهیا کرده بودند و آنها را شکنجه می‌دادند تا از اسلام دست بردارند، و نقشه‌های مختلف برای قتل پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم ـ کشیدند. فاطمه زهرا ـ علیها‌السلام ـ در چنین روزگاری بحرانی و در چنین محیط خطرناک و وحشت‌آوری به دنیا آمد و رشد‌و‌نمود کرد؛ مدتی از دوران شیرخوارگی او در شعب ابوطالب سپری شد و در همان‌جا از شیر خوردن باز گرفته شد و در همان ریگستان سوزان راه رفتن را یاد گرفت. و در همان محیط قحطی غذاخور شد، بانویی که مادر یازده امام باید می‌شد، باید در چنین محیطی رشد نماید (علیها و علیهم صلوات‌الله و ملائکته و رسولِهِ علیه‌السلام).

وفات مادر

[ویرایش]

فاطمه ـ علیها‌السلام ـ در سن پنج سالگی بود، که پیامبر اکرم ‌ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم ـ و بنی‌هاشم از محاصره اقتصادی و تنگنای وحشتناک شِعْب نجات یافته و به خانه و زندگی خودشان برگشتند، این زندگی برای زهرای مرضیه تازگی داشت؛ اما افسوس که این شادی دوامی نداشت، چرا‌که حادثه‌ جانسوزی روح حساس فاطمه کوچک را افسرده نمود و بزرگ‌ترین ضربه روحی را بر خود دید، در این حال بود که هرازگاه سراغ مادر را می‌گرفت و گریه می‌نمود و از پدر مهربانش مادر را می‌خواست؛ لذا بعد از مرگ مادر تنها امید و تکیه‌گاه زهرا ـ علیها‌السلام ـ پدر مهربانش بود.

محبت وافر پیامبر به حضرت زهرا

[ویرایش]

پدرش نیز از غم مرگ یار عزیزش خدیجه و پشتیبان بزرگش ابوطالب در اندوه و سوگ بود. بعد از این زهرا باید غمخوار و یار پدر باشد و شاهد تمام تلخی‌ها و آزارهایی باشد که توسط مشرکان مکه بر پدرش روا می‌شد. روزگاری بسیار غمبار در خانه و زندگی برای فاطمه ـ علیها‌السلام ـ حاکم بود؛ پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم ـ بعد از خدیجه با زنی به نام «سوده» ازدواج کرد، و زنان دیگری هم اختیار نمود که درباره حضرت زهرا ـ علیها‌السلام ـ اظهار علاقه می‌نمودند؛ اما هیچ محبت و علاقه‌ای جایگزین مهر و علاقه مادر نمی‌شود؛ اما رسول خدا ‌ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم ـ با درک شرایط و موقعیت روحی دختر گرامیش اظهار محبت بیش از پیش درباره او می‌نمود و جبران فقدان مادر می‌کرد و درباره او بسیار سفارش می‌نمود و خیلی او را دوست می‌داشت، و در کنار خویش او را تربیت می‌نمود؛ لذا این حوادث خللی بر روح آن حضرت وارد نساخت؛ بلکه برعکس گوهر وجودش را صیقل داد و تابناک نمود و برای هرگونه مبارزه‌ای آماده و نیرومندش گردانید.

مهاجرت به یثرب

[ویرایش]

پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم ـ بر اثر فشار و اذیت مشرکان تصمیم به مهاجرت از مکه به یثرب شد و علی ـ علیه‌السلام ـ را مأمور ساخت تا فاطمه و مادرش و دختر پیامبر و فاطمه دختر حمزه سیدالشهدا را به یثرب بیاورد. علی با شجاعت و شهامت این وظیفه را انجام داد و به سلامتی امانت رسول‌الله ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم ـ را به او رسانید.

سخن ام‌سلمه درباره حضرت زهرا

[ویرایش]

پیامبر بعد از ازدواج با ام‌سلمه، فاطمه ـ علیها‌السلام ـ را به او سپرد تا در تربیت او کوشش کند و از او مواظبت کند؛ ولی ام‌سلمه می‌گوید: «رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم ـ فاطمه را به من سپرد تا او را تربیت کنم، من هم از تربیت او دریغ نورزیدم؛ اما به خدا سوگند او از من با ادب‌تر و داناتر بود.
[۷] دلایل الامه، ص ۱۱.


پیامبر اولین عمخوار حضرت زهرا

[ویرایش]

بعد از هجرت، ديگر دوران كودكی حضرت زهرا ـ عليها‌السلام ـ سپری می‌شد و كم‌كم به سن بلوغ، و جوانی می‌رسيد، و بعد از مادرش پدر اولين غمخوار و تربيت كننده او بود و نيز كه دو تن از زوجات پيامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم ـ يعنی (سوده و ام‌سلمه) كه هر دو مورد احترام پيامبر بودند، برای زهرا وظايف مادری را انجام می‌دادند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. کلینی، اصول کافی، ج ۱، ص ۴۵۸.    
۲. ابن شهر آشوب، مناقب، ج ۳، ص ۳۵۷.    
۳. حیات القلوب، ج ۲، ص ۱۴۹.
۴. فیض کاشانی در وافی، ج ۱، ص ۱۷۳.
۵. علامه مجلسی، بحارالانوار، ج ۴۳، ص ۶.    
۶. نظر شیخ مفید این است که در سال دوم بعثت بانوی دو عالم متولد شده که مختار حضرت استاد نیز همان است؛ ولی بنده به‌خاطر روایت امام صادق ـ علیه‌السلام ـ آن را قبول می‌کنم؛ اما نظر استاد مورد نظر باشد، بهتر است.
۷. دلایل الامه، ص ۱۱.


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم    


رده‌های این صفحه : تاریخ معصومان | حضرت زهرا
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار