حجتذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش: آیا می شود کره زمین بدون امام پا بر جا باشد؟
پاسخ:


حجت و امام واسطه فیوضات الهی[ویرایش]

راوی اسحاق بن عمار گوید از امام صادق علیه السلام شنیدم میفرمود هرگز زمین و جامعه بشری خالی از حجّت و از ولایت کبری و امام نخواهد بود زیرا حجت و امام واسطه فیوضات الهی و غرض از خلقت و نظام هستی است از جمله آثار بی‌شمار وجود حجت و امام آنست که چنانچه مردم در دین اسلام و در احکام قرآن تصرّف نمایند و بطور بدعت و عمد بر احکام آن بیفزایند و یا از نظر جهل و قصور نظر تصرف شود امام باید نقص را رفع‌ نماید و بمردم اعلام کند و چنانچه از اجرای بعض احکام سرپیچی نمایند مردم را الزام باجراء آن نماید.
عَلِیُّ بْنُ إِبْرَاهِیمَ عَنْ أَبِیهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِی عُمَیْرٍ عَنْ مَنْصُورِ بْنِ یُونُسَ وَ سَعْدَانَ بْنِ مُسْلِمٍ عَنْ إِسْحَاقَ بْنِ عَمَّارٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ سَمِعْتُهُ یَقُولُ إِنَّ الْأَرْضَ لَا تَخْلُو إِلَّا وَ فِیهَا إِمَامٌ کَیْمَا إِنْ زَادَ الْمُؤْمِنُونَ شَیْئاً رَدَّهُمْ وَ إِنْ نَقَصُوا شَیْئاً أَتَمَّهُ لَهُمْ. [۱]
راوی اسحاق بن عمّار گوید از امام صادق علیه السلام شنیدم میفرمود هرگز زمین و جامعه بشری خالی از حجت و از ولایت کبری و امام نخواهد بود زیرا حجت و امام واسطه فیوضات الهی و غرض از خلقت و نظام هستی است از جمله آثار بی‌شمار وجود حجت و امام آنست که چنانچه مردم در دین اسلام و در احکام قرآن تصرف نمایند و بطور بدعت و عمد بر احکام آن بیفزایند و یا از نظر جهل و قصور نظر تصرف شود امام باید نقص را رفع‌ نماید و بمردم اعلام کند و چنانچه از اجرای بعض احکام سرپیچی نمایند مردم را الزام باجراء آن نماید.

امام‌واصلاح نواقصی‌هاوخطاواشتباه[ویرایش]

هم چنین وظیفه امام آنست که آن را ترمیم نماید و مانع شود از اینکه در احکام اسلامی تصرف و بدعت شود بالاخره نگهبان و ناظر بر احکام قرآن است زیرا چه بسا از آنان خطا در اجتهاد و یا در باره اجرای احکام افراط و یا تفریط رخ دهد وظیفه امام اصلاح نواقصی است که در باره احکام و اجراء آنها پیش می‌آید.
زیرا امام دارای ولایت کبری و معصوم از لغزش و اشتباه است ولی عموم مردم از صالح و طالح هرگز منزه از اشتباه و یا خطا نخواهند بود و چه بسیار در مسائل معارفی و یا احکام عملی برنامه برهان و دلیل پنداشته‌اند ولی خطا و اشتباهاتی رخ داده مانند قدم عالم و حدوث آن که مطرح است و نظایر آنها و بسیاری از اسرار که از افق افکار مردم خارج است و سبب انحراف عقیده و یا خطاء خواهد شد و امام و ولایت کبری وظیفه دارد که مردم را بقدر یسر از خطاء باز دارد و در موقع لزوم و اقتضاء حقایق را اعلام نماید.
« عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (ع):قَالَ مَا زَالَتِ الْأَرْضُ إِلَّا وَ لِلَّهِ فِیهَا الْحُجَّةُ یُعَرِّفُ الْحَلَالَ وَ الْحَرَامَ وَ یَدْعُو النَّاسَ إِلَی سَبِیلِ اللَّهِ». [۲]
امام صادق (ع): زمین از بین نمی رود مگر اینکه حجت خداوند در زمین باقی است، که حلال و حرام را بر مردم بشناساند و مردم را به راه خدا دعوت کند.
« قَالَ إِنَّ اللَّهَ لَمْ یَدَعِ الْأَرْضَ بِغَیْرِ عَالِمٍ وَ لَوْ لَا ذَلِکَ لَمْ یُعْرَفِ الْحَقُّ مِنَ الْبَاطِلِ». [۳]امام صادق (ع) فرمود: خداوند زمین را بدون عالم رها نمی كند ، اگر عالم در زمین نباشد حق از باطل تشخیص داده نمی شود.
در این باره روایت بسیار زیاد است ، بدین جهت از ذكر آنها صرف نظر می كنیم .

پانویس[ویرایش]
 
۱. کافی ج ۱ ص ۱۷۸.    
۲. کافی ج ۱ ص ۱۷۸.    
۳. کافی ج ۱ ص ۱۷۸.    


منبع[ویرایش]

شهرسوال.    


رده‌های این صفحه : کلام | امام شناسی | امامت عامه
جعبه‌ابزار