جواب منفی دادن به خواستگارذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ازدواج، خواستگار، مجرد، روایت النکاح سنتی.

پرسش: اگر دختری خواستگار نداشته باشد یا خواستگارش مناسب نباشد و یا پدر و مادر به امید خواستگار بهتر او را رد کنند و برای همیشه مجرد بماند، آیا شامل این سخن پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) که می‌فرماید: النکاح سنتی ... می‌شود یا خیر؟ حال آن‌که با گذشت چند سال دیگر ممکن است برای همیشه زندگی مجردی را بر زندگی مشترک ترجیح دهد؟

پاسخ:


واقع‌نگری در ازدواج

[ویرایش]

ازدواج یکی از مهم‌ترین مسائل زندگی هر شخصی می‌باشد که اگر به درستی صورت گیرد، می‌تواند خوش‌بختی دنیا و آخرت شخص را به دنبال داشته باشد. در ازدواج باید واقع‌نگری نه سوء‌ظن و نه ایدآل‌نگری وسواس‌گونه سرلوحه کار قرار گیرد. با توجه به نامه شما نکاتی ارائه می‌گردد و امیدوارم مفید واقع شود.

واسطه قرار دادن دیگران

[ویرایش]

در صورتی که واقعاً شخص خواستگار شما، از معیارهای لازم برای ازدواج برخوردار است و پدر و مادر شما هم بی‌جهت بر شما سخت‌گیری می‌کنند، می‌توانید با بعضی افراد خانواده (مثل برادر، خواهر بزرگ‌تر، عمه، خاله و...) افرادی که عاقل و رازدار هستند، صحبت کنید و آن‌ها را واسطه قرار دهید تا مشکل شما رفع شده و وصلت شما صورت گیرد.

ازدواج با افراد دین‌دار

[ویرایش]

در مورد خواستگارانی که برای شما می‌آیند، اگر آن‌ها دارای شرایط لازم ازدواج (از قبیل ایمان و دین‌داری، اخلاق نیکو، اصالت خانوادگی و ...) هستند، ولی از بعضی کمالات دیگر (مثل امکانات و...) بی‌نصیب هستند و خانواده شما هم موافق با ازدواج شما با این‌گونه از افراد هستند، ازدواجتان را هرگز به تأخیر میندازید.

توکل و توسل

[ویرایش]

در امر ازدواج توکل به خداوند متعال و توسل به ائمه اطهار‌ (علیهم‌السلام) حتماً راه‌گشای جوانان خواهد بود. شما هم از توکل و توسل بی‌نصیب نباشید.

تن ندادن به هر ازدواج

[ویرایش]

به خاطر ترس از این‌که در آینده مجرد بمانید، به هر ازدواجی تن ندهید و حتماً در رابطه با معیارهای لازم برای یک همسر خوب پافشاری کنید.

مراد از النکاح سنتی

[ویرایش]

در مورد این‌که با شرایط شما آیا مشمول روایت النکاح ... می‌شوید یا نه؟ باید در جواب بگویم: این حدیث شریف می‌خواهد بفرماید: در صورتی که شرایط ازدواج برای یک شخص مهیا بوده و او تن به ازدواج ندهد یا این‌که اصلاً اصل ازدواج را قبول نداشته باشد، از ما (فلیس منی) نیست؛ ولی در رابطه با افرادی که هنوز شوهر مناسبی برای آن‌ها پیدا نشده است و اصل و اساس ازدواج را هم قبول دارند، شامل این روایت نمی‌گردند. در هر حال اولین فرصت مطلوب به دست آمده برای ازدواج را از دست ندهید و با رعایت شرایط لازم برای یک ازدواج هر چه زودتر اقدام کنید.

منابع

[ویرایش]

۱. ازدواج در اسلام، آیت‌الله مشکینی، ترجمه آیت‌الله جنتی، الهادی قم.
۲. جوانان و انتخاب همسر، علی‌اکبر مظاهری، پارسایان قم.
۳. نظام خانواده در اسلام، حسین انصاریان، انصاریان قم.

منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «جواب منفی دادن به خواستگار»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۷/۱۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار