جهادذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: جهاد، دفاع.

پرسش: لطفاً چند حدیث معتبر و مطرح را که در آنها به اهمیت و ارزش جهاد در راه خدا اشاره شده است، همراه با متن عربی احادیث و نام منبع (کتاب) آن احادیث بنویسید.

پاسخ: امیرالمؤمنین ـ علیه‌السلام ـ فرمود: جهاد دری از درهای بهشت است که خدا آن را برای دوستان ویژه خویش گشوده است و آن، پوشش تقوا و زره محکم خدا و سپر مطمئن اوست. پس هرکه آن را از روی بی‌اعتنایی ترک کند، پروردگار جامه ذلت بر او بپوشاند و گرفتار بلا شود و بر سر او خواری و زبونی فرو بارد و نور خرد از دل او رخت کشد و با بی‌اعتنایی به جهاد، حق از او روی‌گردان شود و خواری به او روی آورد و کسی به فریاد او نرسد.


روایاتی درباره جهاد

[ویرایش]

علاوه بر آنچه در قرآن کریم در فضیلت جهاد وارد شده، روایات فراوانی نیز در این زمینه وجود دارند که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

← روایتی از امام علی«فَإِنَّ الْجِهَادَ بَابٌ مِنْ أَبْوَابِ الْجَنَّةِ فَتَحَهُ اللَّهُ لِخَاصَّةِ أَوْلِیَائِهِ وَ هُوَ لِبَاسُ التَّقْوَی وَ دِرْعُ اللَّهِ الْحَصِینَةُ وَ جُنَّتُهُ الْوَثِیقَةُ فَمَنْ تَرَکَهُ رَغْبَةً عَنْهُ أَلْبَسَهُ اللَّهُ ثَوْبَ الذُّلِّ وَ شَمِلَهُ الْبَلَاءُ وَ دُیِّثَ بِالصَّغَارِ وَ الْقَمَاءَةِ وَ ضُرِبَ عَلَی قَلْبِهِ بِالْإِسْهَابِ وَ أُدِیلَ الْحَقُّ مِنْهُ بِتَضْیِیعِ الْجِهَادِ وَ سِیمَ الْخَسْفَ وَ مُنِعَ النَّصَف».‌
امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمود: جهاد دری از درهای بهشت است که خدا آن را برای دوستان ویژه خویش گشوده است و آن، پوشش تقوا و زره محکم خدا و سپر مطمئن اوست. پس هرکه آن را از روی بی‌اعتنایی ترک کند، پروردگار جامه ذلت بر او بپوشاند و گرفتار بلا شود و بر سر او خواری و زبونی فرو بارد و نور خرد از دل او رخت کشد و با بی‌اعتنایی به جهاد، حق از او روی‌گردان شود و خواری به او روی آورد و کسی به فریاد او نرسد.

← روایتی از پیامبر«عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ عَنْ أَبِی الْبَخْتَرِیِّ عَنْ أَبِی عَبْدِاللَّهِ ـ علیه‌السلام ـ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ إِنَّ جَبْرَئِیلَ أَخْبَرَنِی بِأَمْرٍ قَرَّتْ بِهِ عَیْنِی وَ فَرِحَ بِهِ قَلْبِی قَالَ یَا مُحَمَّدُ مَنْ غَزَا غَزَاةً فِی سَبِیلِ اللَّهِ مِنْ أُمَّتِکَ فَمَا أَصَابَهُ قَطْرَةٌ مِنَ السَّمَاءِ أَوْ صُدَاعٌ إِلَّا کَانَتْ لَهُ شَهَادَةً یَوْمَ الْقِیَامَة».
پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ فرمود: جبرئیل مرا خبری داد که چشمم از آن روشن و دلم از آن شاد شد. او گفت: ای محمد! هرکه از امت تو در راه خدا به جنگی برود، هیچ قطره‌ای از آسمان بر او نبارد و دچار هیچ سردردی نشود، مگر آن‌که در روز قیامت به نفع او گواهی باشد.

← روایتی دیگر«عَلِیُّ بْنُ إِبْرَاهِیمَ عَنْ أَبِیهِ عَنِ النَّوْفَلِیِّ عَنِ السَّکُونِیِّ عَنْ أَبِی‌عَبْدِ‌اللَّهِ ـ علیه‌السلام ـ قَالَ قِیلَ لِلنَّبِیِّ ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ مَا بَالُ الشَّهِیدِ لَا یُفْتَنُ فِی قَبْرِهِ فَقَالَ (النَّبِیُ‌) ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ کَفَی بِالْبَارِقَةِ فَوْقَ رَأْسِهِ فِتْنَة».
به پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله عرضه داشتند که چرا شهید (مانند دیگران) در قبر خود مورد آزمایش و سؤال قرار نمی‌گیرد؟! ایشان در پاسخ فرمودند: شمشیرهایی که گرداگرد سر او می‌درخشیدند، برای آزمایش او کافی است.

← روایتی از امام صادق«الْحُسَیْنِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ إِسْحَاقَ عَنْ سَعْدَانَ عَنْ أَبِی‌بَصِیرٍ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِاللَّهِ ـ علیه‌السلام ـ مَنْ قُتِلَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ لَمْ یُعَرِّفْهُ اللَّهُ شَیْئاً مِنْ سَیِّئَاتِهِ».
امام صادق علیه‌السلام فرمودند: هرکه در راه خدا کشته شود، پروردگار گناهانش را به او یادآور نخواهد شد.

← روایتی از رسول خدا


«عَنْ أَمِیرِالْمُؤْمِنِینَ ـ علیه‌السلام ـ قَالَ الْمَوْتُ طَالِبٌ وَ مَطْلُوبٌ لَا یُعْجِزُهُ الْمُقِیمُ وَ لَا یَفُوتُهُ الْهَارِبُ فَقَدِّمُوا وَ لَا تَتَّکِلُوا فَإِنَّهُ لَیْسَ عَنِ الْمَوْتِ مَحِیصٌ إِنَّکُمْ إِنْ لَمْ تُقْتَلُوا تَمُوتُوا وَ الَّذِی نَفْسُ عَلِیٍّ بِیَدِهِ لَأَلْفُ ضَرْبَةٍ بِالسَّیْفِ عَلَی الرَّأْسِ أَهْوَنُ‌ مِنْ مَوْتٍ عَلَی فِرَاش‌».
پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ فرمودند: بهشت دری به نام در مجاهدان دارد که آنان به سمتش رهسپار می‌شوند و در‌حالی‌که شمشیر مجاهدان بر گردنشان آویخته شده و جمعیت در انتظار حساب‌رسی‌اند، آن در بر آنان گشوده می‌شود و فرشتگان به ایشان خوش‌آمد می‌گویند. پس هرکه جهاد را رها کند، پروردگار او را دچار خودکم‌بینی، فقر و بی‌دینی خواهد کرد.

← روایتی از امیر‌المؤمنین«عَنْ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ ـ علیه‌السلام ـ قَالَ الْمَوْتُ طَالِبٌ وَ مَطْلُوبٌ لَا یُعْجِزُهُ الْمُقِیمُ وَ لَا یَفُوتُهُ الْهَارِبُ فَقَدِّمُوا وَ لَا تَتَّکِلُوا فَإِنَّهُ لَیْسَ عَنِ الْمَوْتِ مَحِیصٌ إِنَّکُمْ إِنْ لَمْ تُقْتَلُوا تَمُوتُوا وَ الَّذِی نَفْسُ عَلِیٍّ بِیَدِهِ لَأَلْفُ ضَرْبَةٍ بِالسَّیْفِ عَلَی الرَّأْسِ أَهْوَنُ‌ مِنْ مَوْتٍ عَلَی فِرَاش‌».
امیر‌المؤمنین ـ علیه‌السلام ـ فرمود: مرگ به دنبال برخی بوده و برخی دیگر خود به استقبال مرگ می‌روند! آن‌که در خانه نشسته نمی‌تواند مرگ را به زانو درآورد و گریزنده از جنگ نیز نمی‌تواند خود را از او پنهان کند. پس بشتابید و منتظر یکدیگر نباشید؛ زیرا راه فراری از مرگ نیست. اگر کشته نشوید، خواهید مرد و سوگند به خدایی که جان علی به دست اوست، هزار ضربه شمشیر بر سرم، آسان‌تر از جان دادن در بستر است.

← روایتی از امام باقر«عَنْ جَابِرٍ عَنْ أَبِی‌جَعْفَرٍ ـ علیه‌السلام ـ قَالَ أَتَی رَجُلٌ رَسُولَ اللَّهِ ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ فَقَالَ إِنِّی رَاغِبٌ نَشِیطٌ فِی الْجِهَادِ قَالَ فَجَاهِدْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَإِنَّکَ إِنْ تُقْتَلْ کُنْتَ حَیّاً عِنْدَاللَّهِ تُرْزَقُ وَ إِنْ مِتَّ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُکَ عَلَی اللَّهِ وَ إِنْ رَجَعْتَ خَرَجْتَ مِنَ الذُّنُوبِ إِلَی اللَّه‌».
مردی نزد پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله آمد و عرضه داشت که من بسیار شور و شوق رفتن به جهاد را دارم! ایشان پاسخ فرمود: پس به جهاد برو؛ زیرا اگر کشته شوی، زنده خواهی بود و نزد خدا روزی خواهی داشت و اگر در این راه به‌صورت طبیعی بمیری، پاداش تو بر عهده پروردگار خواهد بود و اگر زنده برگردی، گناهانت پاک خواهد شد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. امام علی (علیه‌السلام)، نهج‌البلاغه، ص۷۷، خطبه ۲۷، انتشارات دارالهجرة، قم، بی‌تا.    
۲. کلینی، محمدبن یعقوب، کافی، ج۵، ص۸، ح۸، دارالکتب الإسلامیة، تهران، ۱۳۶۵ ه ش.    
۳. کلینی، محمدبن یعقوب، کافی، ج۵، ص۵۴، ح۵، دارالکتب الإسلامیة، تهران، ۱۳۶۵ ه ش.    
۴. کلینی، محمدبن یعقوب، کافی، ج۵، ص۵۴، ح۶، دارالکتب الإسلامیة، تهران، ۱۳۶۵ ه ش.    
۵. کلینی، محمدبن یعقوب، کافی، ج۵، ص۲، ح۲، دارالکتب الإسلامیة، تهران، ۱۳۶۵ ه ش.    
۶. طوسی، اباجعفر، الأمالی، ج۱، ص۲۱۶، ح۳۷۸، انتشارات دارالثقافة، قم، ۱۴۱۴ ه ق.    
۷. عیاشی، محمدبن مسعود، تفسیر العیاشی، ج۱، ص۲۰۶، ح۱۵۲، چاپخانه علمیه، تهران، ۱۳۸۰ ه ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «جهاد»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۰۶/۲۵.    


رده‌های این صفحه : احکام جهاد | فقه
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار