جلوگیری از حس شهوتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حس شهوت، کنترل شهوت، سن بلوغ.

پرسش: برای جلوگیری از حس شهوت در سن نوجوانی یا جوانی چه باید کرد؟

پاسخ:غریزه جنسی

[ویرایش]

بی‌تردید یکی از نیرومندترین غرایز، نیروی شهوت و غریزه جنسی است. این نیرو که از ابتدای تولد به صورت نهفته در وجود آدمی به ودیعه نهاده شده است تا زمان بلوغ هم‌چنان دوران آرام و بی‌تحرکی را پشت سر می‌گذارد؛ اما به محض شروع دوران نوجوانی آرام‌آرام زمان بیداری و شکفتگی آن فرا می‌رسد و رفته‌رفته تمام وجود نوجوان را دربر می‌گیرد و بر تمام رفتار انسان اثر می‌گذارد. به همین دلیل غریزه جنسی و نیروی شهوت فرد را با مشکلاتی مواجه می‌سازد.

راه‌های جلوگیری از حس شهوت

[ویرایش]

برای جلوگیری از حس شهوت راه‌های متعددی وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم؛ اما قبل از آن بیان این نکته لازم است که کنترل غریزه جنسی به صورت خداپسندانه که منطبق با فطرت انسانی باشد، امری ممکن و در عین حال پیچیده و دشوار است. آن‌هایی که از مبانی اخلاقی و معنوی محکم و متینی برخوردارند و نیز از شرایط خانوادگی خوب و مطلوبی از حیث ارزش‌های اخلاقی بهره‌مند هستند و اراده قوی دارند، به خوبی می‌توانند از پی‌آمدهای منفی آن مصون باشند.
برای کنترل غریزه هم خود فرد و هم والدین و اطرافیان مسئولیت دارند. آن چه مربوط به خود فرد می‌شود و سؤال شما نیز از این زاویه طرح گردیده، عبارتند از:

← برنامه‌ریزی برای کار مداوم


نوجوانان از نیروی سرشار و فوق‌العاده‌ای برخوردارند. این نیرو اگر در زمینه‌های دیگر مورد استفاده قرار نگیرد و به صورت مطلوب از آن استفاده نشود، با توجه به شرایط سنی نوجوان در قالب امور جنسی و شهوانی ظاهر خواهد شد. اگر نوجوانان به کار مداوم عادت کنند و نیرو و توان خود را در این زمینه به مصرف برسانند تا حدودی از انحرافات اخلاقی در آنان پیش‌گیری می‌شود‌. کارهای بدنی موجب تعادل جسم و روان می‌شود. اگر نیک بنگریم افرادی که به کار مداوم مشغول هستند و نیرو و استعدادشان را در زمینه‌های مثبت و سالم به کار می‌اندازند، کمتر دچار انحرافات اخلاقی و بحران‌های روحی می‌شوند. کار موجب می‌شود نیرو و انرژی نوجوان قبل از آن‌که به چربی‌های اضافی تبدیل گردد و اختلالاتی در سازوکار‌اندام‌های بدن ایجاد گردد، از طریق سوخت‌و‌ساز مفید و سالم به مصرف برسد.
[۱] قائمی، علی، دنیای بلوغ، سازمان ملی جوانان، بخش سوم، ۱۳۸۰ ش.
هم‌چنین کار باعث می‌شود که انرژی روانی فرد در جای خودش و به‌درستی هزینه شده و از سرمایه‌گذاری آن در غریزه جنسی جلوگیری گردد.

← تنظیم خواب


تحقیقات نشان می‌دهد که بیش‌تر انحرافات به خصوص در زمینه مسائل جنسی از فکرهای ناسالم و خیال پردازی‌هایی که نوجوانان قبل از به خواب رفتن دارند، ناشی می‌شود. بنابراین، یکی از روش‌های پیش‌گیری از انحرافات این است که برنامه خواب به صورت دقیق تنظیم شود و تا زمانی که خواب بر شما غالب نشده به رخت‌خواب نروید. وقتی به رخت‌خواب بروید که کاملاً خسته و آماده خواب هستید. لازمه این کار این است که در طول روز مشغول فعالیت‌های مهم بوده و به ‌اندازه کافی کار کرده باشید.
طبیعی است اگر نوجوان با خستگی به رختخواب نرود، به ناچار مدت زمانی را در بستر بیدار خواهد ماند تا به تدریج به خواب رود و چون افکار و ‌اندیشه‌های شهوانی و تحریک‌آمیز معمولاً در این مواقع به سراغ نوجوان می‌آیند، تنظیم ساعات خواب برای نوجوان، ضرورت خاصی می‌یابد. یکی از روان‌شناسان در این باره می‌گوید: نیمه اول شب بیش از نیمه دوم آن به بدن نیرو می‌دهد بنابراین باید از آن به نحوی مفید استفاده شود. هم‌چنین باید صبحگاهان به محض این‌که از خواب بیدار شدید، بی‌درنگ از بستر برخیزید و توجه داشته باشید که بامدادان بیدار ماندن در بستر خواب، بسیار زیان‌بار است، جسم را سست و ناتوان می‌سازد و وسوسه‌های شوم را در دل فرد ایجاد می‌کند.
[۲] سیبوانس استانس، آن چه یک جوان باید بداند، ص۳۸، ترجمه: کاسمی، شرکت سهامی کتاب‌های جیبی، ۱۳۵۶ ش.


← دوری از محیط‌های آلوده و ناسالم


یکی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به‌طور‌کلی انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرک‌های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر تحریک‌کننده جنسی، منجر به طغیان این غریزه در نوجوان می‌شود. در روان‌شناسی فیزیولوژیک یک فرق اساسی برای غریزه جنسی و بقیه غرایز بیان می‌شود و آن این‌که بقیه غرایز ما زمان‌بندی معینی دارند و در زمان خودشان به آن‌ها احساس نیاز می‌شود؛ برای مثال ما بعد از شش ساعت گرسنه می‌شویم، یا بعد از پنج ساعت تشنه می‌شویم؛ اما غریزه جنسی تا تحریک نشود، به آن احساس نیاز نمی‌شود. پس می‌توان شاه‌کلید مهار این غریزه را کنترل کانال‌های ورودی اطلاعات (چشم، گوش و...) به بدن دانست تا به این وسیله جلوی تحریک را بگیریم.
مسائلی از قبیل بدحجابی، بی‌حجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های خارجی و هم‌چنین استفاده نادرست از اینترنت در تحریک شهوت و غریزه جنسی نوجوان مؤثر است. شاید برای برخی نوجوانان یادآوری و تذکر مسائل دینی و اخلاقی چیز بیهوده و غیر ضروری تلقی شود؛ زیرا آن‌ها نه در فکر سلامت خویش هستند و نه مسائل اخلاقی و دینی را می‌پذیرند؛ اما برای شما که روحیه مذهبی قوی دارید و همین مسئله باعث شده تا نگران آینده‌تان باشید، گفتن این مسائل مهم و ضروری است. اگر واقعاً‌ می‌خواهید از جوانی‌تان به‌خوبی استفاده کنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی کنید از محیط‌های آلوده و دیدن عوامل تحریک‌کننده، جدّاً پرهیز کنید.

← استفاده مطلوب از اوقات فراغت


یکی از زمینه‌های پیدایش انحرافات در جوانان و نوجوانان، استفاده نادرست آن‌ها از اوقات فراغت است.
[۳] ذوالاکتاف، وحید، فراغت فرصتی برای بازآفرینی، فصل سوم، ‌انتشارات جهاد دانشگاهی، چاپ اول، ۱۳۸۰ ش.
اوقات فراغت طولانی و بی‌برنامه، نوجوانان را عاصی و سرگردان می‌کند. آن‌ها به تدریج سرخورده و مأیوس می‌شوند و در نتیجه به دنیای درون خویش پناه می‌برند و در کنج خلوت و انزوا راهی برای مشغولیت خود می‌جویند. انرژی روانی نوجوان اگر در جای خودش سرمایه‌گذاری نگردد، به انحراف کشیده شده و در مسائل انحرافی هزینه می‌شود.

← پیش‌گیری از روابط ناسالم


نوجوانانی که روابط نامطلوب و ناسالم دارند و با افراد منحرف و بی‌بندوبار دوست و رفیق هستند، کم‌کم به انحرافات کشیده می‌شوند و تحت تأثیر امور شهوانی قرار می‌گیرند. نفوذپذیری نوجوانان از دوستان و همسالان بیش از سایر گروه‌هاست. در سنین بلوغ صحبت‌های آهسته و در گوشی بین نوجوانان بیش‌تر می‌شود و محور این گفت‌وگوها، غالباً مسائل جنسی و امور شهوانی است که به صورت مخفیانه و به دور از چشمان بزرگ‌ترها طرح می‌شود. برای پیش‌گیری از انحرافات اخلاقی سعی کنید از دوستی‌های آلوده و مشکوک جداً‌ پرهیز نموده و با افراد سالم و مذهبی ارتباط برقرار نمایید.
[۴] تیم هوخ، دنیای پسران، قسمت سوم، ترجمه، کتایون تجلی، انتشارات پیدایش، ۱۳۸۰ ش.
و همواره به خاطر داشته باشید که دوستان چه بخواهیم و چه نخواهیم بر ما اثر می‌گذارند. گاهی ما متوجه این تأثر می‌شویم و در بسیاری از مواقع متوجه نمی‌شویم و این تأثیر بر ضمیر ناخود‌آگاه ما رخ می‌دهد.
اگر بخواهیم دوستی‌ با افراد ناباب را تشبیه کنیم، باید بگوییم که، دوستی با این افرد همچون عبور کردن از داخل بازار زغال فروش‌هاست. اگر شما لباس سفیدی بر تن کرده و با سرعت و بدون توقف از داخل بازار زغال‌فروش‌ها عبور کنید، لباس سفیدی که بر تن کرده‌اید، دیگر همان لباس سابق نمی‌باشد و ذرات غبار بر آن نشسته است؛ هر چند شما توقفی نداشته و به سرعت عبور کرده‌اید. دوست بد نیز هر چند که ما نخواهیم، بر ما اثر می‌گذارند.
پسر نوح با بدان بنشست ••• خاندان نبوتش گم شد
سگ اصحاب کهف روزی چند ••• پی نیکان برفت و مردم شد

← پرورش تقوا و معنویت


همه آن‌چه بیان شد، به نحوی می‌توانند در پیش‌گیری از انحرافات اخلاقی و طغیان شهوت و غریزه جنسی نقش داشته باشند؛ اما آن‌چه بیش از همه ضروری است و به صورت زیربنایی در شخصیت و رفتار نوجوان مؤثر است، پرورش معنویت و تقویت ایمان و تقوای الهی است. ما در عصری زندگی می‌کنیم که جهان به‌شدت در مادیات فرو رفته و یک‌سره غرق در جاذبه‌های نفسانی و امور شهوانی شده است. در شرایط کنونی، ‌خلأ عظیم و هولناکی از اخلاق و معنویت پدید آمده و تمام مشکلات انسان‌ها نیز از همین جا ناشی شده است.
اگر با تقویت ایمان و نیروی اراده، باورها و اعتقادات نوجوانان تقویت شوند، بدون شک بخشی از مشکلات آنان ـ به ویژه در زمینه مسائل اخلاقی و شهوت و غریزه جنسی ـ درمان می‌شود.
اگر نوجوان از ته دل باور نمود که تمام اعمال و رفتار او را خدا می‌بیند و براساس عملکردش به آن‌ها پاداش می‌دهد و اساساً سعادت و خوش‌بختی انسان به دست خودش می‌باشد، در این صورت احتمال این‌که مرتکب گناه نشود، بسیار زیاد است.
[۵] موسوی خراسانی، حسن، جوان، دار اهل‌بیت ‌(علیهم‌السّلام)، چاپ اول، ۱۳۷۸ ش.

یقین داشته باشید، تا زمانی که نیروی ایمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقویت نگردد، هیچ ضمانتی از شهوت و انحرافات اخلاقی وجود ندارد. به خصوص در وضعیت کنونی که عوامل تحریک‌کننده بسیار زیاد است. بنابراین قبل از هر چیز سعی کنید نیروی ایمان و تقوا را در وجود خویش بارور کنید. اگر فکر و ذهن شما متوجه خدا باشد و همیشه نماز خود را اول وقت انجام دهید، خداوند شما را یاری می‌کند تا از هر گناهی مصون بمانید و تحت تأثیر شهوت و غریزه جنسی قرار نگیرید.

←← سخن خداوند متعال


خداوند در قرآن می‌فرماید: «ان الصلوة تنهی عن الفحشاء و المنکر» به درستی که نماز انسان را از هرگونه آلودگی و عمل زشت و گناه دور نگه می‌دارد.
نماز واقعی نه‌تنها والاترین عامل کنترل شهوت و دفاع در برابر هجوم انحرافات اخلاقی تلقی می‌شود، بلکه عامل تهاجمی علیه انحرافات و شهوت‌ها نیز محسوب می‌گردد.

← تسهیل و تسریع ازدواج


علاوه بر آن‌که نوجوان سعی در کنترل شهوت و غریزه جنسی می‌کند، باید برای ازدواج که یگانه راه درست ارضای غریزه جنسی است نیز، اقدام کند. از هجده سالگی به بعد شما می‌توانید جداً به فکر ازدواج باشید و اگر شرایط را مساعد می‌بینید، از همین حالا مقدمات آن را فراهم کنید.

← پرهیز از خوردن غذاهای محرک


از پرخوری و خوردن غذای محرک (مثل پیاز، فلفل، خرما، عسل) دوری کنید.

← روزه گرفتن


سعی کنید هفته‌ای یکبار روزه بگیرید و اگر برایتان مقدور نیست از وعده‌های غذایی خود کم کنید.

← ورزش کردن


ورزش به خصوص ورزش دسته‌جمعی را فراموش نکنید.

← پرهیز از خیال‌پردازی جنسی


از خیال‌پردازی جنسی جدا دوری کنید و وقتی این افکار به ذهنتان آمد، خود را مشغول کار دیگری کنید یا فکرتان را عوض کنید.

← دست‌کاری نکردن اندام جنسی


اندام‌های جنسی خود دست‌کاری نکرده و سعی کنید موقع استحمام هم کاملا لخت نشوید.

← کوتاه کردن مدت استحمام


مدت حمام خود را کوتاه کنید.

← دیر زائل کردن موهای بدن


موهای بدن خود را دیرتر زائل کنید.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. قائمی، علی، دنیای بلوغ، سازمان ملی جوانان، بخش سوم، ۱۳۸۰ ش.
۲. سیبوانس استانس، آن چه یک جوان باید بداند، ص۳۸، ترجمه: کاسمی، شرکت سهامی کتاب‌های جیبی، ۱۳۵۶ ش.
۳. ذوالاکتاف، وحید، فراغت فرصتی برای بازآفرینی، فصل سوم، ‌انتشارات جهاد دانشگاهی، چاپ اول، ۱۳۸۰ ش.
۴. تیم هوخ، دنیای پسران، قسمت سوم، ترجمه، کتایون تجلی، انتشارات پیدایش، ۱۳۸۰ ش.
۵. موسوی خراسانی، حسن، جوان، دار اهل‌بیت ‌(علیهم‌السّلام)، چاپ اول، ۱۳۷۸ ش.
۶. عنکبوت/سوره۲۹، آیه۴۵.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «احتلام شبانه»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۱۲/۱۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار