جشن گرفتن پس از ماه رمضانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ماه رمضان، ماه رحمت، عمل به دستور دین، جشن گرفتن.

پرسش: اگر ماه رمضان ماه رحمت است، پس چرا پس از تمام شدن آن جشن گرفته می‌شود؟

پاسخ: جشن گرفتن در پایان ماه رمضان با ماه رحمت بودن آن، هیچ منافاتی ندارد؛ چراکه این جشن و عید گرفتن مردم در پایان ماه رمضان، در واقع جشن توفیق درک ماه مبارک رمضان و میهمانی خدا و انجام وظایف بندگی است، نه این‌که از رفتن آن ماه خوشحال شده و جشن بگیرند. هم‌چنین وظیفه انسان است که در این روز شاد باشد و نماز و دعای خاصی را انجام دهد.در ضمن این جشن گرفتن، عمل به دستور دین است؛ همان‌طور که خداوند به جهت اعمال ماه مبارک رمضان به مؤمنین پاداش می‌دهد، برای جشن و شادمانی و اعمال روز عید نیز، به آن‌ها پاداش و جزای نیک می‌دهد.


جشن توفیق درک ماه رمضان[ویرایش]

نباید از جشن گرفتن چنین توهم شود که چون ماه تمام شده است، مردم خوشحال‌اند و جشن می‌گیرند؛ بلکه مؤمنین از آن جهت که توانسته‌اند در ماه رمضان به مهمانی خدا رفته و [اعمال|اعمال صالح]] انجام دهند، عبادت نمایند و روزه بگیرند و ان‌شاء‌الله گناهانشان به برکت آن ماه بخشیده شده باشد، خوشحال هستند و به همین جهت جشن می‌گیرند و به دیدار هم می‌روند. حافظ شیرین‌سخن در کلام نغزی در این باره می‌گوید:
ماه رمضان رفت و عید رمضان آمد ••• صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت
بنابراین جشن و عید گرفتن مردم در پایان ماه رمضان در واقع جشن توفیق درک ماه مبارک رمضان و میهمانی خدا و انجام وظایف بندگی است، نه این‌که از رفتن آن ماه خوشحال شده و جشن بگیرند.

وظیفه انسان در پایان ماه رمضان[ویرایش]

گذشته از این، اسلام همان‌طور که در ماه رمضان برای بشر وظایفی قرار داده است، در پایان آن ماه نیز وظایف خاصی بیان کرده؛ از جمله آن‌که مردم، آن روز را عید بگیرند و خوشحال باشند و دعا و نماز خاصی برای آن روز معین شده است. [۱]

← عمل به دستور دین
پس در واقع آن جشن هم عمل به دستور دین است؛ همان‌طور که روزه ماه رمضان به دستور دین می‌باشد و همان‌طور که خداوند به جهت اعمال ماه مبارک رمضان به مؤمنین پاداش می‌دهد، برای جشن و شادمانی و اعمال روز عید نیز به آن‌ها پاداش و جزای نیک می‌دهد.
لذا در قنوت نماز عید می‌خوانیم: «... بِحَقِّ هَذَا الْیَوْمِ الَّذِی جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمِینَ عِیداً ...». [۲] یعنی به حق این روز (اول شوال) که خداوند آن را برای مسلمانان عید قرار داده. بنابراین به دستور دین، پایان ماه مبارک رمضان روز جشن و عید است و جشن گرفتن در این روز هیچ منافاتی با ماه رحمت بودن ماه مبارک ندارد.

معرفی منبع[ویرایش]

ـ جوادی آملی، اسرار عبادات، ص۱۲۷ تا ۱۸۰، مرکز اسراء قم، ۱۳۸۱ ش.

پانویس[ویرایش]
 
۱. قمی، شیخ عباس، مفاتیح الجنان، ص۳۲۷.    
۲. امام خمینی، توضیح المسائل، ص۳۶۵، تهران، مرکز فرهنگی رجاء، ۱۳۶۶ ش.    


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «جشن گرفتن پس از ماه رمضان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۸/۰۲.    رده‌های این صفحه : ماه رمضان | برکات روزه | نماز عید فطر
جعبه‌ابزار