جایگاه والای حضرت زهراذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حضرت زهرا ، پیامبری
پرسش: آیا عجیب نیست که حضرت زهرا سلام‌الله‌علیه با آن که عمر چندانی نداشتند، به مقام پیامبران الهی برسند؟
پاسخ:


پیامبری نوزاد و سخن گفتن در گهواره

[ویرایش]

بر اساس تصریح قرآن کریم ، عیسای پیامبر علیه‌السلام، هنگامی که در گهواره بود، مقام والایی نزد پروردگار داشت:
۱) "فَأَشارَتْ إِلَیْهِ قالُوا کَیْفَ نُکَلِّمُ مَنْ کانَ فِی الْمَهْدِ صَبِیًّا. قالَ إِنِّی عَبْدُ اللَّهِ آتانِیَ الْکِتابَ وَ جَعَلَنی‌ نَبِیًّا. وَ جَعَلَنی‌ مُبارَکاً أَیْنَ ما کُنْتُ وَ أَوْصانی‌ بِالصَّلاةِ وَ الزَّکاةِ ما دُمْتُ حَیًّا؛ مریم به فرزندش اشاره کرد تا ماجرا را از او بپرسند. آنان با تعجب گفتند که چگونه با نوزادی که در گهواره است سخن گوییم؟! عیسای تازه متولد شده گفت:من بنده خدایم که او کتاب آسمانی به من هدیه کرده و مرا به عنوان پیامبر برگزیده است! و نیز هر کجا که باشم برکت را در وجودم قرار داده و مرا تا زمانی که زنده هستم به نماز و زکات سفارش فرموده است. "
۲) نیز در جای دیگری از قرآن، این آیه را مشاهده می‌کنیم: "وَ یُکَلِّمُ النَّاسَ فِی الْمَهْدِ وَ کَهْلاً وَ مِنَ الصَّالِحین‌؛ و عیسی در گهواره و در میان سالی با مردم سخن گفته و همواره از نیکوکاران بود".

نتیجه

[ویرایش]

بر این اساس، اگر بپذیریم که فردی در نوزادی بتواند پیامبر باشد، پذیرش این موضوع که بانویی آسمانی در سنین نوجوانی و جوانی بتواند جایگاهی مانند پیامبران داشته باشد، با آموزه‌های اسلامی و قرآنی هیچ منافاتی ندارد.
اما این که چرا برخی افراد می‌توانند به این جایگاه‌ها دست یابند، موضوع دیگری است که در جای خودش مورد بحث و گفت و گو قرار گرفته است.
پانویس

[ویرایش]
 
۱. مریم/سوره۱۹، آیه۲۹-۳۱.    
۲. آل عمران/سوره۳، آیه۴۶.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار