تلاوت قرآن با صوت حزینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: قرآن، قرائت‌ اندوه صدای حزین.

پرسش: چرا در روایات سفارش شده قرآن را با صوت حزین و‌ اندوه‌آمیز بخوانیم؟

پاسخ: قرآن کریم، کتاب جدّیت است و شوخی بر نمی‌دارد و یادآور مسئولیت خطیر انسانی و هشدار دهنده عاقبت بد زندگی بر اساس افکار غلط و روحیّات فاسد، می‌باشد و پیوسته حقایق زندگی دنیا و آخرت را به ما گوشزد می‌نمایند، از این‌رو؛ فضای نزول قرآن با حزن آمیخته است.


کتاب جدیت

[ویرایش]

در روایات سفارش به قرائت قرآن با صدای حزین و غمگین شده است؛ زیرا قرآن کریم، کتاب جدّیت است، همان‌طور که در قرآن کریم می‌خوانیم: «اِنَّهُ لَقَوْلٌ فَصْلٌ وَ ما هُوَ بِالْهَزْلِ؛ (که) در حقیقت، قرآن گفتاری قاطع و روشنگر است؛ و آن شوخی نیست.» و یادآور مسئولیت خطیر انسانی و هشدار دهنده عاقبت بد زندگی بر اساس افکار غلط و روحیّات فاسد، می‌باشد و پیوسته حقایق زندگی دنیا و آخرت را به ما گوشزد می‌نمایند، از این‌رو؛ فضای نزول قرآن با حزن آمیخته است و اساساً هر چه جدّی است و عمیق و گویای حقیقت، در‌هاله‌ای از حُزن و‌اندوه قرار دارد و بر عکس، هر آنچه سطحی است و سرگرم کننده، با سرور و شادمانی همراه می‌باشد؛ با این توجه است که قرآن پیوسته ما را هشدار می‌دهد و به جدیت و حُزن می‌کشاند.
[۲] نقی پور فر، ولی الله، پژوهشی پیرامون تدبر در قرآن‌، ص۴۰۷، نشر اسوه، تهران، چاپ چهارم، ۱۳۸۱ش.
وقتی قرآن، طبیب حاذق روح و قلب آدمی‌ می‌باشد، طبیعی است که حال و هوای قرائت کننده در برابر قرآن با ناله و زاری و اضطراب و بی‌قراری همراه گردد و با دو بال بیم و امید با حال حزین در فضای قرآن سیر نماید.

← روایت از پیامبر


پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرمود: «به راستی قرآن همراه با حُزن نازل شده است. بنابر این، هنگامی‌که قرآن می‌خوانید گریه کنید. «اِنَّ الْقُرْآنَ نَزَلَ بِالْحُزْنِ فَاِذَا قَرَاْتُمُوهُ فَابْکُوا فَاِنْ لَمْ تَبْکُوا فَتَبَاکَوْا؛ و اگر گریه نکردید، حالت گریه بر خود گیرید.» و «انّ احْسَنُ النَّاسِ قِرَاءَةً مَنْ قَرَا القُرْآنَ یَتَحَزَّنُ فیه؛نیکوترین مردمان در قرائت قرآن کسی است که به هنگام قرائت آن، صدایش را حزن‌انگیز کند.»

← روایت از از امام صادق


امام صادق (علیه‌السّلام) می‌فرماید: «اِنَّ الْقُرْآنَ نَزَلَ بِالْحُزْنِ فَاقْرَءُوهُ بِالْحُزْنِ؛همانا قرآن همراه با حزن و‌اندوه فرود آمده است. پس آن‌را همراه با حزن و‌اندوه بخوانید.»

← قرآن خواندن امام کاظم


روایت شده؛ «هنگامی‌که امام کاظم (علیه‌السّلام) قرآن می‌خواند، «وَ کَانَ اِذَا قَرَاَ یَحْزَنُ وَ یَبْکِی وَ یُبْکِی السَّامِعِین‌؛ صدایش را حزن‌انگیز می‌کرد و می‌گریست و شنوندگان تلاوت حضرتش نیز می‌گریستند.»

نتیجه

[ویرایش]

حزین خواندن قرآن هنگام تلاوت، معنویت قاری را افزایش داده و آزاری نیز به دیگران نخواهد رساند و این موضوع نباید با ایجاد مزاحمتی که در برخی موارد (خواسته یا ناخواسته) در برخی محافل مذهبی ایجاد می‌شود، خلط شود؛ زیرا موضوع دوم، مورد تایید نیست.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. طارق/سوره۸۶، آیه۱۳-۱۴.    
۲. نقی پور فر، ولی الله، پژوهشی پیرامون تدبر در قرآن‌، ص۴۰۷، نشر اسوه، تهران، چاپ چهارم، ۱۳۸۱ش.
۳. شعیری، محمد بن محمد، جامع الاخبار، ص۴۹، مطبعة حیدریة، نجف، چاپ اول، بی‌تا.    
۴. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج‌۸۹، ص۱۹۱، دار احیاء التراث العربی، بیروت، چاپ دوم، ۱۴۰۳ق.    
۵. قادری هندی، علاء الدین علی بن حسام الدین، کنز العمال فی سنن الاقوال و الافعال، ج۱، ص۶۰۲، محقق:بکری حیانی، صفوة السقا، مؤسسة الرسالة، بیروت، چاپ پنجم، ۱۴۰۱ق.    
۶. کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، محقق و مصحح:غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج‌۲، ص۶۱۴، دار الکتب الاسلامیة، تهران، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.    
۷. اربلی، علی بن عیسی، کشف الغمة فی معرفة الائمة، محقق و مصحح:رسولی محلاتی،‌هاشم، ج‌۲، ص۲۳۰، نشر بنی‌هاشمی، تبریز، چاپ اول، ۱۳۸۱ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «تلاوت قرآن با صوت حزین»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۴/۱۹.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار