تعصبی بودن همسر آیندهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: خانواده، خواستگاری، تعصب، سهل انگاری
پرسش: حدود یک سال پیش پسری از اقوام، به من ابراز علاقه کرد ولی به دلیل این‌که شرایط ازدواج را ندارد این موضوع را با خانواده خود، در میان نگذاشته است و فقط دو خواهرش از موضوع با خبر هستند و از خانواده من هم، دو خواهرم از این موضوع با خبرند. ما از نظر فرهنگ و سطح خانوادگی و اعتقادات مذهبی کاملا به هم شبیه هستیم. خانواده من هم کاملا این پسر و خانواده‌اش را قبول دارند. فقط دو موضوع وجود دارد که مرا نگران می‌کند: ۱) سهل انگاری این پسر در انجام کارها. ۲)این پسر خیلی مومن است و احتمالا دلیل علاقه‌اش به من این است که فکر می‌کند من هم مثل او هستم و من از این می ‌رسم که تعصب‌های بی‌جا داشته باشد. هر چند که این اخلاق را در خانواده‌اش مشاهده نکرده‌ام. در ضمن بعد از صحبتی که برای اولین بار به صورت تلفنی با هم داشتیم دیگر با هم ارتباطی نداریم. ولی هر بار که به این موضوع فکر می‌کنم احساس می‌کنم کمی به او علاقه دارم ولی به خاطر این دو دلیل، می‌ترسم که این علاقه را قبول کنم. به نظر شما این دو دلیل مهم است؟ چه جوری می‌تونم بفهمم که این پسر تعصب بی‌جا دارد یا نه؟
پاسخ: لازم به ذکر است صرف عشق و علاقه، ضامن زندگی زناشویی موفق نیست و بهتر بود این پسر، شرایط و موانع ازدواج را مرتفع می‌نمود و با اطمینان از رضایت کامل پدر و مادر، که سرمایه مهمی محسوب می‌شود به صورت رسمی اقدام به خواستگاری می‌کرد.


انجام تحقیقات دقیق

[ویرایش]

شما با تحقیقات دقیق و جزیی محلی، از محل زندگی، روابط والدین، وضعیت اقتصادی و شرایط شغلی، رابطه با همکاران و نظر مسولین و کارفرما، درصد زیادی از نقاط مبهم اخلاقی این پسر را می‌توانید به دست آورید. همچنین اگر مشغول به تحصیل هستند، نظر اساتید وهم کلاسی‌ها، بسیار مهم است.

عدم درگیری عاطفی، قبل از مراسم خواستگاری

[ویرایش]

پس قبل از این‌که مطمئن شوید که ایشان شرایطی را که ما از آن بی‌خبریم فراهم کرده است و پدر و مادر هم راضی به این ازدواج هستند به هیج وجه سرمایه گذاری روانی روی ایشان نداشته باشید و به هیچ وجه ارتباطی با ایشان، حتی در صورت اصرار ایشان نداشته باشید زیرا آفات و آسیب‌های زیادی دارد. یکی از آن‌ها بدبینی شدید بعد از ازدواج نسبت به این گونه ارتباطات قبل از ازدواج از طرف مقابل می‌باشد. بنابراین شما در یک بازه زمانی، سعی کنید از طریق واسطه، فرصتی را برای ایشان تعریف کنید تا وضعیت شما و خودش را روشن کرده و با رضایت پدر و مادر، بدون پنهان کاری اقدام کند.

بررسی سهل انگاری

[ویرایش]

اما دو موضوعی که مطرح کرده‌اید: یکی سهل انگاری ایشان است که بهتر بود بیشتر توضیح می دادید و نمونه‌هایی ذکر می‌کردید. به طور کلی باید خدمت شما عرض کنم که فردی که سهل انگار است از پیشرفت‌هایی که در موقعیت نرمال است باز می‌ماند و از افراد هم سطح خودش عقب است که این را در رفتار ایشان، شما مشاهده می‌کنید. از طرفی وضعیت کلی خانواده و افراد ازدواج کرده به خوبی نشان دهنده سهل انگاری و عدم سهل انگاری است. البته شما بهتر است بعد از این‌که ایشان به صورت رسمی اقدام کردند، به صورت غیر مستقیم درباره برنامه‌ها و اهداف آینده ایشان صحبت کنید و این موضوع، یعنی سهل انگاری را با درایت و هوشمندی از ایشان بپرسید.

بررسی تعصبی بودن

[ویرایش]


← با تحقیقات محلی


در مورد موضوع دوم، یعنی تعصبی بودن یا تعادل در باورها و گرایش‌های مذهبی هم، شما با بررسی سایر اعضا و تحقیقات دقیق محلی از ایشان، محل زندگی، تحصیل و کار و پرسش از افرادی که ایشان را می‌شناسند تا حد زیادی از این موضوع آگاه خواهید شد.

← با سوال در جلسات خواستگاری


از طرفی در جلسات خواستگاری هم با معرفی کامل خود و حدود رعایت رفتار و اعمال مذهبی و مطرح کردن انتظارات خودتان به صورت شفاف نسبت به این موضوع و تأکید بر آن، از واکنش ایشان نسبت به وضعیت مذهبی خودتان مطلع شده و با چشمانی باز وارد زندگی زناشویی خواهید شد.

منبع

[ویرایش]

پایگاه شهر سوال    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار